zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wszystkich Świętych

Życie upływa jak morska fala,
Co się od brzegu coraz oddala,
A zaraz druga za nią odpływa
I swym natarciem tamtą pokrywa.
Tak biegną nasze żywota chwile;
Już w naszym życiu przeszło ich tyle.
Któż je policzy na wieczność całą:
Czy zyskiem będą, stratą czy chwałą?
Tak myśli człowiek wierzący, który przychodzi dziś na cmentarz w to pierwsze listopadowe popołudnie. A może tak pomyśli również ten, kto patrzy na życie doczesne inaczej i trochę niedowierza… Bo przecież o czym innym dziś pomyśleć nad grobem, przy którym staję? Przecież nie o tym jak drogi kupiłem w między czasie nagrobek mojej zmarłej osobie. Lub jak pięknie wyglądają kwiaty na nim ustawione. Trzeba nam pomyśleć o naszym bliskim, którego już tu z nami nie ma. I o sobie samym – bo i mnie kiedyś tu nie będzie. A dla oczu innych, którzy na to miejsce przyjdą zostanie po mnie to, na co ja w tej chwili ja patrzę. Miejsce pochówku doczesnych szczątek, mniej lub bardziej okazałe.
Obecnie żyje na ziemi ponad sześć miliardów ludzi. W ciągu stu lat prawie wszyscy z nich umrą. Ciała ich będą bez czucia, a co stanie się z ich duszami? Dokąd odchodzi ta brakująca cząstka gdy człowiek umiera?
Kiedyś umarł w Denver, Colorado, pewien dziennikarz. Uczestnicy jego pogrzebu ku swojemu zaskoczeniu wysłuchali utrwalonych na taśmie następujących słów: „To jest mój pogrzeb. Jestem ateistą i byłem nim od wielu lat. Nie życzę sobie żadnych pieśni religijnych. Ma to być pogrzeb całkowicie zgodny z rozsądkiem.”
Pogrzeb zgodny z rozsądkiem. Każda epoka wydawała ludzi, którzy protestowali przeciw głosowi Boga. Historia przekazuje dowody tego, że wielu filozofów usiłowało argumentacją zniszczyć lęk przed śmiercią. Dzisiejszy świat też nie jest od nich wolny. Czy ulegniesz temu złudzeniu w imię tzw. rozsądku?
• Rzekł głupi w sercu swoim – nie ma Boga, a więc nie ma życia wiecznego. Ale to powiedział głupiec.
• Inne banialuki mówią o wędrówce dusz, o tym, że po śmierci dusza będzie się wcielała, to w pieska, to w kotka, to w myszkę aż wróci do swej pierwotnej natury.
• Głupieją też sami chrześcijanie, ludzie wierzący. Już św. Paweł wyrzucał Koryntianom że „dlaczego mówią niektórzy spośród was, że nie ma zmartwychwstania”
A jak się wydaje twojemu rozsądkowi? Jest możliwe zmartwychwstanie? Chrystus mówi, że tak! Można Mu wierzyć? A jeżeli tak to pomyśl chwilę…
Tyle grobów przybyło w ostatnim okresie na naszym cmentarzu: 11 nowych – od ostatniego naszego spotkania w ubiegłym roku w święto Wszystkich Świętych i aż 69 od mojego przyjścia do tej parafii. W mijającym roku również ja pożegnałem najbliższą mi osobę, o której myślę w tej chwili będąc z wami na cmentarzu. A kiedyś, może już niedługo na tym czy innym cmentarzu stanie ktoś nad naszą mogiłą.
Wybitny rosyjski pisarz Lew Tołstoj jest autorem pewnej bardzo mądrej legendy, którą może już słyszeliśmy bo jest o­na bardzo znana. Ale nie chodzi o to by ją usłyszeć, może po raz kolejny, lecz aby się nad nią zastanowić i zrozumieć o co chodziło jej autorowi. Otóż pewien człowiek miał trójkę przyjaciół – swoje pieniądze, swoją żonę i swoje dobre uczynki. Będąc na łożu śmierci wezwał do siebie całą trójkę, aby się z nią pożegnać. Do pieniędzy powiedział: „Do widzenia już umieram!” Pieniądze odpowiedziały: „Do widzenia nasz przyjacielu; gdy umrzesz zapalimy ci świeczkę za spokój twojej duszy!” Przyszła i żona, aby się z nim pożegnać i obiecała mu, że będzie mu towarzyszyć aż do grobowej deski. W końcu zjawił się trzeci przyjaciel: „Już umieram” – rzekł ostatkiem sił śmiertelnie chory – „Do widzenia!”. „Nie, odrzekły dobre uczynki, nie do widzenia… My się z tobą nie rozstaniemy. Jak długo żyjesz, jesteśmy z tobą; gdy umrzesz, pójdziemy za tobą”. I chory umarł. Pieniądze ofiarowały mu świecę, żona towarzyszyła mu do grobu. Ale dobre uczynki poszły z nim na drugi świat.
Dzień dzisiejszy czy tego chcesz czy nie – zmusza do myślenia. Nie tylko o swoich bliskich ale i o sobie samym. I choć jesteśmy na cmentarzu to wzrok swój mamy zwrócić ku niebu. Bo nasz Bóg nie jest Bogiem umarłych lecz żywych. I tam właśnie w swoim domu nas wyczekuje – wszystkich. Dlatego nie buduj sobie tu na ziemi zbyt trwałego mieszkania. Nie przywiązuj się zbytnio do ziemi skoro trzeba się z nią rozstać bo dla innych rzeczy człowiek został stworzony. Jeśli jeszcze w to nie uwierzyłeś mimo może już dojrzałego wieku to niech cię o tym przekonają te groby na które dziś patrzysz.
Nasze rozważanie zakończę słowami kapłana poety, który pisze o człowieku:
Dni moje jak trawa,
często nogą zdeptana
lub znika pod kosą
przycięta zbyt nisko.
Człowiek też jest trawą,
dni jego jak kwiaty
zakwitają rano
a wieczorem giną.
Śmierć przychodzi cicho,
nie wiadomo kiedy
i podcina gałąź
żywota ziemskiego.
Nie pozwól Panie
aby nie wydało owocu
życie moje
nim zwiędnie ciało,
w którym dusza musi
zapracować na Zmartwychwstanie. (ks. T. Nagel)Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643