zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie o niedzielnej Mszy Świętej

Pamiętaj abyś dzień święty święcił. To trzecie przykazanie Boże. Dla izraelitów dniem świętym była sobota. Dla nas chrześcijan takim dniem jest niedziela. Jest to po pierwsze pierwszy dzień stworzenia świata przez Boga a dla nas szczególnie ważnym jest ten dzień ponieważ wspominamy wówczas pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa.
W naszym polskim języku słowo niedziela znaczy tyle co nie działać, nie podejmować wysiłku i pracy. Ale dla chrześcijanina to stanowczo za mało, zwłaszcza w odniesieniu do Boga. W ten święty dzień nie tylko należy nie pracować, oczywiście poza pracą konieczną i służebną, do której jest się niejako zobowiązanym ale ten dzień należy szczególnie uczcić. W tym dniu należy świętować czyli oddać chwałę Bogu.
Nie jest rzeczą trudną zachęcić człowieka do odpoczynku, ale o wiele trudniej jest zachęcić kogoś by w tym świętym dniu uczestniczył w spotkaniu wspólnoty z Bogiem.
Z jednej strony jest to nasz obowiązek. Pierwsze przykazanie kościelne poucza nas iż: w niedziele i święta nakazane należy we mszy świętej nabożnie uczestniczyć i powstrzymywać się od prac niekoniecznych. Ale z realizacją tego przykazania bywa różnie. Wszystko to zależy od nas samych. Jak my podchodzimy do tej kwestii. Czym dla mnie jest msza święta.
Może ona być tylko koniecznym i uciążliwym obowiązkiem. Wtedy zawsze znajdziemy wymówkę, usprawiedliwienie by w niej nie uczestniczyć. Ciężko jest znaleźć 1 godzinę czasu by poświęcić ją na spotkanie z Chrystusem. I pomimo iż tydzień liczy 168 godzin to zawsze dla człowieka który nie będzie odczuwał potrzeby rozmowy ze zbawiciele zawsze będzie brakowało właśnie tej jednej. Dlaczego tak? Ponieważ Eucharystia nie stanowi dla takiego człowieka żadnej wyższej wartości a jest jedynie przykrym obowiązkiem. Taki człowiek często by zagłuszyć wyrzuty sumienie będzie mówił że przecież wszędzie można się modlić, bo przecież Bóg jest wszędzie. A gdy te wyrzuty staną się zbyt mocne to na wszelki wypadek pokaże się w kościele przy okazji świąt Bożego narodzenia albo na święconkę. Oznacza to że taki człowiek nigdy nie rozumiał czym jest i czym powinna być Eucharystia dla chrześcijanina.
A msza święta. To nie tylko zbiór jakichś modlitw. To nie tylko kilkadziesiąt minut spędzonych w świątyni. To nie tylko wrzucenie jakichś miedziaków na tackę żeby nie wyszło głupio. Msza święta ma być naszym osobistym a zarazem wspólnotowym spotkaniem z Jezusem, żywym i obecnym Bogiem. To w Eucharystii wypełniają się słowa Chrystusa %u201EOto jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata%u201D. Eucharystia to dar Bożej miłości dla człowieka. Miłości która oddaje wszystko dla drugiego. Miłości która dała się ukrzyżować byśmy mieli życie wieczne. Miłości która stała się pokarmem na życie wieczne. O tym wszystkim zapewnia nas Jezus w słowach Kto ten chleb spożywa ma życie wieczne a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Drodzy. Musimy zadawać sobie pytanie jakim ja jestem chrześcijaninem. Jak ważny jest dla mnie Bóg. Ile znaczy dla mnie jego miłość utajona w Eucharystii. Na ile ja wierzę w obecność Jezusa w tym sakramencie.
Od wiary zależy czym jest dla mnie ołtarz na którym dokonuje się ofiara Syna Bożego. Czy jest on dla mnie żłóbkiem betlejemskim gdzie na świat przyszedł Bóg, czy jest dla mnie Kaną Galilejską, gdzie Jezus dokonał pierwszego cudu, przemiany wody w wino. Czy dla mnie też dokona się ten wspaniały cud i Bóg przemieni moje życie. Czy ołtarz staje się dla mnie Kalwarią gdzie na krzyżu Chrystus ofiaruje siebie za mnie bym ja mógł żyć. Czy dostrzegam na ołtarzu wspaniały poranek Zmartwychwstania.
Kiedyś przeczytałem takie piękne porównanie dotyczące modlitwy chrześcijanina i obecności na mszy świętej. Autor przyrównał to do relacji między zakochanymi. Modlitwa, śpiew ku chwale Boga, nawet najpiękniejsze nabożeństwa to jak listy miłosne pisane do drugiej osoby. A msza święta jest już jak bezpośrednie spotkanie z osobą którą kocham.
Dlatego każdego dnia uczymy się umiłowania Jezusa w Eucharystii. Tak by nie stanowiła ona ciężaru, względnie dodatku do wypoczynku niedzielnego, bądź też tradycji czy przyzwyczajenia zaszczepionego w nas w rodzinnym domu lecz by była dla nas spotkaniem z Bogiem który ukochał nas aż do końca i który również pragnie być przez nas kochany.
Starajmy się zatem by nasz udział w Eucharystii był jak najpełniejszy, włącznie z przyjmowaniem Komunii świętej, oczywiście w stanie łaski uświęcającej oraz by nasza obecność na mszy zawsze wypływała z potrzeby naszych serc. Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643