zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

św. Roch

1. „Błogosławieni miłosierni, albowiem o­ni miłosierdzia dostąpią”. ( Mt 5,7 )
Bracia i siostry. Te słowa, jedne z ośmiu błogosławieństw, stanowią jakby motto dzisiejszej liturgii. W sposób wyraźny odnoszą się o­ne do patrona naszej parafii, św. Rocha, którego dziś w sposób uroczysty przywołujemy i wzywamy jego orędownictwa i opieki.

Ilekroć Kościół wspomina świętych i błogosławionych, za każdym razem stawia przed nami wspaniałe postacie, wielkich bohaterów, piękne wzory życia godne naśladowania. Bo są to osoby, których życie jest wciąż godne podziwu, tak, iż sam Bóg nimi się zachwyca. Dlatego to do nich odnoszą się te ewangeliczne słowa: „Błogosławieni...” Bo czym są błogosławieństwa, jak nie pieśnią, którą śpiewa Bóg, chwaląc swoje stworzenie, a szczególnie człowieka, w którym znalazł swoje odbicie, swoje podobieństwo. Bóg mówi: :błogosławieni, czyli godni zachwytu, naprawdę wielcy, wspaniali.

2. Tym zachwytom wtóruje Kościół ogłaszając swoich synów i córki błogosławionymi i świętymi. Wpisuje ich do kalendarza liturgicznego, aby ich wspominać, przyglądać się ich życiu, podziwiać ich i naśladować. Wśród nich jest także św. Roch, pochodzący z południowej Francji, żyjący na przełomie XIV-XV wieku. Rodzice św. Rocha mieli należeć do zamożniejszych w mieście. Kiedy długi czas nie mieli dziecka, uprosili sobie syna modlitwą i jałmużną.

Roch stracił rodziców w młodym wieku. Wówczas, idąc za radą Ewangelii: „Jeśli chcesz być doskonały, idź, sprzedaj, co posiadasz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie" (Mt 19,21). Pieszo, z kijem podróżnym w ręku udał się z pielgrzymką do Rzymu. Nie doszedł jednak do Wiecznego Miasta, kiedy w pewnym miasteczku włoskim zastał epidemię dżumy. Zatrzymał się tam, aby zarażonym spieszyć z pomocą, nie bacząc, że sam naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo. W nagrodę za to heroiczne poświęcenie dla bliźnich, miał go Pan Bóg obdarzyć łaską uzdra­wiania. Zjednało mu to sławę świętego. Uciekając przed otaczającym go tłumem wielbicieli, opuścił miasto i udał się do Rzymu, gdzie spędził ok. 3 lat, nawiedza­jąc kościoły, opiekując się chorymi i ubogimi.

Chciał teraz powrócić do Francji. W drodze zatrzymał się w Loreto. Tam zastał epidemię dżumy. Przy posłudze chorym zaraził się. Na szczęście znalazł się pewien zamożny człowiek, który zajął się św. Rochem. Kiedy Święty wyzdrowiał, udał się dalej na północ. W miasteczku Angera, pochwycili go żołnierze pograniczni i biorąc za go szpiega, uwięzili. Poddano go przesłuchaniom, połączonym ze stosowaniem nawet tortur. Wycieńczony, Święty nie przetrzymał mąk i w zimnym, ciemnym lo­chu dokonał życia.

A jednak Pan Bóg o swoim słudze nie zapomniał. Mieszkańcy miasta ujęli się za pielgrzymem, którego sława świętości zdołała już do nich dotrzeć. Zabrali ze sobą relikwie Świętego i pochowali je w parafialnym kościele. Potem przeniesiono jego relikwiedo Wenecji (w roku 1485), gdzie do dnia dzi­siejszego można je oglądać w kościele wystawionym ku jego czci.

Kult św. Rocha rozszedł się szybko po Europie. Częste epidemie, które dziesiątkowały ludność i wyludniały osady ludzkie, sprzyjały rozwojowi czci św. Rocha jako patrona od zarazy. Powstały w wieku XV bractwa Sw. Rocha. Papież Aleksander VI ( 1503) wystawił ku czci św. Rocha w Rzymie kościół, a papież Pius IV ufundował szpital, który powierzył opiece bractwa Św. Rocha. Od wieku XV św. Roch należy do 14 orędowników. Jest patronem, który strzeże ludzi i bydło od zarazy.

3. „Błogosławieni miłosierni, albowiem o­ni miłosierdzia dostąpią”. ( Mt 5,7 ) Te słowa z góry błogosławieństw znalazły swe wypełnienie w osobie naszego Patrona. Dostąpił bowiem miłosierdzia radując się chwałą świętych, gdyż sam to miłosierdzie w stopniu heroicznymokazywał innym.

Góra błogosławieństw, na którą wchodzą święci bohaterowie, niesie nadzieję daleko większą od nadziei i obietnicy danej Abrahamowi oraz Mojżeszowi wyruszającego z Egiptu do Ziemi Obiecanej.

Góra błogosławieństw przewyższa Górę Synaj, górę przykazań, górę praw i nakazów, które trzeba wypełniać. Tu, na tej górze, mamy możliwość takiego doświadczenia wiary, takiego spojrzenia na życie w perspektywie Chrystusowej nauki, ażeby zauroczeni tą Dobrą Nowiną, tą nowością życia, móc zapragnąć stać się chrześcijaninem z całym bożym rozmachem.

4. Uroczystość odpustowa ukazując nam wspaniałe perspektywy życia w przykładzie św. Rocha, daje nam moc i motywację do życia godnego ucznia Chrystusowego.

Bądźmy zatem ludźmi wspaniałomyślnymi, otwartymi, nie zatrzymującymi się na tym, co nam tylko służy, co jest nam wygodne. To będzie dowód i świadectwo, że nie zatrzymaliśmy się Górze Synaj z ziemskimi nadziejami, ale że weszliśmy wyżej, na górę błogosławieństw, skąd nadzieja daleko wykracza poza doczesność i zdecydowanie piękniej rzeźbi w naszym sercu i duszy boży obraz. Tą nadzieją jest zmartwychwstały Chrystus, źródło i siła naszego chrześcijańskiego życia, nadzieja naszej nieśmiertelności w bliskości Boga. Amen.Kazanie na Uroczystość I Komunii świętej

Kochane dzieci, drodzy rodzice i chrzestni, bracia i siostry. Oto nadszedł długo oczekiwany dzień, dzień upragniony, dzień pierwszej Komunii świętej. Wiele czasu pochłonęły przygotowaniado tej dzisiejszej uroczystości. Ale wśród nich najważniejsze było przygotowanie waszych serc, drodzy rodzice i chrzestni oraz wy, kochane dzieci, które dziś po raz pierwszy przyjmiecie Pana Jezusa pod postacią chleba. Właśnie wczoraj odbyło się takie generalne porządkowanie waszych dusz. Po raz pierwszy klękałyście przed kratkami konfesjonału, aby wyznać swoje grzechy i serdecznieprzeprosićPanaBoga.Otrzymałyście rozgrzeszenie. Pan Jezus darował wam to wszystko, co było złe, i już nie pamięta. Wróciłyście do swoich domów lekkie jak piórka, boczyste i wolne od grzechów. Dziś jesteście szczęśliwe. Nie jeden Anioł wam zazdrości. Bo już za niedługo, za kilka chwil, do waszych czystych serc zapuka Ktoś, kto wciąż o was myśli, kto na was z wielką miłością spogląda. Patrzy na was i raduje się. Kto to taki? To Chrystus - wasz najlepszy Przyjaciel. To o was tak pięknie powiedział: „ Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, do takich bowiem należy Królestwo Boże". Jak niegdyś brał dzieci na ręce i błogosławił je, tak też i dziś bierze was w objęcia, wszystkich, bez wyjątku, przygarnia do siebie i błogosławi. Co więcej. Zaprasza was z całymi rodzinami do swego Bożego stołu, by was ugościć, by rozradować bez reszty wasze dziecięce serca.

Siostry i bracia. Uroczystość pierwszej Komunii świętej odsłania przed nami wielką i niełatwą prawdę. Jezus Chrystus, Syn Boży, tak bardzo umiłował człowieka, że zniżył się tak do niego, do każdego z nas, że stał się pokarmem. Ta niesłychana bliskość może wielu krępuje, bądź wywołuje niezrozumienie. Dlatego w niejednym przypadku zbliżenie się do stołu Pańskiego dokonuje się zbyt rzadko, z pewnymi oporami, pod naciskiem wyjątkowych wydarzeń. Z pewnością, z jednej strony potrzeba zrozumienia, na ile to możliwe Bożych tajemnic, z drugiej strony potrzeba nam wszystkim tej prostej, dziecięcej pokory i ufności, aby móc przyjąć jakikolwiek dar z rąk Boga. Dzisiejsza uroczystość zdaje się przypominać nam o tym, że nie w ludzkiej mądrości i pysze, ale w prostocie i pokorze można odnaleźć drogę do Chrystusa. To te dziecięce, niewinne serca, ich oczy pełne wiary, zdają się to potwierdzać.

Drodzy rodzice. To wy w sposób szczególny doświadczacie dziś mocy Bożej łaski, kiedy z miłością spoglądacie na swoje dzieci. To jakby przez nie Chrystus przemawia do was. Zamieszkując w ich duszach, pragnie zamieszkać w waszych rodzinach. Niejako przypomina się wam, przymawia, że to o­n jest jedyną Skałą, na której bez obawy można oprzeć małżeńskie i rodzinne życie. I o­n jest prawdziwym Pokarmem, które daje autentyczne życie, życie Boże.

Drogi ojcze, droga matko. Twoje dziecko to wielki skarb. Umiej go docenić i nie zmarnuj go! Dbaj o niego! Pomóż mu wzrastać w łasce i mądrości Bożej!

Jak niegdyś razem z tobą czyniło znak krzyża świętego, jak powtarzało za tobą słowa prostej modlitwy, tak niech teraz i przez lata dorastania razem z tobą klęka do modlitwy do pacierza, razem z tobą idzie na Mszę św. o­no cię obserwuje. Daj dobry przykład! o­no od ciebie wiele oczekuje. Miej czas dla niego! A będziesz spokojny, spokojna o swoją przyszłość. Bo gdy tobie będzie już ciężko, to o­no będzie przy tobie, dostarczy cię do kościoła, zaopiekuje się tobą i znajdzie dla ciebie czas, tak, jak ty dla niego dziś.

Siostry i bracia. Kochane dzieci. Cieszmy się. Pan Jezus tak blisko nas. Już do nas przemówił. Pouczył. Zachęcił. Za kilka chwil przyjdzie do nas jako Pokarm, by nas umocnić, rozradować nasze dusze. Niech tej Bożej radości nikt i nic nie pomniejszy, nie zakłóci, zwłaszcza wtedy, kiedy wrócicie do swoich domów i zasiądziecie za stoły. Niech to będzie święty dzień, w którym króluje Chrystus.

Amen. 

ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643