zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wszystkich Świętych

Las krzyży i obok siebie mogiły:

Większe, mniejsze i całkiem małe.

Napisy na krzyżach świadczą,

Jak życie ziemskie jest nietrwałe.

Kolorowe chryzantemy

I płomień zniczy migocący.

Wszystko to piękne, a zarazem smutne,

Bo ktoś bliski w tej mogile spoczywający.

Zatrzymał się po życiowym biegu,

Być może ciężką pracą utrudzony.

A ziemia matka swym łonem utuli:

Śpij dziecię, śpij do dnia, gdy będziesz obudzony.

Rozwiał wiatr kwiat chryzantemy,

Zagasł płomień zniczy.

Nad mogiłami ludzie pochyleni,

Smutni myślą, ile godzin życia czas im liczy

Kiedy tu spoczną między swoimi

W ciszy cmentarnej czekać dnia sądnego

I wierzyć w to, mocno wierzyć, że kiedyś Bóg

Powoła nas do królestwa swojego.

Czy takie właśnie myśli jak w tym wierszu pt. „Miejsce spoczynku” Marii Kazimiery Sarmackiej przywiodły nas dzisiaj na to miejsce? A jest to miejsce szczególne nie tylko dlatego, że leżą tu nasi zmarli, ale i dlatego że i dzień dzisiejszy jest świętem wszystkich żyjących jeszcze na ziemi ludzi, wszystkich bez wyjątku: niewierzących i wierzących, którzy śpieszą na cmentarze. Pierwsi obchodzą je jako Święto zmarłych a drudzy jako Uroczystość Wszystkich świętych. Dlatego zatrzymani przez chwilę i pochyleni nad mogiłami naszych bliskich pomyślmy po co tu przyszliśmy.

Jedni przychodzą tu: aby porządkować groby, zapalają znicze i kładą kwiaty bo uważają to za taki starodawny obyczaj. Inni uważają to za pewnego rodzaju obowiązek, wyraz czci i pamięci o zmarłych krewnych. Jeszcze inni czynią to z potrzeby serca, z miłością i uczuciem przywiązania do kochanych zmarłych, z którymi nadal obcują w modlitwie. A ty po co tu dzisiaj przyszedłeś? A może uważasz dzisiejszy dzień za taki chrześcijański halloween? Sympatyczną zabawę w duchy jak na ulicach USA tylko w wydaniu Polskim? Świat dzisiejszy ma tendencje do spłycania bowiem tego co głębokie a z rzeczy płytkich robić tak ważne, że staja się współczesnymi bożkami którym kłania się człowiek. Bo to dzisiaj wystarczy, że ktoś powie iż jest to modne to natychmiast się przyjmuje, nawet nie rozumiejąc o co tu chodzi. W Polsce jest około 30 tyś cmentarzy, które zgromadzą dziś miliony naszych rodaków. Ilu z nich przyjdzie z prawdziwą wiarą naszych ojców! Cmentarze są mądrością narodów – uczą tego co najważniejsze – aby życia nie przegrać.

Św. Ludwik IX, król francuski był ochrzczony w zamkowej kaplicy. Koronowany natomiast na króla był we wspaniałej katedrze w Reims. Ponieważ częściej modlił się w kaplicy zamkowej, niż w pięknej katedrze, zapytano go pewnego razu: – Dlaczego Jego Królewska Mość modli się tu w kaplicy, a nie w katedrze, gdzie został koronowany na króla Francji? Św. Ludwik dał wtedy następującą odpowiedź: – W zamkowej kaplicy przyjąłem chrzest św., a przez to stałem się dzieckiem Boga. W katedrze zostałem ukoronowany, przez co stałem się królem Francji. Godność Synostwa Bożego jest wyższa niż godność królewska. Godność królewską stracę przy śmierci, a jako dziecię Boże pozyskam wieczną szczęśliwość.

Kiedy myślisz o swoich bliskich, których znałeś i dziś na ich groby to nie wydaje ci się, że to przecież nie może tak być żeby nic z nich nie pozostało oprócz twojej pamięci o nich. Potrzebujesz większego dowodu na istnienie życia pozagrobowego oprócz własnych wątpliwości co do ich losu i własnego też.

I wreszcie myśl o mojej śmierci. Czy myślisz o tej chwili czasem? Czy też masz na jej temat pogląd taki jak pewien „mędrzec” który powiedział że śmiercią nie należy się przejmować bo jak my jesteśmy to jej nie ma, a jak o­na przyjdzie to nas nie będzie. Wiele osób i rzeczy możesz w życiu lekceważyć, ale jednej ci nie wolno – śmierci. I nawet gdy będziesz głośniej krzyczał, że się nią nie przejmujesz, lub odsuwał o niej myśl to o­na i tak przyjdzie! A może już jutro?

Dnia 22 października 1948 r. umierał w Warszawie ks. Kardynał Prymas Hlond. Lekarze dziwili się, że jest tak pogodny. „Tak – w obliczu śmierci trzeba być radosnym. Wszystkich nas to spotka. Trzeba śmierć pogodnie przyjmować. o­na jest przejściem do lepszego życia. Jest drogą do wieczności. Dziękuję panom za wszystkie zabiegi”. Z prawdziwa zazdrością słucha się takiego przykładu umierania. Będziesz tak umiał odejść z tego świata? Na takie odejście trzeba sobie zasłużyć.

Stare wschodnie podanie głosi, że przy źródle spotkali się trzej wędrowcy: artysta, starzec i chłopiec. Nad wgłębieniem źródła widniał zatarty już nieco napis: „Bierzcie ze mnie wzór”. Kiedy nasycili pragnienie, zaczęli zastanawiać się nad znaczeniem wyrytych słów. Artysta mówi: woda wypływająca z tego źródła przedziera się przez góry, przepływa jeziora, przyjmuje do siebie strumyki i potoki, wreszcie staje się dużą rzeką. Napis uczy nas więc, że należy wiele pracować, aby stać się wielkim. Ja zaś odezwał się starzec, sądzę inaczej: źródło daje orzeźwienie wszystkim, którzy z niego zaczerpną. Stąd uczy nas, że mamy służyć innym. Chłopiec myślał i zamyślony wpatrywał się w przejrzyste lustro wody. Zapytany powiedział: woda źródlana na nic się nie przyda, skoro nie jest czysta. Mętną wodą nawet zwierzęta się brzydzą. Zatem napis głosi: Jeśli chcesz być użyteczny, bądź czysty.

A ja bym dodał: i nie musisz bać się śmierci bo wejdziesz do Królestwa Niebieskiego. Dlatego gdy dziś modlisz się za swoich bliskich pomyśl też o sobie i jak to zrobić by na co dzień być czystym przed Bogiem.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643