zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie z okazji Odnowienia Przyrzeczeń Chrztu Świętego

Kochani Czwartoklasiści, Drodzy Rodzice, Chrzestni i wszyscy Bliscy naszych Dzieci.W ciągu roku każdy z nas przeżywa wiele różnego rodzaju świąt. Uroczyście obchodzimy dzień swoich urodzin.

Dla wielu z nas powodem do wielkiej radości jest dzień naszych imienin, tzn. dzień naszego patrona, czyli świętego, którego imię nosimy. Często zjeżdża się cała rodzina na ślub. Każdy chciał zapewne mieć też dużo gości w czasie swojej Pierwszej Komunii Świętej. Obchodzimy wiele uroczystości i świąt narodowych, chociażby ostatnio Święto Konstytucji 3 maja.

Oczywiście nie możemy zapomnieć o tych dniach, które są ważne dla ludzi wierzących w Pana Boga. Na pierwszym miejscu Wielkanoc ze Zmartwychwstałym Panem Jezusem, a także chyba te najbardziej lubiane przez dzieci; Boże Narodzenie, które raduje nas zapachem choinki, kolorowymi lampkami, prezentami i przede wszystkim małym, nowonarodzonym w Betlejem Dzieciątkiem.Któreś z was może zapyta mnie, dlaczego tyle mówię o różnych świętach przez nas obchodzonych? Dziś kochane dzieci także mamy wielką uroczystość; tzw. Generalną Komunię Świętą, czyli Wasze Odnowienie Przyrzeczeń Chrzcielnych.

Kiedy pierwszy rok pracowałem w zakroczymskiej parafii Wy Kochane Dzieci po raz pierwszy przyjęłyście do swych serc Pana Jezusa. Dziś znowu uroczyście stajecie przed ołtarzem. Przez ostatnie dwa lata przygotowywałyście się do tego dzisiejszego wydarzenia. Uroczystość bardzo podobna do tej z 2001 roku, dlatego potocznie mówimy o Komunii Generalnej. Ale nie chodzi przecież o to, żeby robić „poprawkę” Pierwszej Komunii. Coś jest innego, szczególnego w tej dzisiejszej uroczystości. Nazywamy ją, jak doskonale wiecie, Odnowieniem Przyrzeczeń Chrzcielnych.

Ile lat temu byłyście ochrzczone?A w jakiej parafii przyjęłyście chrzest?A kto pamięta swój własny chrzest?Nie byłem jeszcze księdzem 10 lat temu i nie mam pojęcia, które z Was było chrzczone w tym kościele, a które gdzieś indziej. Wiem jednak, że zdecydowana większość z Was była przyniesiona do chrztu świętego jako malutkie dzieci i nie miałyście zielonego pojęcia o tym, co się z Wami wtedy działo. Dziś, gdy od tamtego momentu minęło już wiele czasu, macie uroczyście, przed Panem Bogiem, swoimi duszpasterzami i całą wspólnotą parafialną odnowić te przyrzeczenia, które w dniu chrztu składali w Waszym imieniu Rodzice i Chrzestni.

Ktoś zapyta „Dlaczego?”, „Po co to wszystko?”. Po to, żeby nikt Wam nigdy nie zarzucił, że postępujecie w wierze, przyjmujecie kolejne sakramenty, a tak naprawdę nie macie pojęcia, w jaki sposób w ogóle stałyście się chrześcijanami. Niektórzy ludzie, nie rozumiejący naszej wiary zarzucili by nam, że zostaliśmy na siłę do Kościoła wciągnięci, jako nic nie rozumiejące dzieciątka. Ale tak zazwyczaj bywa, że to właśnie Rodzice i najbliższa rodzina pokazują małym dzieciom nie tylko jak żyć, lecz także jak kochać Boga. To Rodzice są pierwszymi katechetami, którzy prowadzą dla swych pociech pierwsze zajęcia z religii i to też Rodzice głoszą swym dzieciom pierwsze kazania o Panu Bogi i Jego wielkiej miłości do człowieka.

Teraz jednak przyszedł moment w którym już jesteście na tyle duzi i świadomi tego co robicie, że zaleca się, byście same odpowiedziały na te pytania, na które podczas Waszego Chrztu Świętego odpowiadali Wasi najbliżsi. Za chwilę Ksiądz Proboszcz będzie was pytał:

(dodać różne fragmenty liturgii)


Amen.
ks. Grzegorz Ślesicki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643