zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Rozpoczęcie roku szkolnego

Drogie Dzieci (Droga Młodzieży) Rodzice, Nauczyciele, Wychowawcy i Pracownicy naszej szkoły

Jak słyszeliśmy w komentarzu na rozpoczęcie tej Mszy Świętej – przychodzimy dziś do świątyni, aby Dobremu Bogu podziękować za czas minionych wakacji. Te dwa letnie miesiące były dla nas dane na wypoczynek – dla większości zasłużony – po długim okresie; czytania lektur, robienia prasówek, pracy w szkole, pogłębiania zdobytej tam wiedzy w domu.

Wielu z Was brało udział w różnych formach zorganizowanego wypoczynku na koloniach, obozach. Wielu z Was wyjeżdżało z rodzicami, lecz zapewne spora grupa pozostała w Zakroczymiu. Gdziekolwiek jednak nie byliście, to wakacje były dla Was także czasem nie tylko odpoczynku po dziesięciu miesiącach nauki, nie tylko czasem „nic nie robienia”, ale także czasem regenerowania – odnawiania sił na nowy rok szkolny.

Dziękujemy Bogu za te wakacyjne dni, cieszymy się, że były, że dane nam było je przeżyć, ale... co dobre i miłe – szybko się kończy. Może już nie tak miły, lecz na pewno dobry czas rozpoczniemy dzisiaj. Inaugurując – rozpoczynając nowy rok szkolny tu, w kościele, przed Chrystusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie, przed obrazem Pani naszej i Matki, Zakroczymskiej Matki Bożej Łaskawej, przychodzimy prosić Boga, naszego najlepszego Ojca, by udzielał nam swych łask, by błogosławił nas i naszym obowiązkom, wysiłkom, naszej pracy.Stare polskie porzekadło mówi „bez Boga ani do proga”. Chcemy właśnie z Nim, z Bogiem rozpocząć nowy rok nauki. Musimy jednak pamiętać, że swoim błogosławieństwem Bóg zawsze nas obdarowuje, zawsze zlewa na nas swe łaski, tylko my musimy je dobrze wykorzystać. Dokładnie tak, jak to słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Człowiekiem udającym się w podróż, który przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek jest sam Bóg. A kto jest sługami? My wszyscy! Bóg daje nam wszystko, co ma. Największe swe bogactwa. W starożytności, w czasach, kiedy żył Pan Jezus talent był stosowany jako forma zapłaty. Była to wartość prawie 34,5 kg złota lub srebra. Wyobraźcie sobie jak wielka to suma, jeżeli Bóg jednemu daje 1 talent, drugiemu 2, a trzeciemu aż 5 talentów! Pięć talentów, to ponad 170 kg złota! Dużo, nieprawda!?

To tylko przypowieść opowiedziana przez Jezusa, ale zauważcie jak wielkie bogactwo Bóg nam daje! Ktoś może zapytać, „jakie bogactwa?” „Nie dostałem od Boga ani sztabki!” Dostałeś! Właśnie, że dostałeś! Otrzymałeś od Boga nawet więcej, bo nie zimne i martwe złoto, ale dał każdemu z nas Bóg talenty naszych zdolności! To prawda, że może jeden ma ich więcej, a inny mniej, ale każdy z nas je ma i każdy musi je rozwijać, jak owi dwaj dobrzy słudzy z dzisiejszej Ewangelii. Nie wolno nam być tym trzecim - sługą złym i gnuśnym, tzn. niedobrym, nieposłusznym, krnąbrnym i leniwym. Dlaczego? Bo leń nic w życiu nie osiągnie! Leń to taki pasożyt, jak huba na drzewie, która rośnie na pniu; ciągnie z niego soki i nic drewnu nie daje. Tak samo lenie, którzy w niczym nie pomogą - bo nic nie umieją - a tylko żerują na tych, którzy są pracowici i uczciwi. Takiego sługi Bóg nie chce, a tym, którzy swe talenty rozwijają, będzie dopomagał. Tak. „Bez pracy nie ma kołaczy”. To prawda. Nawet jeśli przed klasówką się pomodlisz, ba, nawet jeśli przyjdziesz na Mszę Świętą do Kościoła, nic to nie da, jeśli do tej klasówki się nie przygotujesz. Panu Bogu trzeba troszeczkę dopomóc, pokazać Mu, że chcemy Jego pomocy.

Dla nas wszystkich tutaj zebranych, a dla (dzieci - młodzieży) w sposób szczególny wzorem takiego właśnie rozwijania talentu jest pewien młody człowiek, który żył kilka wieków temu. Nie sposób w tym miejscu o nim nie wspomnieć. Bo z tą ziemią był przecież związany. Miał na imię Stanisław - i chyba wszyscy go znacie. Urodził się blisko mojego rodzinnego miasta, w Rostkowie k. Przasnysza, ale przecież dobrze wiemy, że ojciec świętego Stanisława Kostki był tu, w Zakroczymiu kasztelanem. Sprawował władzę nad tzw. Ziemią Zakroczymską: Ciechanów, Nasielsk, Serock, Maków, Nowe Miasto. I tu stał jego kasztel, obronny zamek, gdzie pełnił swój urząd.

Święty Stanisław Kostka wzrastał w bardzo religijnej atmosferze. Jeśli ktoś nie zna dobrze historii jego życia, może sięgnąć do lektury. Wiemy, że zmarł bardzo młodo, miał zaledwie 18 lat. Dlatego też papież ogłosił go patronem dzieci i młodzieży.

Legendy mówią, że był tak świętobliwym chłopcem, że gdy słyszał przekleństwa to mdlał. Myślę, że mimo wszystko to tylko legendy. Na pewno nie cieszył się gdy ktoś używał wulgarnych słów, ale przecież chłopak, który na piechotę poszedł z Wiednia do Rzymu nie mógł być jakimś wątłym, chuderlawym człowieczkiem, mdlejącym przy każdej okazji. To zdrowy chłop, który nie wahał się wybrać w długą, trudną podróż.

Kochani. Takiej wytrwałości, jaką miał nasz Patron wam wszystkim życzę. Byśmy dla Boga, dla pogłębiania wiary i wiedzy umieli stawiać czoła wielu przeciwnościom. Amen.

Kazanie wygłoszone w Zakroczymiu

Ks. Grzegorz Ślesicki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643