zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

św. Florian

Kochani strażacy! Drogie Dzieci! Wszyscy czciciele św. Floriana!
„Do każdego więc, który się przyzna do mnie przed ludźmi, przyznam się i ja przed moim ojcem, który jest w niebie.”
Te słowa, które usłyszeliśmy przed chwilą z Ewangelii Jezusowej wypełnił swoim życiem święty, którego dziś czcimy – św. Florian. o­n – żołnierz z czasów panowania okrutnego tyrana – cesarza –Dioklecjana bardzo nienawidzącego chrześcijan. Odmówił prawa do decydowania o własnym sumieniu swemu prześladowcy namiestnikowi noryckiemu Akvilinusowi. Szczególnym okrucieństwem miał wykazać się ten urzędnik, który w ogrodzie Laureakum uwięził 40 chrześcijan. To właśnie im z pomocą pospieszył Św. Florian. Postanowił dodać otuchy chrześcijanom i udowodnić, że za wiarę należy poświęcić wszystko, nawet własne życie. Wówczas nie do pomyślenia było, aby dowódca oddziału, wysoko ceniony żołnierz mógł być wyznawcą religii chrześcijańskiej i stawiać opór rozkazom cesarskim. Początkowo Akvilinus starał się odwieść Floriana od wyznawania chrześcijaństwa i zmusić go do złożenia ofiary bogom pogańskim. Kiedy Florian odmówił został skatowany do nieprzytomności, a kiedy i to nie pomogło kazano go biczować, a potem ostrymi, zakrzywionymi żelaznymi kolcami szarpano jego ciało. Florian znosił te katusze mężnie, pozostał wierny swojej wierze, cały czas modląc się. Następnie przywiązano mu młyński kamień do szyi i zrzucono z mostu do rzeki Enns. Działo się to 4 maja 230 roku.
„Fortis cadere, celere non potest” – mówi łacińskie przysłowie – czyli „Mężny może paść, ale nie ustąpić”. Tak właśnie postąpił o­n. Ale żeby tak wybrać i tak postąpić, trzeba być przede wszystkim człowiekiem odważnym. I chyba dlatego też – właśnie św. Florian jest patronem ludzi odważnych. Nam zaś wypada się dziś zastanowić co to właściwie jest odwaga i na czym polega?
„Nie będę się obawiał nikogo na świecie,
Będę się bał tylko Boga.
Wobec nikogo nie będę miał złej woli,
Nie poddam się niesprawiedliwości,
Obojętnie skąd by przyszła
Będę zwyciężał błąd przez prawdę,
A opierając się złu, nie będę się uchylał
przed żadnym cierpieniem.
To powiedział wielki przywódca Hindusów Mahatma Gandhi. A czym dla ciebie jest odwaga? Czy do niej potrzebna jest siła ciała, czy bardziej ducha? A może jedno i drugie? Bo skąd ma pochodzić siła fizyczna jeśli nie z siły ducha?
Pewien przedwojenny pułkownik stał przed konfesjonałem i drżał, kręcił się zdenerwowany. Przechodził koło niego kapelan wojskowy i zapytał:
– Co to panie pułkowniku, pan jakiś zalękniony? Przecież pan był na froncie i śmierci zaglądał w oczy, a tu przecież nie ma żadnego niebezpieczeństwa.
– Tak – odpowiedział pułkownik – ale na froncie bije się wroga, a tu trzeba „bić” samego siebie.
To też odwaga, która jest potrzebna człowiekowi. Czy jesteś odważny?
Szanowni Strażacy! Chrystus mówi nam: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”. Tylko tego jednego bać się należy – Złego! Siła woli rodzi się z bezgranicznego zaufania Bogu a lęku przed szatanem. Stąd św. Florian wybrał tak jak wybrał. Z miłości do Boga i ludzi, którym śpieszył z pomocą.
Co drugi chłopiec w dzieciństwie marzył, aby być strażakiem. Ale dopiero później okazało się, że to jest przede wszystkim służba a dopiero potem honor. I dlatego nie wszyscy nimi zostali. A i ci, którzy nimi są musza sobie postawić może trudne i bolesne pytanie – Czy to dobrze, że są?
Ciągle jesteśmy jeszcze pod wrażeniem posługi strażaków z Nowego Yorku, którzy ratowali uwięzionych w płonących wieżowcach Word Trade Center. Wielu wtedy postąpiło tak jak wasz patron. Bo po prostu nie wyobrażali sobie by można inaczej. Nowy York opłakuje ich do dziś, z zwłaszcza ich rodziny. I tak jest na całym świecie, pod każdą szerokością geograficzną.
Kochani strażacy! Wasza służba na straży ludzkiego życia i mienia jest służbą wymagającą odwagi. To nie tylko piękny mundur i sztandar u boku – ale zaufanie, którym was darzą inni licząc na was. Ale aby takim być, trzeba najpierw umieć bić się z samym sobą, jak ten pułkownik przy konfesjonale. A to chyba jeszcze trudniejsze. Pamiętajcie o tym gdy zakładacie mundur. Niech wasz patron św. Florian będzie wam przewodnikiem w życiu i w waszej służbie.
Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643