zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Ciało

Dnia 9 czerwca 1945r. złożono w skarbcu na Jasnej Górze srebrną puderniczkę i mały medalik – konspiracyjne naczyńka w których od czerwca 1942 r. do lipca 1944 r. przynoszono na Pawiak w Warszawie komunię św. Do puderniczki i medalionu dołączony był dokument podpisany przez więźniarki Zofię Kossak-Szczucką i Wandę Bieńkowską. Więźniowie, którzy otrzymywali tam komunię św. pisali: „Całym sercem wam dziękujemy. Czym są dla nas te przesyłki, wiecie. Czy możecie przeżyć większe szczęście w życiu?”

Dlaczego ci ludzie potrafili dzięki komunii św. przeżyć coś tak wielkiego w życiu człowieka, co określa się szczęściem, za drutami celi więziennej?

Każdy człowiek doświadcza głęboko własnej samotności, ludzkiej słabości i przemijania. Te trzy siły rozdzierają nas od wewnątrz, rozciągają na krzyżu ludzkiej egzystencji. Jeszcze głębiej i boleśniej przeżywa człowiek osamotnienie, własną słabość, a nawet bezsilność i przemijanie w pewnych sytuacjach – takich chociażby jak ci więźniowie. Tej ludzkiej męce stawia kres Chrystus w Eucharystii, ponieważ staje się kimś najbliższym, staje się naszą mocą i życiem. „Kto spożywa moje ciało i krew moją pije, trwa we mnie a ja w nim.

W Ameryce w swoim czasie powstał tzw. „klub nieśmiertelnych”. Co to właściwie jest i na czym polega? Otóż jego członkowie wychodzą z założenia, że przyjdzie czas – może za sto lat a może za dwieście – że nauka znajdzie jakiś sposób na przedłużenie, a nawet na uwiecznienie życia ludzkiego. Postanowili więc doczekać owych czasów. W jaki sposób? Zobowiązali się mianowicie, ze po śmierci zamrażać będą swoje ciała w specjalnych lodówkach (nasyciwszy je wprzód jakimś roztworem) by je rozmrozić dopiero wtedy, kiedy nauka będzie już w stanie przedłużać ludzkie życie.

Dla nas wygląda ten pomysł dość śmiesznie, choć samo pragnienie nieśmiertelności w człowieku jest faktem bezspornym. Może nauka przedłuży kiedyś życie człowieka nawet dość znacznie – bo i dzieje się to już na naszych oczach – ale nigdy nie uczyni go nieśmiertelnym.

To Chrystus dał nam wspaniały środek, który jest źródłem życia – Eucharystię. „Jam jest chleb żywy, który zstąpił z nieba. Jeśli kto pożywa ten chleb, będzie żył na wieki.” Eucharystia nie jest ozdobą ołtarza! Nie jest tylko po to abyśmy Go obnosili w uroczystych procesjach lub adorowali w tabernakulach, ale po to abyśmy je przyjmowali: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje.”

Dziś zaś wychodzi ze świątyni aby pokazać się tym, którzy tam nie zaglądają w ogóle lub bardzo rzadko i powiedzieć im, że ich też kocha i jest dla nich.

Nieduży XIV – wieczny kościół zniszczono w czasie wojny. Przez 40 lat sterczały tylko ściany i kawałek wieży. Na ścianach rosły już grube drzewa, a ich korzenie rozsadzały mury. Nikt nie zdobył się na to, by podjąć próbę odbudowy – nawet maleńka wiejska społeczność, licząca około trzystu rodzin. Mówili tylko: „sami jesteśmy bezradni”. Pewnego razu zjawił się człowiek, który złożył potrzebną na remont sumę. Nikt go nie szukał, nie spodziewał się, chociaż dla wielu był o­n przedmiotem marzeń. Teraz już wiedzieli, że świątynia zostanie odbudowana – byli tego pewni. Trzeba było tylko tego, by i o­ni do tej ofiary dołączyli się na miarę swoich możliwości.

Ten obraz ukazuje sytuację ludzkości i każdego z nas po grzechu pierworodnym. W to zniszczenie i bezradność gdzie rosną grzechy jak te drzewa w ruinach kościoła, wkracza Chrystus, który pokrywa cenę odbudowy ruin. Ale i ty człowieku musisz się włączyć w ten trud odbudowy. W przeciwnym razie ofiara Chrystusa będzie daremną.

W dzisiejsze święto Chrystus wychodzący na ulice naszego miasta chce to przypomnieć nam wszystkim.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643