zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na 11 listopada, ks. Grzegorz

Co mi w mym życiu najświętsze w świecie,
Cudne jak wiosna, wonne jak kwiecie,
To polska ziemia, krwią, łzami żyzna
Moja Ojczyzna.

Mój Boże, kto z nas teraz woła takimi słowami, przepełnionymi miłością do Boga, ludzi, swojego kraju i oczywiście tym samym, do siebie samego? Ile tych wyższych wartości ( Bóg, Honor, Ojczyzna, dalej uczciwość, szczerość, bezinteresowność itp…) pozostało w nas samych? Tych wartości, bez których, tak naprawdę, niczego nie można stałego, konkretnego, mocnego zbudować i utworzyć na tym świecie?
Zamiast tego, coraz częściej rozbrzmiewają słowa: „a co mnie inni obchodzą” , „ inni tak robią to i ja muszę tak robić”, „a po co ja będę się wychylał”, „ a co mi Pan Bóg pomoże”?- słowa pełne egoizmu, które destrukcyjnie wpływają na innych i nas samych, które nie potrafią wyzwolić w nas „ tego człowieka Dobrego”, niszczą nie tylko nas ale wszystkich ludzi. I z jednej strony, gdzieś we wnętrzu nas samych odzywa się głos wzywający do tego, aby było lepiej, bezpieczniej, sprawiedliwiej w kraju, rodzinie, w pracy na ulicach. Czujemy się jednak bezradni uważając, że my nie mamy wpływu na losy świata i szukamy winy w innych tylko nie w nas samych - jak że się mylimy!!!
Zofia Bobik w swoim wierszu „Patriotyzm” tak to ujęła:
Próbowałam podnieść z ziemi
Zabłocone sztandary,
Na których widniał napis
Wykonany złotymi literami
„Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Próbowałam ukazać
Młodemu pokoleniu
Ich moc i sens historyczny
Oraz piękno życia
W imię patriotyzmu.
Nagle zrozumiałam, że dorośli
Nie wiedzą, co to Honor,
Zgubili w pośpiechu Ojczyznę,
A wszystko dlatego,
Że podjęli z Bogiem wojnę.
Podjęliśmy, mniej lub bardziej świadomą walkę z Bogiem i Jego przykazaniami, uważając, że są przestarzałe i niedostosowane do życia współczesnego człowieka, czyli naszego życia.. W imię wolności własnej, odsuwamy się od tych Bożych zaleceń, tym samym gubimy swoją własną ludzką tożsamość, gubimy prawdziwy sens budowania świata lepszego, bardziej humanitarnego.
Dziś ambitne słowa takie jak: Humanitaryzm, Pokój, Dobro, Solidarność, Wolność, Ojczyzna… mają całkowicie inny wydźwięk. Dziś można je zamknąć w jednym zdaniu: „Dobre jest to, co mi przynosi korzyść”
Czy krew naszych Ojców, wylana za te wyższe wartości, za to, by nam się dziś lepiej żyło, została wylana na marne? Czy naprawdę uważamy, że jesteśmy w stanie, tylko swoimi własnymi siłami, sprytem, swoim własnym rozumem i osiągnięciami nauki, uczynić ten świat lepszym???
JA WĄTPIĘ !!! Wątpię, widząc jak ten mój świat, moja ojczyzna, nasze rodziny, miejsca pracy czynią z ludzi zwyczajną „maszynę”, która- jeśli się „zepsuję”- można wyrzucić na „śmieci”.
Dziś ocenia się człowieka pod względem produktywności, jeśli jest z Ciebie jakaś korzyść - masz swoje miejsce na tej ziemi, jeśli nie - trzeba Cię usunąć. Boję się takiego praktycznego podejścia do człowieka: nienarodzonego, starego, chorego, człowieka, któremu trudno odnaleźć się w tej rzeczywistości, człowieka który ma jeszcze zwykłą ludzką wrażliwość – po prostu zachował jeszcze swoje CZŁOWIECZEŃSTWO.
Patriotyzm! – To zgoda wśród ludzi,
To wspólna praca, dla wspólnego celu,
To myśl, co serca i umysły budzi.
Pamiętaj o tym, … przyjacielu!.


Warto sobie wziąć za wzór patrona dnia dzisiejszego św. Marcina z Toursu, który cały oddał się innym ludziom, oddał ubogiemu żebrakowi nawet połę swojego płaszcza.
Weźmy również do naszego serca słowa dzisiejszej Ewangelii.
„Jeśli w zarządzie cudzym dobrem nie okazaliście się wierni, kto wam da wasze?”

Ks. Grzegorz


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643