zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Pasterka 2006, ks. Grzegorz Ślesicki

Drodzy Siostry i Bracia.

Każdy z nas, przy wielu okazjach, otrzymuje i przesyła wiele życzeń, także na te święta, które właśnie rozpoczynamy przeżywać – Święta Bożego Narodzenia. Często daje się słyszeć przy tej okazji o magii tych świąt, ich czarze, czy uroku. I bez wątpienia są one szczególne, przez klimat, jaki ze sobą niosą. Bo przecież nie da się ukryć, że towarzyszy im wyjątkowa atmosfera związana ze strojeniem drzewek choinkowych, łamaniem opłatka, kolorowo opakowanymi prezentami, kolorowymi światłami, czy blaskiem ognia zapalanych świec. Jednak chyba jest jeszcze coś bardziej wyjątkowego, ponad reklamowane w sklepach towary, bilbordy z roznegliżowanymi „śnieżynkami”, pajacowatymi „Mikołajami” z „coca-colą” w reku, czy światełkami choinek goszczącymi w sklepach już od początku listopada?

Chyba każdy z nas wie i rozumie, że najważniejszym świętem Kościoła jest Wielkanoc, ze zmartwychwstałym Mesjaszem. Jednak czujemy jakiś szczególny sentyment właśnie do Bożego Narodzenia. Dlaczego? Dlatego, że powstanie z martwych jawi się nam jako wydarzenie niezwykłe i mistyczne, zaś Jezus przychodzący na świat rodzi się tak zwyczajnie, po ludzku, jak każdy z nas. Każda matka rozumie tę wielką radość, jaką niosą ze sobą narodziny dziecka. Wszyscy wiemy, jak bardzo cieszymy się, gdy pośród nas pojawia się nowy członek rodziny, gdy ojciec po raz pierwszy bierze na ręce swoje dziecko, gdy nasi przyjaciele dzwonią do nas, bo właśnie urodził im się syn, czy córka. Tak też i te Święta są dla nas nie magiczne, czy pełne harypoterowskiego czaru, lecz cudowne w swej niezwykłej zwyczajności narodzin maleńkiego Dziecięcia.

Gdy po święceniach kapłańskich pracowałem jako kapelan w szpitalu wojewódzkim w Ciechanowie, obchodząc oddziały spotykałem młode mamy, które niejednokrotnie wprost niemając siły po porodzie przyjąć Komunii, zmęczone, ale uśmiechnięte i szczęśliwe, cichutko, z prośbą w głosie, odpowiadały; „proszę księdza, jutro”. To jest właśnie ta cudowna zwyczajność owej „magii” tej „cichej, świętej nocy”. Przed kilkoma godzinami siedzieliśmy przy wigilijnym stole na plebanii, by potem rozjechać się do swych domów. Byłem u moich kochanych Rodziców wraz z młodszym Bratem. Mama, jakby nieco wolniej chodząca przy wigilijnym stole. Tata, spracowanymi dłońmi dzielący białym opłatkiem. Brat cieszący się z powrotu do rodzinnego domu po rocznym pobycie za granicą. To są właśnie bezcenne, „magiczne” chwile Bożego Narodzenia. Radości z bycia razem w noc przyjścia na świat „tego Maleńkiego”.

Dzisiejsza noc pełna cudowności narodzenia Bożego Syna, anielskich śpiewów i dziejących się przy Żłóbku niepojętych rzeczy, to noc, która ukazuje nam „Maleńką Miłość, co w żłobie śpi”. Dziecię dziś zrodzone powinno przypomnieć nam o cudzie narodzin każdego z nas. Dziękujmy Bogu za dar życia, które zrodziło się z miłości naszych Rodziców. Dziękujmy za naszych ojców - Józefów, może nieraz szorstkich i nazbyt wymagających, może zbyt zapracowanych, i może już zgarbionych, ale kochających. Dziękujmy za nasze matki – dzisiejsze Maryje. Niedospane, z oczami na zapałkach. Może nazbyt troskliwe i zalęknione o każdą minutę spóźnienia do domu. Może stawiające na stół niezbyt doprawiony – ze zmęczenia – posiłek. Ale kochające. To jest „czar” tych świąt; łyse czoło ojca i siwe skronie matki. Spracowane dłonie taty i podkrążone oczy mamy. Gorące serca tych dwojga, dzięki którym jesteśmy na tym świecie. Może prości, ale na pewno mądrzy. Urodzili, wychowali na człowieka i nauczyli Boga. Boga, który stwarza świat i kwili na sianie w żłóbku. Boga, który zasiada na tronie swego majestatu i który przyjmuje pokłon pasterzy i mędrców.

Dzisiejsza noc, to dziękczynienie za dar życia, ale także za dar macierzyństwa. Macierzyństwa zwykłego, ociekającego potem po czołach wszystkich matek, ich dłoni zmęczonych, karmiących piersi, nóg z żylakami i obrzmiałych stóp, ramion dźwigających zakupy, klapiących po podłodze domu kapci. Dzisiejsza noc, to dziękczynienie za wszystkie matki. Matki zbyt młode, by samej dźwigać słodki ciężar macierzyństwa. Matki, eleganckie sekretarki, nauczycielki i urzędniczki. Matki – domowe gospodynie, sprzątaczki i ekspedientki. Matki zgarbione brzemieniem wieku i zapominające ze starości. Matki – z nieba patrzące na swe dzieci i może nieraz nad nimi płaczące. Matki.

„Czar” Świąt Bożego Narodzenia do potok łask płynących od Bożego Pacholęcia złożonego w betlejemskiej stajni.

To łaska Miłości, w świecie nienawiści. Nienawiści w polityce, mediach, lokalnych środowiskach, a częstokroć rodzinach. Ta „Maleńka Miłość, co w żłobie śpi” chce swą miłością nas przemieniać.

To łaska Pokoju. Pokoju w świecie wojen i rozdarcia w relacjach międzyludzkich. Chrystus, Emmanuel, Książe pokoju, pragnie nasze serca tym swoim pokojem napełnić.

To łaska Wiary. Wiary w świecie zlaicyzowanym, wyrzucającym z publicznego życia religijne symbole. On Bóg Wszechmogący daje nam w siebie uwierzyć. Uwierzyć w Boga rodzącego się jak człowiek; prosto i zwyczajnie.

Gdzie się podziała nasza Miłość? Do matki i ojca. Do bliskich, przyjaciół, nieznajomych i wrogów? Gdzie jest pokój serc? Czy rozpędzony do granic możliwości świat już nam go zabrał? Gdzie ogień wiary płonący nad głowami Apostołów we wieczerniku? Zgasł? A może już tylko płonie na wigilijnym stole? Jeśli w ogóle zapłonął…

„Cicha,święta noc” betlejemskiego cudu, to nie magia i czar sciene fiction. To łaza matki, płacz dziecka i skarbnica łask otwarta przez Nowonarodzonego. Rozwrzyjmy drzwi naszych serc, by przyjąć te dary, które przyniósł ze sobą leżący w Żłóbku Jezus.

Nie zamykajmy się do getta najbardziej nawet kolorowych prezentów, lapońskiego Mikołaja, zgrabnych śnieżynek, elfów, choinek swiecących chińskimi bąbkami i tajwańskimi lampkami, śniegiem w sprayu, a nawet kolęd, swiecy „Caritas”, opłatka i pasterki. Otwórzmy serca na Jezusa, Jego miłość i drugiego człowieka. Amen.
Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643