zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Poświęcenie Bazyliki Laterańskiej

„Czy nie wiecie,żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was?”(1 Kor 3,16). Niedawno słyszeliśmy te słowa Sw. Pawła z listu do Koryntian. Dzisiaj one zostają nam powtórzone, bowiem świętujemy dziś rocznicę poświęcenia starożytnego kościoła, bazyliki św. Jana na Lateranie. Jako katedra Rzymu, bazylika ta nazywana jest matką wszystkich kościołów; jest ona kościołem samego papieża. Potwierdzamy dziś naszą łączność z papieżem, dziękując BOGU za poświęcenie bazyliki laterańskiej.

Ludzie żyjący na ziemi już od wieków zdawali sobie sprawę, że BÓG jest obecny w sposób wyjątkowy w miejscach poświęconych. We wszystkich religiach świątynia jest bowiem miejscem świętym. Ludzie przychodzą do świątyni, by oddać Bogu cześć, za co mogą mieć udział w łaskawości i życiu Boga. Ale - jak uczy nas Pismo Święte - świątynia nie jest właściwą rezydencją Boga, ale utożsamia się z nią w pewnej mierze, i dzięki niej człowiek wchodzi we wspólnotę ze światem Bożym. Ten podstawowy symbolizm spotykamy często w Biblii.
SIOSTRY I BRACIA!
Słyszeliśmy przed chwilą wspaniałą perykopę z księgi proroka Ezechiela, tak drogi dla nas fragment Słowa Bożego. Cenny jest on szczególnie dla wspólnoty „Engaddi”, której - w bardzo swobodnym tłumaczeniu - dotyczy najbardziej. Wizja prorocka cudownego źródła, które wypływa spod progu świątyni, w kierunku wschodnim. Woda rozlewa się, płynąc ku wschodowi. Woda, która płynie, użyźnia po drodze wszystkie tereny, które zalewa, czyniąc je z jałowych, bardzo urodzajnymi. W miarę przebywanej drogi, mała struga, staje się strumieniem, a dalej - strumień staje się rwącą rzeką, której , w swej wizji, prorok nie może już przejść. Po obu stronach rzeki rosną piękne drzewa - biblijny symbol życia - które czerpią swe życiodajne soki z wód płynącej rzeki. Drzewa owocują bardzo obficie, a liście drzew mają służyć ku leczeniu. Wody rzeki roją się od wielkiej ilości ryb, które wyławiane są przez, żyjących z tego rzemiosła - rybaków. „Wszędzie, dokąd dotrze potok, będzie życie. I stanie się, że rybacy będą stali nad nim od Engaddi aż po Eneglaim” (Ez 47,10a).
Czego chce nauczyć nas BÓG, dając nam takie Słowo dzisiaj? Woda oznacza wielką łaskę i Boże bogosławieństwo dla wszystkich wierzących. Jak woda dla Żydów, w ich kraju, gdzie groził wciąż brak wody, oznaczała wielkie błogosławieństwo, tak dla nas oznacza to wielką troskę naszego BOGA o nas, wielką troskę i specjalny plan BOGA wobec wspólnoty „Engaddi”. Przecież BÓG przygotowuje sobie sam swój lud, przez swe Słowo chce dawać nieustanne światło dla RUCHU ŚWIATŁO - ŻYCIE. Trzeba tylko jednego: zawierzyć temu prowadzeniu PANA!!! Wtedy zobaczymy jak łaska, która dzisiaj jest małym strumykiem, zacznie rozlewać się jak wielka rzeka poprzez WAS, Bracia i Siostry! Dzisiaj wiemy, co jest naszym źródłem, świątynią, a jeszcze bardziej jej fundamentem. JEZUS NASZ ŻYJĄCY, ZMARTWYCHWSTAŁY PAN! ON chce teraz sam prowadzić swój LUD! Dlatego nie przeszkadzajmy MU w tym, ale jak dzieci posłuszne swym rodzicom z miłości, tak i my bądźmy MU posłuszni. Ale to nie ma się wyrażać tylko w naszych pięknych słowach, lecz poprzez życie dawajmy świadectwo prawdzie nauki Jezusa, któremu zawierzamy swe życie - jako Panu i Zbawicielowi.
ON, Jezus Chrystus, zorganizował swój Kościół powołując każdego z nas, dlatego że zna nasze głębokie pragnienia: życia we wspólnocie, życia wartościami duchowymi. On - jak słyszeliśmy w Ewangelii - jest świątynią Nowego Przymierza. Z tej świątyni wypływa woda Jego łaski. Idąc jeszcze dalej, można powiedzieć za św. Cezarym z Arles: „Chrystus przyszedł i wyrzucił szatana z naszych serc, aby przygotować w nas świątynię dla siebie”. Dlatego my, którzy podobni jesteśmy do pielgrzymów, którzy wędrują pośród pustynnych ostępów (żyjemy przecież w świecie coraz bardziej pustynnym, wyjałowionym w praktyce z wartości chrześcijańskich), czerpmy ze źródła. Znając nasze źródło życia - Jezusa, przyprowadźmy innych do NIEGO, by nie pobłądzili, ale wraz z nami mogli radować się. Bo jeśli chcesz widzieć moc BOGA działającego, pozwól Mu w sobie działać i nie tamuj rzeki JEGO miłości. Pozwól zatopić się w jej ożeźwiającym nurcie, daj się ponieść jej prądowi. Niech Wola BOGA spełni się także poprzez ciebie, SIOSTRO I BRACIE!


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643