zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

św. Florian

Drodzy strażacy! Młodzieży strażacka! Kochane Dzieci! I wszyscy czciciele św. Floriana! Patrona ludzi trudnej posługi i wielkiej odwagi – w tym również strażaków – czyli tych, którzy ratują mienie i życie ludzkie! Również patrona tych, którzy często stawali na straży wiary przodków, narażając własne życie podobnie jak Św. Florian!

Chrystus mówi:„Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle.” Te słowa z Pisma św. słyszymy co roku, gdy gromadzimy się na Mszy św. ku czci św. Floriana – patrona strażaków. I co roku zadajemy sobie to samo pytanie: kto to jest człowiek odważny? Bo przecież za takich mamy ludzi, którzy spieszą na ratunek innym. W ogóle ludzie w mundurach kojarzą nam się z odwagą i bohaterstwem. I chyba dobrze, bo tak jest w przeważającej większości. Pytamy jedynie o to jak rozumiemy odwagę. Czy pojęcie tego słowa nie zmienia się wraz z czasem w którym żyjemy. Słowa bowiem Chrystusa mówią o jakiejś dziwnej odwadze. Nie takiej, jak my ją potocznie rozumiemy.

W V w. przed Chrystusem żył w Atenach filozof Sokrates. Uczył o­n ludzi cnoty. Pojmował ją jako naturalną zaletę człowieka. Uważał, że można się jej nauczyć, gdyż jest wiedzą. A trzeba się jej uczyć, nie licząc się nawet z niebezpieczeństwem i śmiercią, gdyż jest szczytem dóbr. W swej działalności widział Sokrates sens swego życia. Absorbowała go tak, że o własnych sprawach nie myślał: żył wraz z rodziną w niedostatku. Zyskał sobie wielu zwolenników i uczniów: najwybitniejsza młodzież ateńska przestawał z nim stale. Ale przeciętny Ateńczyk nie traktował go serio. Byli tacy, którzy uważali go za człowieka niebezpiecznego dla istniejącego porządku rzeczy. W 70-tym roku życia został publicznie oskarżony. Sąd uznał jego winę, mimo, że był niewinny. Został skazany. Mógł łatwo uniknąć śmierci, gdyż uczniowie chcieli mu ułatwić ucieczkę, lecz nie zgodził się. Stanął na stanowisku posłuszeństwa prawa. Wypił śmiercionośną cykutę.

Naukę Sokratesa o cnocie rozwijali wybitni myśliciele starożytni, m. in. Platon, Arystoteles i inni. Widać ludzie starożytni cenili cnotę. A dziś?

Patron dnia dzisiejszego – Św. Florian – przez którego wielbimy Boga, był człowiekiem podobnie niezwykłej konsekwencji co Sokrates. Tak jak o­n wybrał śmierć niż zdradę Chrystusa. Nie wyrzekł się Tego, któremu służył.

Bardzo często taką odwagą i konsekwencją wykazują się strażacy narażając swoje życie dla innych. Ale Chrystus mówi dziś do nas i do nich o jakimś dziwnym wrogu, który może odebrać człowiekowi coś więcej niż życie doczesne. Mówi o odwadze, którą trzeba się wykazać w takiej sytuacji nie bacząc na swoje życie doczesne. Tak, mówi o tym, którego istnienia jedni nie przyjmują a inni ignorują jego działanie. To szatan – jedyny prawdziwy wróg Boga i człowieka! Ja wiem, że to niepopularne co w tej chwili mówię. Wolelibyśmy usłyszeć jakiś wzruszający przykład ludzkiego bohaterstwa. Ale właśnie takie bohaterstwo jest możliwe tylko wtedy, gdy człowiek umie się na co dzień sprzeciwiać jemu – szatanowi i być bohaterem w oczach Chrystusa. To o takiej odwadze mówi Chrystus: „Nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, lecz duszy zabić nie mogą. Bójcie się raczej Tego, który duszę i ciało może zatracić w piekle”. Tak! Bo bać się jego, to nie tchórzostwo, ale właśnie odwaga. Wielka odwaga! I taką odwagą trzeba się najpierw wykazać, aby być zdolnym do innej odwagi. Czy jesteś zdolny do Chrystusowej odwagi?

Jeżeli nieposzanowanie niedzieli jako dnia świętego nie jest dla ciebie świętokractwem, a tylko jakimś tam małym grzechem – to co tu mówić o bohaterstwie!

Jeżeli zabranie cudzego mienia lub kupowanie kradzionego nie jest dla ciebie żadnym problemem – to jaki z ciebie odważny człowiek?

Jeżeli potrafisz bez żadnych skrupułów oszukać bliźniego to czy ten grzech przykryje w oczach Boga jakikolwiek mundur?

itd. itd.

A to, żeby właśnie tak postępować podpowiada nam o­n – szatan. W sposób tak inteligentny, iż wydaje się człowiekowi, że jest to jego własne zdanie.

W Roku Eucharystii, który przeżywamy posłuchajmy zdarzenia o prawdziwej odwadze i związanej z tym sakramentem.

Miało to miejsce dla wielu z nas dawno, bo w czasie ostatniej wojny światowej. Do lasu na terenie Niemiec była pędzona przez gestapowców grupa polskich więźniów. Idą na ciężką pracę wśród wrzasku strażników, ujadania psów i jęku bitych współtowarzyszy niedoli, którzy nie mogą nadążyć. Nagle w tym piekle rozlega się delikatny dźwięk dzwonka. To niemiecki ksiądz szedł z komunią św. do chorego. W jednej chwili cały oddział więźniów upadł na kolana. Widząc to kapłan udzielił więźniom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Zdumienie a później wściekłość opanowała strażników. Zaczęli bić i szczuć psami więźniów, ale żadna siła nie zdołała poderwać ich z kolan. Ksiądz błogosławił ich po raz drugi. Strażnicy zaczęli grozić księdzu, że go zastrzelą. Lecz i to nie pomogło. Pobłogosławił więźniów po raz trzeci. Dopiero gdy kapłan zniknął im z oczu, więźniowie podnieśli się z klęczek.

Po wojnie uczestnik tego zdarzenia – inżynier z wielkopolski – odszukał tego księdza odwiedził go, by mu podziękować za otrzymane błogosławieństwo bo wierzył, że to o­no pomogło mu przetrwać trudy niewoli. Ksiądz przyjął go serdecznie. Pamiętał o zdarzeniu. Miał je opisane w pamiętniku. Na końcu tego zdarzenia dopisał takie słowa: „Nie może zginąć lud, który żywi taką cześć do Najświętszego Sakramentu.

To była rzeczywiście odwaga, a nawet bohaterstwo w wyznaniu wiary. Takich bohaterów nie powstydziłby się ani św. Florian ani sam Chrystus. Do takiej odwagi wzywa nas o­n – nasz Pan i stwórca. Wzywa wszystkich swoich wyznawców.

Szanowni Strażacy! Chciałbym wam w dzisiejsze święto dedykować jako życzenia myśl Tomasza Mertona, która wydaje mi się najbardziej aktualna na obecny czas. A brzmi następująco:

Musimy rozpoznać możliwości oraz wezwania,
jakie przynosi ze sobą chwila obecna
i przyjąć je z odwagą i nadzieją.
W tego rodzaju sytuacji odwaga jest
autentyczną formą miłości.

Opracował Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643