zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wszystkich Świętych

1. Bracia i siostry. Dziś w Uroczystość Wszystkich Świętych Kościół jakby uchyla drzwi ku wieczności. Otwiera bramy nieba i pozwala nam zajrzeć do świętych pomieszczeń, gdzie przebywają święci. Bo oto w wizji św. Jana widzimy „wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stoi przed tronem i przed Chrystusem”. Dziś jest ich dzień, ich święto. Pamiętamy o nich i otaczamy ich czcią. A o­ni zapraszają nas do siebie, na ucztę, by zasiąść razem z nimi i doświadczyć bliskości Boga i aby wspólnie świętować.

Liturgia dzisiejsza wprowadza nas w ten niezwykły świat, „gdzie nie ma już łez ani bólu, ani cierpienia, lecz pokój i radość”, bo blisko jest Bóg. Stara się także nas, obywateli ziemi, zbliżyć do mieszkańców nieba, do tych, o których mówimy – święci.

2. Kim o­ni są? – Pytamy tak, jak pytał jeden ze Starców w Janowej wizji. To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku – pada odpowiedź w usłyszanym fragmencie Apokalipsy. To ci, których los nie oszczędził, którym nie żyło się łatwo na ziemi. Ale ich krzyż cierpienia i bólów, upokorzeń i prześladowań stał się im bramą – bramą do nieba.

Kim o­ni są? Którzy to są? Kościół pomaga rozpoznać ich ludzkie, szlachetne twarze, dostrzec odwagę w ich oczach, spracowane ręce, umęczone nogi i wielką miłość w ich sercach. Pomaga nam ich rozpoznać zapisując ich imiona w liturgicznym kalendarzu jako błogosławionych i świętych. Wśród nich widzimy patronów Kościoła, Ojczyzny, parafii i naszych imiennych patronów.

Przywołujemy ich z racji odpustów, świąt, wspomnień. Przywołujemy ich dzisiaj. Kościół rozpoznał ich twarze, bo poznał ich dobre czyny. Kim o­ni byli? Byli ludźmi takimi jak my: mężczyznami, kobietami, dziećmi, pochodzącymi z różnych narodowości, żyjącymi w różnych czasach, wypełniającymi różne powołania. Chciałoby się dziś w tym świętym miejscu, gdzie niebo styka się z ziemią, porozmawiać z nimi, zapytać tych, którzy dzisiaj są tak blisko Boga: jak trzeba żyć? Czy trzeba tak wiele ofiar, wyrzeczeń, by zostać świętym? Czy nie wystarczy tak zwyczajnie, uczciwie przeżyć ten czas, niełatwy czas – być po prostu dobrym człowiekiem?

Pytajmy się świętych. Zaglądajmy do ich życiorysów, tych realnych bez legend. Podpatrujmy ich życie. o­ni mogą nas wiele nauczyć. Mogą stać się naszymi przyjaciółmi, bo to są ci, którzy sprawdzili się, nie przegrali życia. To nie rzadko są ci, którzy jak mówi Pismo, opłukali swe szaty we krwi Baranka, stając się uczestnikami cierpień aż po oddanie życia.

Kościół rozpoznał w nich wspaniałych ludzi. Wskazał na ich szczególne przymioty godne naśladowania. o­ni mogą stawiać się za nami u Boga.

3. Dziś oddajemy cześć także tym świętym, których imiona i nazwiska nie znalazły się w kalendarzu Kościoła.

Kim o­ni są? Którzy to są? To ci, których znaliśmy osobiście, może mieszkaliśmy pod jednym dachem, spotykaliśmy się z nimi w pracy, a dziś są tego godni, aby z szacunkiem ich wspomnieć.

Może to jest spracowany ojciec, który po skończonej pracy w polu, w gospodarstwie zmęczony zasypiał na modlitwie.

Może to jest matka, cicha czasem schorowana. Kiedy wszyscy już spali brała do ręki różaniec i splatała nim swoje prace domowe z trudem wychowania dzieci polecając je bożej opiece.

Może to jest znajomy, przyjaciel, krewny, który wzbudzał w nas podziw swoja uczciwością w pracy, prawością charakteru. Wolał sam być oszukany, znieść krzywdę, niesprawiedliwość, niż komukolwiek zrobić przykrość.

Dziś jest dobry czas, aby i o takich świętych, znajomych, bliskich naszemu sercu pomyśleć. o­ni tez czegoś nas uczą. Dziękujmy Bogu za nich, dziękujmy za to, że mogliśmy razem, czy obok nich żyć. Wspomnijmy ich serdecznie przy ołtarzu, wspomnijmy ich na cmentarzu zapalając znicze na ich grobach.

4. Niech dzień dzisiejszy będzie szczególnym doświadczeniem duchowej łączności ze zmarłymi. Niech wyrazi się pamięć o tych, którzy odeszli, a którym tak wiele zawdzięczamy. Niech będzie wspólnym świętowaniem nieba i ziemi. Amen.

Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643