zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wszystkich Świętych

Każdy kto jest w Zakopanem i czuje się na siłach stara się wejść na szczyt Giewontu. Na jego szczycie liczącym prawie 1900 metrów znajduje się żelazny krzyż konstrukcji kratowej 12 metrowej wysokości. Jeszcze przed kilku laty znajdowała się na nim żelazna tablica na której można było przeczytać: „Zbawicielowi świata na przełomie wieków XIX i XX wystawiła krzyż parafia Zakopane ze swoim proboszczem”. Ogromny ten krzyż stoi do dzisiaj, opierając się burzom, wichurom, śniegom i piorunom i stać będzie chyba jeszcze długo. Lecz w końcu zniszczeje, tak jak każde dzieło rąk ludzkich. Tak jak te krzyże na naszym cmentarzu zniszczeją z czasem. Ale istnieje na świecie krzyż inny, postawiony ręką Boga–Człowieka postawiony nie na przełomie wieków lecz na przełomie dziejów – prawie dwa tysiące lat temu. Ten nie ulegnie zniszczeniu tak jak nie ulega zniszczeniu człowiek choć umiera i zostaje pochowany.

W życiu człowieka mają miejsce dwa najważniejsze dla jego historii momenty. Pierwszym jest moment poczęcia, w którym rozpoczęliśmy swoje istnienie, w którym Bóg obdarzył nas nieśmiertelną duszą. Nie byliśmy jeszcze wtedy świadomi doniosłości tego faktu, nie pamiętamy go – tak jak dnia swoich narodzin. I drugi moment – to ten, który kończy pierwszy etap naszego życia, to śmierć. Ten moment możemy i powinniśmy przeżyć świadomie a przynajmniej świadomie się do niego przygotować. Od niego bowiem zależy wszystko – cała nasza przyszłość.

Mogą być dwa spojrzenia na krzyż i na śmierć. Dla jednych to koniec, dla innych początek. Takie opinie teoretycznie można otrzymać od ludzi zapytanych o sens śmierci czy krzyża.

Dla nas nie jest to koniec bo przyszliśmy tu dziś, aby oddać hołd naszym zmarłym. Ale mimo, że jesteśmy ludźmi wierzącymi zachowujemy się jak byśmy nie dostrzegali tego, że nas też czeka przejście tego progu. Mimo, że dostrzegamy śmierć innych wokół nas się znajdujących – nawet bliskich – unikamy sami myśli o śmierci. Człowiek dzisiejszy nawet wierzący nie lubi słuchać takich słów jak śmierć, krzyż, grzech czy szatan. Postawę taką można by określić tak jak mówił o śmierci ateistyczny grecki filozof Epikur: „Śmiercią nie trzeba się przejmować, bo póki żyjemy to jej nie ma, kiedy zaś przyjdzie, wówczas nas już nie ma.” Taka jest też często nasza postawa. I dlatego to dzisiejsze święto obchodzone ku czci naszych zmarłych jest też naszym świętem, jest dniem zastanowienia i refleksji nad naszym życiem i śmiercią, która nas czeka.

W pewnym mieście francuskim umierał młody robotnik na skutek silnych oparzeń poniesionych w wypadku, który miał miejsce w zakładzie pracy. Całe jego ciało było poparzone, było praktycznie martwe. Jedynymi żywymi częściami ciała były oczy. Nie było w nich widać lęku ani goryczy lecz tęsknotę. Przyszedł kapłan, przygotował go na spotkanie z Bogiem, udzielił mu komunii św. i stawiamy Bogu i w chwilę potem ten człowiek umarł. W tym momencie przybyła do szpitala jego żona z dziećmi. Kapłan wyszedł do niej by podzielić się z nią radością, że jej mąż pojednał się przed śmiercią z Bogiem i przyjął komunię św., a wtedy z jej ust posypały się pełne goryczy pytania: Dlaczego? Dlaczego właśnie o­n?

My też stawiamy Bogu często pytania dlaczego, zwłaszcza wtedy, gdy poniesiemy porażkę, pytamy gdy umrze ktoś z naszych najbliższych, kogo kochaliśmy. I bylibyśmy gotowi postawić dziś pytanie Bogu dlaczego w ogóle musimy umrzeć. Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie powinniśmy postawić jeszcze jedno, wcześniejsze chronologicznie, którego chyba nie stawiamy Bogu nigdy. Dlaczego żyjemy? Czy po to by umrzeć i nic więcej? Aby to zrozumieć przyjrzyjmy się samemu Chrystusowi. Czy o­n narodził się jako człowiek by tylko umrzeć? Nie, narodził się by pokonać śmierć. I choć to brzmi paradoksalnie, my również narodziliśmy się po to, by zwyciężyć śmierć. Najlepiej rozumieli chyba tę prawdę pierwsi chrześcijanie, którzy malowali na krzyżu postać Chrystusa żyjącego, w koronie królewskiej i purpurowym płaszczu na ramionach. Taka jest właśnie prawda o śmierci, która jest ostatnim i powinna być najdoskonalszym czynem człowieka. Zwyciężyć zaś śmierć możemy w tym samym znaku w jakim pokonał ją Chrystus – przez krzyż. Moc zaś potrzebną do pokonania śmierci czerpiemy z Eucharystii. W niej właśnie jest zawarta śmierć Chrystusa ale i Jego zmartwychwstanie. Tam tkwi odpowiedź na zagadnienie śmierci.

W świetle tej tajemnicy powinniśmy dokonać zwrotu naszego myślenia o śmierci. Często odwracamy uwagę swoją i naszych najbliższych gdy ta chwila nadchodzi. Aby nie wiedział o tym, że umiera bo może się przestraszyć. o­n przestraszy się dopiero potem, gdy zrozumie, że swoją najważniejszą chwilę życia przeżył nieświadomie. Tragedia człowieka nie polega na tym, że umiera, lecz że może umrzeć nieświadomie. A powinien być to ostatni ale największy czyn człowieka. Bo to co w sensie doczesnym jest klęską, u Boga jest zwycięstwem. Śmierć Chrystusa też uważano za klęskę, nawet jego najbliżsi tak uważali – aż do dnia zmartwychwstania.

Popatrzmy jak umierał Bóg. o­n nie oczekuje od człowieka fałszywego bohaterstwa. Możemy Mu w naszej ostatniej godzinie powiedzieć: „Panie boje się, cierpię, smutna jest moja dusza ale jestem gotów przejść ten ostatni trudny odcinek, by spotkać się z Tobą.”


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643