zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie na zakończenie roku szkolnego

Drodzy Rodzice, Nauczyciele i Wychowawcy.

Droga Młodzieży. Kochane Dzieci.

Minął rok szkolny. Zapewne jak każdy nie łatwy zarówno dla nauczycieli jak i uczniów. Nowe programy, nowe podręczniki. Dopiero drugi rok Gimnazjum Trzeba więc było wiele pracy, czasem przeciągającej się do późna w nocy, aby sprostać nowym wyzwaniom zreformowanej szkoły.

Ale, jak każdego roku, trzeba było wykonać podobną pracę, wcale nie mniej się uczyć, odrabiać lekcje. Dzieci starsze i młodzież otrzymywały lepsze czy słabsze oceny. Były sukcesy, pewne osiągnięcia, ale także i potknięcia czy wręcz porażki. Bo w życiu szkoły to tak, jak w sporcie. Trzeba wiele wysiłku samozaparcia, wytrwałości, aby osiągać dobre wyniki w nauce. Czasem nie od razu to się udaje. Ale konsekwentny upór, silna wola i szczere chęci nie pozwolą wypaść z gry.

O takich podobnych zmaganiach sportowych opowiadają gwiazdy piłki nożnej w książce Giampaulo Matei pod znamiennym tytułem: „Dzięki Bogu”. Książka ta, to jednocześnie liczne budujące świadectwa wiary mistrzów piłki nożnej takich, jak Ronaldo, Del Piero, Batistuta, przekazane w formie wywiadów. Bohaterowie sportowych aren nie wstydzą się i nie obawiają się niczego mówić o Bogu, wierze, swoim doświadczeniu religijnym. Charakterystyczne jest to, jak sam tytuł wskazuje: „Dzięki Bogu”, gwiazdy sportu potrafili w sobie dostrzec i odkryć otrzymane od Boga dary i talenty a swoje osiągnięcia i sukcesy zawdzięczają nie tylko sobie, ale przede wszystkim Bogu.

My także, moi drodzy, winniśmy odkrywać w sobie całe bogactwo darów Bożych oraz pomoc Ducha Świętego, który pozwala nam się rozwijać, wzbogacać nasze umysły i serca.

Dziś, drodzy uczniowie, jesteście tu, w kościele razem z wychowawcami, nauczycielami, a niektórzyz wasprzyszlitu z rodzicami, aby w tej szczególnej chwili uwielbić Boga, dawcę wszelkich darów, i z serca podziękować Mu, że po roku twórczej pracy staliśmy się w pewnym stopniu mądrzejsi, lepsi. Umiejcie to docenić i postarajcie się tego nie zaprzepaścić. To jest wasz skarb, którego nikt wam nie odbierze.

Dziś, kiedy dziękujecie Bogu, nie możecie zapomnieć o tych, którzy pomogli wam stać się mądrzejszymi, lepszymi. Sami nie nauczylibyście się tak wielu rzeczy. Jesteście w wieku, kiedy w świat wprowadzają was dorośli przewodnicy. Każdy potrzebuje przewodnika, aby przejść przez nieznajomy las, zwiedzić daleki i obcy kraj, zobaczyć zabytki w obcym mieście, podziwiać piękne widoki wysokich i niebezpiecznych gór. Przewodnicy są wam potrzebni szczególnie podczas wakacji, aby nie zabłądzić, nie postawić fałszywego kroku, który sprowadzi was ze szlaku.

Przez rok szkolny szczęśliwie przeprowadzili was nauczyciele, rodzice - wszyscy ci, którzy chcą waszego dobra, a było ich wielu. Jeszcze dziś w szkole zapewne podziękujecie nauczycielom, którzy wprowadzali was w nieznany świat, nauczyli wielu mądrych rzeczy, ukazywali świat jeszcze piękniejszym niż do tej pory znałyście.

Za to przeprowadzenie was przez tajniki życia, za naukę i wskazywanie właściwych postaw musicie powiedzieć tym, którym się to należy, najpiękniejsze i znane na całym świecie słowo: "Dziękuję".

Niezastąpionymi przyjaciółmi są wasi rodzice, którym za wszystkie trudy, jakie znosili dla was w tym roku szkolnym, trzeba powiedzieć z całego serca: "Dziękuję!"

Drodzy bracia i siostry. Kończy się rok szkolny, i równocześnie rozpoczynają się wakacje. Ważne jest, aby każdą pracę w imię Boże rozpoczynać i z Bogiem kończyć. Ale również nie jest rzeczą błahą czasu odpoczynku Bożej opiece powierzać. Kiedyś Jezus do utrudzonych pracą uczniów powiedział: „wypocznijcie nieco!” Słowa te, to jakby zaproszenie skierowane do nas wszystkich, zarówno uczniów jak i uczących, wszystkich, którzy wnieśli twórczy wkład w całe dzieło, które nazywa się szkołą. Więc pora odetchnąć, pora wypocząć. Rozumiał dobrze Chrystus utrudzonego, zmęczonego człowieka, dlatego widział potrzebę także odpoczynku. o­n jest tym, w którym człowiekodnajdujepokrzepienie,odnowieniesił, umocnienie ducha.

Niech zatem rozpoczynający się dziś upragniony przez wielu czas wakacji posłuży nam jak najlepiej. Niech dobrze służą nam: woda, słońce, świeże powietrze, lasy, góry, wszystko, co jest dziełem Stwórcy. Ale nie zapomnijmy o Bogu, który czeka na was w każdym kościele. Pamiętajcie o niedzielnej Mszy św. Kościoły w wakacje będą czynne. Bądźmy dla siebie w tym czasie otwarci, życzliwi, radośni. Obyśmy wszyscy szczęśliwi i zdrowi mogli wrócić we wrześniu do swoich szkół. Na rozpoczynający się kres wakacyjny wszystkimSzczęść Boże!

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643