zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

św. Józef

Kościół obchodzi dziś uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP i Opiekuna Jezusa. Kult św. Józefa pojawił się w Kościele w IX w., a rozszerzył w XI w. pod wpływem krzyżowców. W XIV w. stał się powszechny w Kościele. Papież Sykstus IV w XV w. zatwierdził jego święto i polecił je obchodzić dziś – 19 marca – a papież Pius IX w 1870 r. ogłosił Józefa patronem Kościoła Powszechnego.

Kościół oddaje cześć świętym, bo o­ni najpełniej w swym życiu poszli za Chrystusem; umarli dla siebie a żyli całkowicie dla Niego. Wielu świętych wspomina Kościół w ciągu całego roku liturgicznego, a każdy z nich w swej duchowości jest inny. Tak jest również z patronem dnia dzisiejszego – Św. Józefem. Należy do wielkich świętych Kościoła Powszechnego, bo stoi najbliżej, obok Matki Najświętszej, postaci Chrystusa i tajemnicy przyjścia na świat Syna Bożego. Tajemnicy tak wielkiej, że sam pozostaje w ukryciu. Nie zmienia to jednak faktu, że jego rola w odkupieniu świata jest ważna i potrzebna.

Mało jest miejsc w Piśmie św., które by mówiły wprost o św. Józefie. Te jednak, które o nim mówią przedstawiają go jako człowieka niezwykle odpowiedzialnego. Tradycja chrześcijańska przydaje św. Józefowi wiele przydomków wyrażających jego odpowiedzialność: Mąż ufności, Mąż sprawiedliwy, Oblubieniec Dziewicy, Głowa Świętej Rodziny, Patron Kościoła. Jego odpowiedzialność przejawiała się w trosce o Maryję i Jezusa.

Młody Józef chce założyć rodzinę taką jakich setki i tysiące już istniały w Izraelu. I oto dowiaduje się, że jego rodzina ma być wyjątkową, bo oto Maryja zostaje Matką Dziecka, które jest Synem Bożym. Józef ma świadomość, ze jego obowiązki nabierają nowej rangi i znaczenia. Ciężka praca cieśli służyć będzie utrzymaniu całej rodziny, a przede wszystkim dziełu zbawienia. Podejmuje ją więc z wielką odpowiedzialnością i świadomością, że o­na go uświęca. Przekazuje ten zawód Jezusowi, przygotowując Go w ten sposób do samodzielnego życia. Jest o­n nauczycielem pracy solidnej i służebnej. Nie ulega jednak wątpliwości, że św. Józef cenił sobie najwyżej – tytuł wychowawcy Jezusa. Chrystus choć poczęty w sposób cudowny to jednak podlegał prawom dziecięctwa i wzrostu. Mówi Pismo św., że był poddany. I choć największy udział w tym wychowaniu miała Maryja jako Matka to jednak rola Józefa jako głowy rodziny jest tu niezastąpiona. Jego zdecydowaną i odważną postawę widzimy we wszystkich trudnych momentach życia Świętej Rodziny.

I taka jest właśnie funkcja ojca w każdej rodzinie – jako opiekuna i wychowawcy. Opiekuna nie tylko w celu zaspokajania materialnych potrzeb rodziny, ale również duchowych – a więc rozwoju religijności swoich domowników na co składa się: dopilnowanie praktyk religijnych, czy dziecko uczęszcza na religię i jak się uczy, na przewodniczeniu modlitwie w swojej rodzinie i pielęgnowaniu tradycji rodzinnych.

Kiedy dziś patrzymy na św. Józefa jako wzór ojca, Głowy Świętej Rodziny niech panowie zapytają się siebie jaką ja jestem głową w swojej rodzinie. Czy mam świadomość ile na mnie ciąży zadań. I że ciąży na mnie odpowiedzialność przed Bogiem za ich jak najlepsze wykonanie.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643