zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

św. Barbara

Dnia 18 września 1944r. francuskie czasopismo pt. „La Croix” podało wiadomość, która mrozi krew w żyłach: „ W Rwandzie w 1994r. w bratobójczej wojnie między plemieniem Hutu i Tutsi umarło śmiercią męczeńską między tysiącami ludzi świeckich: 3 biskupów katolickich, około 100 kapłanów i prawie 150 seminarzystów i zakonnic. Ginęli żołnierze, gdy nie chcieli strzelać do niewinnych. Dnia 12 kwietnia spłonęli żywcem wierni zgromadzeni w kościele pallotyńskim w Kigali, a za ołtarzem zostawili dla wielu napis: „Bóg jest miłością”. Biskup Ludwik Gasore, otrzymując ciosy nożem w swym kościele w Muhororo za każdym razem wołał: „Chwała Tobie Panie”. Pewna matka z plemienia Hutu, gdy zabito jej męża i najstarszego syna tak przemawiała do reszty dzieci: „Przyjdą też was szukać, ale nie bójcie się. Pocierpicie nieco, ale spotkacie się ze swoim ojcem i bratem Olivierem, gdyż istnieje drugie życie z Jezusem i Maryją, a my się zobaczymy na nowo i będziemy bardzo, bardzo szczęśliwi”. Zabrano matce i te dzieci. Później doniesiono jej, że wszyscy umierali odważnie i spokojnie.”

Ukochani! Ten urywek dziennikarskiej informacji z życia umęczonej afrykańskiej Rwandy musi poruszyć nasze sumienia. Jest to również odpowiedź na słowa Chrystusa, który dziś do nas mówi: „kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je”. Ci współcześni męczennicy, jeżeli umarli tak jak mówi to świadectwo o nich spisane, na pewno znaleźli swe życie w Panu i cieszą się dziś z Nim.

Papież Jan Paweł II w Encyklice „Veriratis splendor” woła do współczesnych: „Kościół ukazuje wiernym przykłady licznych świętych mężczyzn i kobiet, którzy głosili i bronili prawdę moralną aż do męczeństwa... kanonizował ich świadectwo i publicznie uznał za słuszne ich przekonanie, że miłość Boga każe bezwarunkowo przestrzegać Jego przykazań nawet w najtrudniejszych okolicznościach i nie pozwala ich łamać nawet dla ratowania własnego życia”.

Gromadzi nas dziś przy tym ołtarzu i w tej pięknej świątyni część do tej, która przed wiekami dała swoim życiem przykład równie bohaterskiej wiary i odwagi.

Niewiele wiemy o niej z przekazów historycznych, jednak silna wiara sprawiła, że to co zginęło ze źródeł pisanych przechowała ludzka pamięć. Wg legendy, którą utkany jest jej żywot miała być bardzo piękną kobietą, która jako oblubieńca wybrała sobie Chrystusa. Jej ojciec – wysoko postawiony urzędnik – różnymi metodami próbował zmienić jej decyzję gdy w konkury przybywali różni dostojni młodzieńcy. Nic nie pomogło! Bojąc się o swój urząd i życie – religia chrześcijańska była nielegalna – zamknął ją w wieży i głodził. Wyczerpawszy wszystkie środki zawlókł ją przed sędziego i oskarżył. Gdy ten ją skazał na śmierć przez ścięcie, w dowód zaufania – katem stał się właśnie o­n – ojciec. Może ta nietypowa śmierć, przyjęta z ręki własnego ojca a zarazem okrucieństwo ojca wobec córki sprawiły, że stała się tak popularna na Wschodzie i zachodzie.

Stała się patronką dobrej śmierci i tych, którzy są narażeni na niespodziewaną śmierć: górników, hutników, marynarzy, rybaków i żołnierzy.

Od najdawniejszych czasów człowiek nie chciał się pogodzić z myślą o własnej śmierci. Niepokoiła go i przerażała. „Myśl o śmierci zatruwa mi życie” – mówił Cicero; „Ze wszystkich rzeczy okropnych, najokropniejsza jest śmierć” – mówił Lineusz; „Dokucza mi poczucie śmierci, często odczuwam jej bliskość” – skarżył się Jesienin

Dlaczego boimy się śmierci?

Święty Karol Boromeusz poprosił pewnego malarza by nad wejściem do jego biskupiego pałacu namalował śmierć. Ten zabrał się do roboty i zgodnie ze zwyczajem namalował kościotrupa z kosą w ręce, a wokoło odcięte głowy. „Nie – zaprotestował święty – to nie jest obraz śmierci”. Polecił mu by namalował anioła stojącego przed drzwiami, ze złotym kluczem w ręce. „Taka jest śmierć chrześcijanina”. Dla chrześcijanina jest o­na aniołem, który prowadzi do przyjaciela, jak dla św. Barbary, która uważała się za oblubienicę Chrystusa. A kto jest Twoim oblubieńcem?

Na pomniku duńskiego myśliciela Kierkegarda wyryto wiersz, który w tłumaczeniu można oddać w następujących słowach:

„Malutki tylko czas

Zwycięstwo tuż przed nami

Skończony życia bój

Ponad wieczności strumieniami

W zbawienia wiekuistą ciszę

Jezus nas słowem ukołysze.”

To nie jest zwykła poezja, wyraz chwilowego nastroju, sentyment, lecz najgłębsza prawda wierzącego serca, jego tęsknota, oczekiwanie, nadzieja. A co jest twoim marzeniem, tęsknotą, oczekiwaniem?

Artyści malarze przedstawiają najczęściej naszą świętą w pięknej szacie dla podkreślenia jej szczególnego urodzenia, trzymającą w jednej ręce miecz – symbol swej męczeńskiej śmierci oraz kielich z hostią – czyli Chrystusa. Moglibyśmy sparafrazować to przedstawienie do naszego życia.

W jednej ręce trzymamy nasze powołanie (bycie ojcem, matką, lekarzem, nauczycielem, rolnikiem) – czyli to co spala nasze ziemskie życie i odbiera je po kawałku – tak jak miecz odbiera gwałtownie. A w drugiej powinniśmy dzierżyć – Chrystusa dla którego to robimy. Wtedy śmierć nie będzie nam straszną.

Było dwóch zakonników, którzy przeczytali w pewnej książce, że na końcu świata znajduje się miejsce, w którym niebo i ziemia spotykają się i zaczyna się Królestwo Boże. Postanowili poszukać tego miejsca i nie wracać dopóki go nie znajdą. Przewędrowali cały świat, doświadczyli wielu niebezpieczeństw, z którymi wiąże się wędrówka przez świat, doświadczyli wszystkich pokus odciągających człowieka od celu. Na koniec ujrzeli drzwi o których czytali. Trzeba tylko zapukać – i będzie się w Królestwie Bożym. Nareszcie znaleźli to czego szukali. Zapukali i z drżeniem serca zobaczyli, że drzwi są otwarte. Gdy weszli, znaleźli się w domu, w swojej klasztornej celi. Popatrzyli jeden na drugiego i zrozumieli: „Królestwo boże zaczyna się na ziemi, w miejscu, które Bóg przeznaczył dla nas.”

W chwili naszego stworzenia rozpoczęła się osobista przygoda każdego z nas w Królestwie Bożym i może trwać wiecznie. Od nas to tylko zależy.

Św. Barbaro patronko ludzi odważnych i tych, którzy odważnymi stać się pragną, czyli nas wszystkich, stój przy nas byśmy tracili życie dla Chrystusa i w ten sposób znaleźli je na wieczność.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643