zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na zakończenie roku szkolnego

Różne okoliczności i różne wydarzenia gromadzą nas w naszej parafialnej świątyni. Także wydarzenia związane z życiem szkoły niejednokrotnie prowadzą nas do ołtarza. Niemal 10 miesięcy temu na początku września przyprowadził nas tu rozpoczynający się rok szkolny. Prosiliśmy wówczas wspólnie Boga o Jego błogosławieństwo i łaski na czas nauki, na czas zdobywania wiedzy i mądrości.
Lecz czas płynie nieubłaganie. Dni i miesiące tak szybko i bezpowrotnie przemijają. Dziś mamy drodzy 20 dzień miesiąca czerwca. Miesiąca, a szczególnie jego końcówki która chyba wszystkim tu obecnym kojarzy się z zakończeniem roku szkolnego. Jest to czas radości, kończy się nauka szkolna a rozpoczynają się ukochane wakacje. Ale to także czas wzruszenia i łez. Żegnamy się z nauczycielami, wychowawcami, trzeba też przynajmniej częściowo pożegnać się z kolegami i koleżankami z klasy.
Minął rok szkolny. Zapewne można sobie pozwolić na oddech ulgi myśląc o wakacjach. Wreszcie będzie więcej czasu żeby odpocząć pojechać gdzieś dalej i na dłużej. Podsumowując ten rok niewątpliwie trzeba stwierdzić, że były sukcesy, pewne osiągnięcia, czasem nawet bardzo wielkie ale były także i potknięcia czy wręcz porażki. Bo w życiu szkoły to tak, jak w sporcie. Trzeba wiele wysiłku samozaparcia, wytrwałości, aby osiągać dobre wyniki.
Światowej sławy austriackiego kompozytora, pewnego razu zapytano: Czemu pan zawdzięcza swoje osiągnięcia muzyczne?
W całym życiu przy tworzeniu utworów muzycznych trzymałem się jednego: z Bogiem je zaczynałem i zawsze ze słowami: %u201Echwała Bogu" je kończyłem -odpowiedział wielki kompozytor. Dziś z tymi słowami: %u201Echwała Bogu" i w duchu wdzięczności gromadzimy się na Eucharystii. Dziś, drodzy uczniowie, jesteście tu, w kościele, aby w tej szczególnej chwili uwielbić Boga, dawcę wszelkich darów, i z serca podziękować Mu, że po roku twórczej pracy staliśmy się w pewnym stopniu mądrzejsi, lepsi. Umiejcie to docenić i postarajcie się tego nie zaprzepaścić. To jest wasz skarb, którego nikt wam nie odbierze.
Dziś, kiedy dziękujecie Bogu, nie możecie zapomnieć o tych, którzy pomogli wam stać się mądrzejszymi, lepszymi. Sami nie nauczylibyście się tak wielu rzeczy. Jesteście w wieku, kiedy w świat wprowadzają was dorośli przewodnicy. Każdy potrzebuje przewodnika, aby przejść przez nieznajomy las, zwiedzić daleki i obcy kraj, zobaczyć zabytki w obcym mieście, podziwiać piękne widoki wysokich i niebezpiecznych gór. Przewodnicy są wam potrzebni szczególnie podczas wakacji, aby nie zabłądzić, nie postawić fałszywego kroku, który sprowadzi was ze szlaku. Trzeba żebyście dziś umieli podejść do waszych nauczycieli, dyrekcji i umieli podziękować za ich trud, którego tak często nie widać i którego często nie docenialiście w mijającym roku szkolny.
Dziś kończy się rok szkolny, i równocześnie rozpoczynają się wakacje. Ważne jest, aby każdą pracę w imię Boże rozpoczynać i z Bogiem kończyć, tak jak ten austriacki kompozytor. Ale również nie jest rzeczą błahą czasu odpoczynku Bożej opiece powierzać. Znamy doskonale z Ewangelii słowa Chrystusa: %u201EPrzyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a ja was pokrzepię." Słowa te, to jakby zaproszenie skierowane do nas wszystkich, zarówno uczniów jak i uczących, wszystkich, którzy wnieśli twórczy wkład w całe dzieło, które nazywa się szkołą. Więc pora odetchnąć, pora wypocząć. Rozumiał dobrze Chrystus utrudzonego, zmęczonego człowieka, dlatego widział potrzebę także odpoczynku. OŹn jest tym, w którym człowiek odnajduje pokrzepienie, odnowienie sił i umocnienie ducha.
Starożytne wschodnie przysłowie mówi: Kiedy pijesz wodę, pomyśl o źródle. I każdy kto w wakacyjnym słońcu wędrował po górach wie jak niepowtarzalny ma smak chłodna woda źródlana. Dlatego i wy drodzy, w tym czasie rozpoczynających się wakacji, gdziekolwiek będziecie, pomyślcie o Tym który jest źródłem i dawcę wszelkiego dobra. Nie zapominajcie w te dni wypoczynku o Bogu. Spędzajcie ten czas relaksu w dobry sposób. Nich takim pouczeniem będą dla was słowa Ks. Jana Bosko, który powiedział do swoich wychowanków: nie nazywajcie czasem relaksu takiego dnia który w waszych serca wywoła wyrzuty sumienia.
Niech zatem rozpoczynający się dziś upragniony przez wielu czas wakacji posłuży nam jak najlepiej. Niech dobrze służą nam: woda, słońce, świeże powietrze, lasy, góry, wszystko, co jest dziełem Stwórcy. Bądźmy dla siebie w tym czasie otwarci, życzliwi, radośni. Obyśmy wszyscy szczęśliwi i zdrowi mogli wrócić we wrześniu do swoich szkół. Szczęść Boże!


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643