zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wszystkich Świętych


Dziś wietrzyk smutnym nuci powiewem

Nad cmentarnymi krzyżami.

Opadłych liści, jesiennym tchnieniem

Wspomina tych, co przed nami.

Odeszli po nagrodę do Pana

By z Nim odpocząć na wieki.

Ich droga często nieznana

Chociaż przeżyli ból wielki.

Chwalebny dniu listopada,

Jesteś wybrany spośród dni.

Swe ręce do modlitwy składaj,

Za tych, co dopiero świadczyli ci.

Jak co roku pierwsze popołudnie listopada przyciąga nas właśnie tutaj – na cmentarz. Dlaczego? Tyle innych miejsc wabi do siebie człowieka, a my przyszliśmy właśnie tutaj – na cmentarz. Przyszliśmy dziś, jak co roku, aby jak napisała poetka „swe ręce do modlitwy składać, za tych, co dopiero świadczyli nam”. Jesteśmy dziś, tak jak byliśmy ubiegłego roku. Ale czy będzie nas stać na to by przyjść tu również za rok czy za dwa. Czy będzie nas stać na to jak przyłączą nas – jak to mówią niektórzy do Europy – chociaż jesteśmy w niej od tysiąca przeszło lat. Wiem, co mówię! I dlaczego tak pytam! Bo tak jak stać tylko biednego na to, żeby wrzucić coś na tacę w kościele, tak stać tylko takich jak my dziś, na to, aby tu przyjść. Ale czy będzie nas stać na to, gdy włączymy się całkowicie w ogłupiający pęd Zachodu. Wielu już dziś spośród naszych rodaków na to nie stać – tak są zabiegani i ogłupieni nowymi „wartościami”, które niesie świat. Skoro jednak jesteśmy, przeprowadźmy refleksję nad sobą. Tak nad sobą! Bo patrząc w ich groby powinniśmy widzieć to, co przed nami, ale nie tu na ziemi tylko tam, w górze.

Zwykle jesteśmy, bardzo krótkowzroczni. Przepadamy za rzeczami, które są w zasięgu ręki. Ulegamy pokusom do grzechu, które nam podsuwają natychmiastową przyjemność. Nie dostrzegamy dalszych następstw swoich czynów. Pozostajemy obojętni na rzeczy wielkie i wspaniałe, ale jeszcze nie aktualne. Wiemy wprawdzie, że umrzemy, że możemy dostać się do nieba lub do piekła, ale wydaje nam się to tak odległe, że nie wywiera to wpływu na nasze życie. Ciekawe na ten temat pozostawił przemyślenia wielki uczony Izaak Newton: „Przedmiot wprawdzie duży sam w sobie okaże się nam małym, gdy patrzymy na niego z daleka. Np. gwiazdy wydają się nam być małymi światełkami, nawet koniec palca trzymany tuż przed oczami może zakryć przed nami całe słońce. Odległość czasu działa na nas zupełnie tak samo jak odległość przestrzeni. o­na zmniejsza w naszym umyśle pojęcie, które z natury swojej jest doniosłej wielkości i ważności. Gdyby ktoś z nas był poinformowany, że na pewno umrze, zanim dzień dzisiejszy się skończy, jak nagła i wielka zmiana nastąpiłaby w jego umyśle?... Że my wszyscy musimy kiedyś umrzeć, o tym wiemy dobrze. Ale ponieważ jest możliwe, że nie umrzemy dzisiaj lub jutro, lub w tym roku, przeto jesteśmy zwykle tak mało przejęci myślą o śmierci, jakbyśmy mieli na ziemi żyć wiecznie.”

Czyż tak właśnie nie zachowujemy się codziennie. I może jedynie dzień dzisiejszy i jutrzejszy jest pewnym wyjątkiem w takim myśleniu. Chyba, że i to w nas zanikło – nadprzyrodzony instynkt samozachowawczy. A my staliśmy się istotami, które jedzą, śpią i piją; szukają pracy lub pracują, by się jak najlepiej urządzić tu na ziemi i tylko na ziemi. Pytam, więc kim jesteś człowieku początku XXIw? Kim jesteś i po co tu przyszedłeś? Może tylko na ten cmentarz jak na widowisko? Dotknij, więc „eksponatu”, który jest przed tobą, czyli grobu osoby mniej lub bardziej kiedyś ci znanej i spróbuj sobie zadać pytanie: Jak ci się zdaje, to co dotykasz to jest wszystko, co może zostać z człowieka? Istoty, która myśli czuje, kocha? Kupka ziemi choćby przykryta drogim pomnikiem? Naprawdę w to wierzysz, że tylko tyle pozostało z twoich zmarłych i kiedyś pozostanie z ciebie? Jeśli tak wierzysz to opuść ten cmentarz, bo pomyliłeś miejsce w dzisiejsze popołudnie i niepotrzebnie tu przyszedłeś! To nie jest żadne przedstawienie a twoje przekonanie jest najbardziej absurdalną wiarą, jaką znam. Jeżeli jednak jest w twoim sercu wiara, choć może osłabiona to niech cię wzmocni wiara tych, którzy stoją obok ciebie. I pomyśl o sobie.

W maju 1937 r. umierał najbogatszy człowiek świata Jon Roccefeler, który posiadał 6 miliardów dolarów, a 13 mln. dochodu rocznie. U schyłku życia rozpoczął walkę ze śmiercią. Otoczył się tajną policją i najsławniejszymi lekarzami. Prawo śmierci było nieubłagane. Umarł z głodu na raka gardła mówiąc: „przegrałem swoje życie”. Czy tak chcesz odejść? Pomyśl o tym nad grobem swoich bliskich. o­ni ci podpowiedzą co robić.

Oderwij się od ziemi i pomyśl na co przeznaczasz teraz swój czas. Zwykle mamy go na wszystkie sprawy: politykowanie; niepotrzebne gadulstwo, intrygi i wiele tzw. spraw tego siata. Tylko nie na to by zatroszczyć się o swoje zbawienie. Ktoś obliczył kiedyś jak został podzielony czas 70 letniego człowieka. Otóż ten człowiek poświecił:

6 lat na kształcenie

4 lata na rozmowy

5 lat na różną bieganinę

6 lat na jedzenie

8 lat na rozrywki

14 lat na prace

24 lata na sen

Zostało 3 lata, z których tylko 5 miesięcy zostało poświęconych dla Boga: a więc niedzielna Msza św. i 5 minutowy pacierz. A Pismo św. mówi: „Bo cóż za korzyść ma człowiek, jeśli cały świat zyska, a siebie zatraci lub szkodę poniesie.”

Zmień człowieku swoje podejście do życia doczesnego i wiecznego? A co dla naszych zmarłych przy których grobach dziś stoimy?

A tym, co śmierć już przekroczyli,

Lecz jeszcze ściana ich od Ciebie dzieli,

Bądź bramą, Boże, by w Tobie odżyli,

Twym zmartwychwstaniem żywi i weseli!

Wybaw ich z męki, oczyść ogniem grzech,

Niech przy Tobie staną wyzwoleni –

…Ty, któryś jest Słowo

któryś jest Bóg,

Przyjmij ich w dom Swój wielki.

Niech zbawienia przejdą próg!Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643