zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wszystkich Świętych

„Chciałbym umierać świadomie i przytomnie... Ludzie rozważają i czują śmierć pod kątem końca, a jest o­na tylko dalszym ciągiem życia, innym życiem.” Tak powiedział ten, którego śmierć była z wyboru i miłości w czasie gdy szalała bijąc na oślep – bo w czasie okupacji hitlerowskiej. Autorem zaś tych słów jest wielki humanista i przyjaciel dzieci, wychowawca i pedagog – Janusz Korczak.

W dzisiejsze listopadowe popołudnie, życie składa hołd śmierci:

–pustoszeją ulice, a zaludniają się cmentarze,

–gasną światła w oknach ludzkich mieszkań, a zapalają się na mogiłach

–milkną ludzie, a mówią ciche groby

Słowem, żywi składają niejako hołd umarłym. Rozmawiają z nimi i pytają jaki jest los człowieka po śmierci. Ciągną rzesze ludzi na cmentarz, by słuchać tej przejmującej mowy grobów. Przyszliśmy i my na to święte miejsce, a więc wsłuchajmy się uważnie w ten głos. A głos ten to głos: napomnienia, pociechy i zachęty.

I Głos napomnienia

Przed nami rzędy mogił (wspaniałe i ubogie; zadbane i opuszczone; duże i małe). Są tu groby ludzi steranych chorobą, wiekiem; mogiły ludzi, którzy odeszli w kwiecie wieku i mogiłki dzieci, które nie zaznały w pełni ani uciechy życia ani jego goryczy. Bogaci i biedni; wykształceni i prości; piękni i upośledzeni, cnotliwi i grzeszni. Wszystkich jednakowo tuli ziemia.

W migotliwym świetle lampek widać twarze tych, którzy przyszli się pochylić. Są zamyśleni i poważni. Wszyscy pojmują jasno jak nietrwałe są: majątek, piękno, sława, życie. Wołam do tych, którzy na co dzień poza ciałem, pieniądzem i użyciem nie cenią w życiu nic więcej! Stań nad grobem najbogatszego człowieka, najpiękniejszej na ziemi kobiety, weź do ręki łopatę i rozgarnij tę ziemię. Kop, aby przekonać się co z wartości doczesnych zabrali ze sobą. Jeśli budujesz swoje szczęście tylko tu na ziemi, zobacz jak nietrwałe jest życie ludzkie.

Dla przykładu wsłuchajmy się trzy świadectwa:

1.Przystańmy przy łożu umierającego Bismarcka – żelaznego kanclerza Niemiec, przed którym drżała cała Europa. Przed śmiercią wyznał, że gdyby przez długie 80-letnie życie pozbierał wszystkie momenty szczęścia – nie uzbierałby z nich nawet miesiąca. Umierał w przygnębieniu i żalu.

2.Voltaire, wielki cynik XVIII Francji, który zapowiedział, że za 25 lat śladu z Chrystusa i Jego dzieła nie zostanie. Ten, który światu rzucił bezbożne hasło: „Zniszczyć Niegodziwca”, a miał na myśli Kościół Chrystusowy. Gdy przyszedł ostatni moment jego życia szalał w swej paryskiej izdebce a ogarnięty paniką i lękiem wołał: Księdza! Księdza! Otaczający go podobni jemu przyjaciele nie przyprowadzili księdza, aby nie dopuścić do tryumfu wiary. I umarł cynik w szatańskiej rozpaczy.

3.Mussolinii – wódz faszyzmu włoskiego, kiedy przemawiał do rozentuzjazmowanych tłumów z balkonu wydawał się uosobieniem siły i potęgi. Gdy w 1945 r. jego armia została rozbita a o­n pochwycony w górach przez garstkę partyzantów cały dygotał ze strachu, błagał, żebrał o litość, aby mu darowano życie.

Krótkotrwałe jest życie człowieka; ciąży ku ziemi jak opadający liść; więdnie jak zdepnięty kwiat. W każdym momencie ktoś umiera: gdy się bawisz, karmisz dziecko, idziesz do pracy. Czym zatem jest życie? Rozumiała je św. Teresa od Dzieciątka Jezus i napisała: „Me życie jest cieniem, me życie jest chwilką, co ciągle ucieka i ginie. By kochać Cię Jezu, tę chwilę mam tylko, ten dzień dzisiejszy jedynie”.

II. Głos pociechy

Kościół nie tylko napomina ale i pociesza. Ukazuje nam las krzyży. Krzyż oznacza, że ci którzy leżą w jego cieniu nie umarli cali. Nie zamienili się w nicość. Non omnis moriar – nie cały umrę – mówi przysłowie, a na niektórych nagrobkach można wyczytać słowa : „do widzenia”.

Chrystus powiedział: „Kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew, ma życie wieczne a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.” Potwierdził to czynami

–Naim: „Młodzieńcze, tobie mówię wstań”.

–Córka Jaira: „Dziewczynka nie umarła tylko śpi”.

–Łazarz: „Łazarzu, wyjdź z grobu”.

–Sam zmartwychwstał – na sztandarze „Jam jest zmartwychwstanie i życie”.

Rozpogódź oblicze chrześcijaninie! Śmierć nic nie kończy! Spotkasz tych, których odejście dziś opłakujesz.

Oto wielki ateista, marksista, komunista, który walczył z religią, z wiarą w Boga, z chrześcijaństwem, okrutny autor tzw. Rewolucji kulturalnej w Chinach Mao-Tse-Tung w obliczu nadchodzącej śmierci mówił o Bogu i o śmierci. Skąd o tym wiemy? Otóż 19 IX. 1987 r. podczas oficjalnego pożegnania Ojca Świętego w USA wiceprezydent George Busch powiedział m.in.: „Wiele podróżowałem, może nie aż tak wiele jak Wasza Świątobliwość, ale byłem świadkiem wstrząsających zmian. Jako ambasador w Chinach spotkałem się z Mao-tse-Tungiem na krótko przed jego śmiercią. Był chory i słaby. Powiedział wtedy: „Wkrótce pójdę do nieba”, i następnie dodał: „Już otrzymałem zaproszenie od Boga!” I tyle czołowy przywódca świata komunistycznego.

III. Głos zachęty

Kościół Chrystusowy nie tylko napomina, pociesza ale i zachęca do modlitwy za zmarłych. 2 Mach.: „Świętą i zbawienną jest myślą modlić się za zmarłych, aby od grzechu byli uwolnieni.” Św. Grzegorz z Nyssy poucza: „Jeżeli dusza opuściła ciało, a znajduje się na niej jeszcze jakaś zmaza, wtedy nie może zbliżyć się do Boga, dopóki ogień czyśćcowy nie zetrze plam na niej będących.” Jaki los spotkał naszych zmarłych nie wiemy. Świadomi jednak jesteśmy, że potrzebują naszej pomocy. Jak to możemy uczynić?

1.Msza św. na pierwszym miejscu. Gdy Jezus umierał na krzyżu obdarzył życiem grzesznika: „Dziś ze mną będziesz w raju”. Msza św. jest powtórzeniem ofiary krzyżowej i dlatego może obdarzyć życiem każdego, kto tego pragnie.

2.Komunia św. – jest zadatkiem życia wiecznego. Usta zmarłego nie mogą przyjmować już tego pokarmu. Lecz w jego imieniu my możemy. „Kto będzie spożywał Moje Ciało i pił Moją Krew śmierci nie zazna”.

3.Modlitwa – powinna być gorąca jak płomień ognia palonych na grobach zniczy i czysta jak biel chryzantem tam stojących.

4.Odpusty. Dają darowanie części lub całości kary. W najbliższe dni Kościół daje nam te szansę pod warunkiem, że jesteśmy w stanie łaski uświęcającej i poprzemy to szczerą modlitwą.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643