zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wszystkich Świętych

Ludzie szli.
Ludzie w czerni szli i płakali.
Ludzie w czerni szli i wydawało się, że płaczą.
Grupa ludzi w kolorowych ubraniach, a niektórzy płakali.
I reszta w kolorowych ubraniach, którzy nie płakali ale właściwie nudzili się i gawędzili.

Wychodząc z cmentarza ludzie w czerni szlochali: „wszystko się skończyło”.
Inni ludzie w czerni pociągali nosami: „No moje dziecko, bądź dzielna, to się już skończyło”.
Pierwsi ludzie w kolorowych ubraniach szeptali: „Biedaczka, tak się wszystko kończy”.
A reszta ludzi w kolorowych ubraniach wzdychała z ulga: „Uff, skończyło się”.
Tak zwykle wygląda zakończenie ostatniej drogi człowieka na miejsce gdzie już go nikt nie będzie niepokoił.

Giną zwierzęta. Nie zwracamy na to większej uwagi, z wyjątkiem fanatycznych przyjaciół zwierząt, którzy w niektórych krajach stawiają pomniki ulubionym psom czy koniom. Giną jednak i ludzie, niektórzy masowo jak owady – trzęsienia ziemi, powodzie. Na grobach ludzi stawiamy pomniki, nagrobki, nieraz bardzo bogate, lub przynajmniej proste krzyże. Ma to swoje znaczenie przynajmniej na określony czas dla najbliższych z rodziny. Ileż cmentarzy dawnych pokoleń zniknęło bez śladu! Z naszymi prochami będzie podobnie. I takie spostrzeżenia, nasuwają czarne myśli: „Urodzeni z przypadku a potem... jakby nas nie było”. Czyż ateiści nie mają racji, kiedy śmierć wydaje im się defitywnym zakończeniem głupiego życia? Mówią: głupiego, bo jeśli człowiek realizuje siebie tylko w granicach życia na ziemi, to nie ma sensu żaden trud, tym bardziej wysiłek moralny, który nie będzie miał żadnej rekompensaty; nie ma jej bardzo często w życiu, ani nie otrzyma się jej po śmierci. Na tle zjawisk materialnych ta myśl ateistyczna sprawdza się; nikt z umarłych nie pojawia się aby ją obalić. Nabiera o­na szczególnej ostrości, gdy umiera człowiek wielki w oczach tego świata, człowiek wielkich talentów i osiągnięć. Pytamy się wtedy: na cóż się to wszystko zdało, skoro trzeba zamknąć oczy na wieki i odejść w niepamięć?!

Wielki nasz poeta Leopold Staff w utworze pt. „Znów dzień nadchodzi” pisze:

„Ach każda chwila kryje
Wieczne pytanie jedyne:
Jak słodycz z życia wydobyć
I jak znieść śmierci godzinę?”

Czyż i większość z nas nie zadaje sobie i innym podobnego pytania? Czyż nie robimy wszystkiego by z życia wyciągnąć tylko słodycz a sprawę śmierci naszej odsuwamy na plan najdalszy? Ale tak właśnie czyniąc jesteśmy podobni właśnie do ateistów dla których liczy się tylko to życie, bo uważają, że innego nie ma.

Czy tak godzi nam się czynić?

Był pogrzeb bardzo uroczysty. Z bogatego domu wyniesiono trumnę z matką, młodą jeszcze niewiastą, zdolną lekarką. Umarła na raka mózgu. Pozostało dwoje dzieci: dziesięcioletnia dziewczynka i siedmioletni chłopiec. Oprócz ojca było jeszcze kilka ciotek, które mogły zaopiekować się półsierotami. Matka jednak chyba zdążyła jeszcze przed śmiercią zorientować się w stopniu „czułości” najbliższej rodziny skoro wszystkie swoje oszczędności zdecydowała ulokować w domu dziecka prowadzonym przez siostry zakonne i zabezpieczyć tam swoim dzieciom dalsze wychowanie. Starsza dziewczynka prawdopodobnie żywiła podobne przewidywania bo incydent jaki się zdarzył w czasie pogrzebu zdawał się na to wskazywać. Wyjmując chusteczkę z kieszeni dla otarcia łez, razem z chusteczką wyjęło dziecko legitymację szkolną. Jednia z ciotek bystrym okiem spostrzegła za folią z legitymacji mały wycinek z gazety. Zawierał ogłoszenie drobnym drukiem z datami śmierci i pogrzebu matki. Na pytanie niemal zgorszonej ciotki: „Po co to włożyłaś?” dziewczynka udzieliła znamiennej odpowiedzi: „Żebym pamiętała. Wiem, że nikt mi nie przypomni, kiedy mama umarła..”

Tak właśnie ludzka pamięć jest krótka. Żal i płacz wnoszony w dniu pogrzebu głośnymi oktawami jest na pewno szczery i głęboki. Lecz szybko przycicha i zmarły odchodzi w niepamięć. Takie jest życie. Mówimy, że czas leczy rany i dobrze, że leczy, bo żywi muszą znów wrócić do spraw życia na ziemi. Ale staje się przy tym rzecz o wiele groźniejsza – razem z zapomnieniem naszego drogiego zmarłego zapominamy o tym, że i my umrzemy i zaczynamy znów żyć jak mówi poeta: „by słodycz z życia wydobyć a śmierć na później odsunąć”.

Śmierć chrześcijanina w odczuciu ludzkim jest na pewno bolesna, lecz nie jest tragedią, bo grób nie jest końcem wszystkiego. Odkąd grób Chrystusa pozostał pusty, nad skałą mieszczącą ciało Syna Bożego zamiast słów: „porzućcie wszelką nadzieję” widnieje napis: „Zmartwychwstał, nie ma go tu” – śmierć zyskała nowe bardziej radosne oblicze.

„Kto we mnie wierzy choćby i umarł, żyć będzie”.

Odtąd śmierć jest tylko koniecznym progiem do przejścia aby znaleźć się w ramionach Ojca Niebieskiego.

Sławny działacz francuski Maurras przed swoją śmiercią powiedział najpiękniejsze chyba słowa jakie kiedykolwiek wypowiedziano: „Po raz pierwszy słyszę, że ktoś się do mnie zbliża”. Ktoś – a nie czarna kończąca wszystko śmierć.

Pochylamy ze łzą w oku nasze głowy, dziś nad grobami naszych zmarłych, w Dniu Wszystkich Świętych – czyli Zbawionych. Tych, którzy dotarli już do Boga i szczęśliwej krainy wiecznej. Może po długoletnim czyśćcu. Może dzięki naszej modlitwie dotarli tam wcześniej. Może wielu z tego cmentarza jest już świętymi, ale nie zapominajmy, że i nad naszymi grobami pochylą się kiedyś głowy naszych najbliższych, może będzie to już niedługo. Tylu z nas było tu jeszcze roku poprzedniego, a dziś ich już nie ma z nami. Wytężmy wszystkie siły naszego ziemskiego życia, by ten moment był dla nas szczęśliwy, abyśmy w ostatniej godzinie życia mogli powiedzieć tak pięknie jak to powiedział umierający papież Jan XXIII:

„Moje walizki spakowane... jestem gotów do podróży”.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643