zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na 11 listopada

Matka Ojczyzna

to ziemia wybrana

szumiąca lasem

polem i łąkami

Matka Ojczyzna

– to zapach kwiatów

rozlany wokoło

jak balsam kojący,

– to pola pachnące

chlebem życiodajnym

– to woda rzek, jezior

jak kryształ przeczysta,

– to śpiewanie ptaków

groźny poszum morza

– to wiatr od gór

ciepły i szalony.

To wszystko moja

Matka Ojczyzna

Oaza szczęścia.Ks. Tadeusz NagelTak o ojczyźnie pisze kapłan-poeta. Jej obraz kreślony słowami jest bardzo piękny i optymistyczny tak jak wielkim optymistą jest autor tego wiersza. Czy jednak na co dzień i wszyscy tak właśnie widzimy naszą ojczyznę?

Rok 1918 był na pewno dniem bardzo radosnym – gdy po 123 latach Polska znów „stanęła na własnych nogach”. Podobnie rok 1945, gdy wielu obywatelom wydawało się, że po ciężkim doświadczeniu II wojny światowej nad Polską znów króluje orzeł. Tylko jakiś dziwny – bo bez atrybutu władzy. I chyba słusznie, bo nie o­n tu strzegł naszych spraw – lecz sierp z młotem i gwiazdą. Do dziś straszy mroczna przeszłość lat powojennych i odkrywana jest prawda o tamtych trudnych latach. Aż wreszcie przyszedł rok 1989 gdy znów – tym razem w pełni – wrócił oddech wolności. Choć nie obyło się bez ofiar: górnicy z Wujka, ks. Jerzy Popiełuszko, czy jeszcze inni, których losów nie znamy. Cała ta historia naszego zmagania się o niepodległość i droga do pełni wolności usiana jest tysiącami bohaterów, którzy oddali swe życie za naszą dzisiejszą wolność. Ich prochy rozsiane są po wielu zakątkach, nieraz bardzo odległych, naszego globu. Szczególnie wiele jest ich na naszej ojczystej ziemi oraz na dalekim wschodzie: Katyniu, Ostaszkowie, Charkowie czy wielu innych. To właśnie tym bohaterom oddajemy dziś cześć, należny szacunek i za nich przede się modlimy. Nie wolno nam bowiem myśląc o przyszłości, odciąć się od przeszłości i nie pamiętać o niej.

Dzisiaj – z okazji Święta Niepodległości – słowo ojczyzna będzie pewnie odmieniane na wiele różnych sposobów i przez wielu dostojników. Będą to jednak tylko słowa, słowa, słowa… i co jeszcze. Czy będzie coś poza słowami?

„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej.” Te słowa powiedział ten, który gdy odjeżdżał z Polski – jak dziś już wiemy po raz ostatni – mówił ze smutkiem: „I na koniec cóż powiedzieć: żal odjeżdżać, żal odjeżdżać!”. A był to największy z Polaków, sługa Boży Papież Jan Paweł II. Jego miłość do ojczyzny czuło się na każdym kroku, z każdym wypowiedzianym słowem, które było słowem zmieniającym oblicze tej ziemi. Bo to nie były do końca jego słowa! To były słowa kogoś więcej…

A co mogą nasze słowa? My tutaj zebrani – przyszliśmy do świątyni, aby nasze słowa o ojczyźnie i jej bohaterach zamienić na modlitwę wdzięczności przed Bogiem. Również na modlitwę o dobrą przyszłość dla naszej ojczyzny oraz nas wszystkich. Szczególnie zaś na modlitwę za tych, którzy sprawują w niej służbę władzy. Tak, właśnie służbę władzy. Bo władza powinna być przede wszystkim służeniem innym. Niestety, sprawujący władzę im więcej mówią o służbie tym sami mniej służą. Takie są niestety ich słowa! Bo to tylko słowa, a tu trzeba czegoś więcej.

Tygodnik „Niedziela” przed laty na pierwszej stronie wydrukował kopię słynnego obrazu Harryego Andersena pt. „Chrystus pukający do o­nZ”, który przedstawia Jezusa jako Dobrego Pasterza z laską pasterską w lewej dłoni, a prawą puka do ogromnego gmachu o­nZ. W dole widać przejeżdżające samochody i przechodzących pospiesznie ludzi. To bardzo wymowny obraz współczesnego świata, w którym nie ma miejsca dla Chrystusa, dla Jego Ewangelii, dla Jego Przykazań, dla Jego Kościoła – ale jest miejsce do budowania obozów śmierci. Jest miejsce dla organizacji przestępczych, pijaństwa, korupcji, cwaniactwa, zabijania dzieci nienarodzonych, prześladowań religijnych.

Ten obraz niestety, odnosi się też coraz bardziej również do naszej ojczyzny. Otrzymaliśmy wolność, ale nie umiemy z niej korzystać. Chcielibyśmy coraz więcej mieć niż bardziej być – i to za wszelką cenę! Nie licząc się z nikim, nieraz nawet ze swoim sąsiadem.

W czasie pierwszej pielgrzymki do San Domingo 25 stycznia 1979 roku Papież powiedział: „Czynić świat jeszcze bardziej sprawiedliwym to znaczy dokładać wszelkich starań, aby nie było dzieci niedożywionych, bez możliwości kształcenia i wychowania, aby nie było młodych pozbawionych możliwości odpowiedniego przygotowania zawodowego, aby nie było chłopów pozbawionych ziemi potrzebnej do życia i rozwoju, aby nie było robotników, których traktuje się źle, ograniczając ich prawa, aby nie było systemów dopuszczających wyzysk człowieka przez człowieka czy przez państwo, aby nie było korupcji. Aby nie było takich, którzy posiadają wszystko, gdy tymczasem inni bez żadnej winy z ich strony nie posiadają niczego. Aby nie było rozbitych i pozbawionych opieki rodzin, aby nie było niesprawiedliwości i nierówności, aby prawo na równi broniło wszystkich. Aby siła nie panowała nad prawdą i prawem, ale aby prawda i prawo panowały nad siłą. Aby nigdy plany ekonomiczne czy polityczne nie były stawiane ponad planami człowieka”.

Aby tak się stało również w naszej ojczyźnie Chrystus z prawem Bożym nie może wiecznie pukać do parlamentu naszego kraju jak do gmachu o­nZ; rządzący muszą zrozumieć, że służą a nie panują; a my wszyscy, że ojczyznę miłować trzeba bardziej czynem niż słowem. To jest miłość właściwa ojczyźnie. Bo słowa ludzkie dopiero wtedy mogą zmieniać ziemską rzeczywistość w lepszą, gdy są słowami Boga samego.

„Gdy zbłądziłeś na ścieżynach,

Chrystus szeptem przypomina:

Ja jestem Drogą pewną od wieków,

Więc czemu ty mnie mijasz człowieku?”

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643