zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

św. Mateusz

Wezwanie Mateusza - Lewiego wydaje się proste i jasne, i chcielibyśmy czasem, aby tak samo było z nami. Zwięzłość opowieści, w której autor jest również bohaterem, nie oznacza jednak, że jest to wydarzenie banalne, które rozumie się samo przez się. Popatrzmy bez emocji, realnie - co wydarzyło się Mateuszowi i dlaczego mógł on tak szybko i radykalnie odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa.

Ważnym elementem zrozumienia jego odpowiedzi jest kontekst życiowy naszego bohatera, zanim spotkał go Jezus. Lewi był Żydem, ale odepchniętym przez wspólnotę. Przez swoich postrzegany był jako zdrajca, kolaborant, współpracujący z okupantem rzymskim.

Nie mając jasności swego sumienia, musiał z pewnością mieć z tego powodu poczucie winy, a być może i częste wyrzuty... Lecz przede wszystkim czuł się osamotniony, odsunięty od swoich najbliższych.

Nam także zdarza się odczuwać takie poczucie winy. Jesteśmy samotni wśród ludzi (we wspólnocie), a nawet czujemy się kimś obcym wobec BOGA, z powodu tego, co przeżywamy lub przeżyliśmy, a co nie daje nam spokoju. Te wyrzuty izolują nas mniej lub bardziej od innych i rodzą zniechęcenie co do nas samych w stylu: „Nie nadaję się do niczego... Nie jestem zdolny... Jestem osobą przegraną, a Bóg nie spodziewa się niczego od przegranego człowieka...”.

Na szczęście BÓG widzi rzeczy inaczej niż my i nie patrzy tak, jak my patrzymy na siebie. W tym względzie przykład Mateusza jest znaczący. Co tak ważnego wydarzyło się między Jezusem a nim? Wymiana spojrzeń... Jezus nie kieruje nigdy na kogoś takiego spojrzenia, które nie byłoby wyrazem całej JEGO miłości i JEGO wielkich zamiarów wobec nas... niezależnie od tego, jaki byłby stan naszej duszy.

W tym spojrzeniu Jezusa, Mateusz zobaczył wszystko, dzięki czemu wiele zrozumiał i poczuł się nagle kochanym, mimo swoich grzechów, miernoty duchowej, brudu. Wiedział już, że żyje dla KOGOŚ i że jest bardzo cenny w BOŻYCH oczach. Nie nabrał takiego przekonania na drodze rozumowania w tej właśnie chwili, ale zobaczył „to” w spojrzeniu Jezusa, które spoczęło na nim, a które zmieniło straszliwe, oskarżycielskie spojrzenie, jakim Mateusz patrzył na siebie. Czym można poruszyć w jednej chwili serce i skierować na inne tory całe życie poborcy podatkowego? Właśnie wymianą spojrzeń z Chrystusem, zdolną podnieść na nowo człowieka uginającego się pod własnym ciężarem, tak, aby znów chciał i mógł dla NIEGO wszystko opuścić i za NIM pójść.

Ta lekcja jest dla nas niezwykle cenna: BÓG nie wzywa nigdy, biorąc pod uwagę naszą „brzydotę” (widoczną lub niewidoczną), nie istnieją jakieś osobiste predyspozycje, aby być wezwanym przez BOGA, coś jakby elitaryzm, według którego BÓG wybierałby tylko najlepszych. Elementem determinującym wybór jest JEGO miłość i tylko ona sprawia, że BÓG wybiera właśnie nas.

Zbyt często, zgodnie z naszym „logicznym” myśleniem, gra jest z góry przegrana. Nie mamy więc odwagi oczekiwać, że BÓG wciąż będzie na nas liczył. Nasza przeszłość (i te­­­raźniejszość) niech sobie będzie hańbiąca, przygniatająca, pełna brudu... Boże wezwanie wyprzedza tę przeszłość i objawia się bezinteresownie.


„Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię; nim przyszedłeś na świat, poświęciłem cię (Jr 1,5).


o. Roman Łukaszewski OFMCap


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643