zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wigilia Paschalna

Bracia i siostry. Wielka Sobota ma specyficzny charakter. Z jednej strony to dzień żałoby – Jezus w Grobie. Z drugiej strony Kościół wyśpiewuje radosne Alleluja. Dzień dzisiejszy, niejako gubi się gdzieś między smutkiem Wielkiego Piątku a radością Zmartwychwstania. Już bowiem od rana przychodziliśmy tu do świątyni, aby pokłonić się Jezusowemu Ciału złożonemu w Grobie a obecnemu w Najświętszym Sakramencie. Jednocześnie przynosiliśmy ze sobą pokarmy wielkanocne do poświęcenia kierując przy tym naszą myśl ku rodzinnemu świętowaniu. Także obecnie podczas tej liturgii, gdy jeszcze straże czuwają przy Grobie Pańskim, my obwieszczamy uroczyste Alleluja, celebrujemy zmartwychwstanie Jezusa.
Ta specyfika wielkiej soboty w jakimś sensie obrazuje nasze życie. Z jednej strony doświadczamy słabości, codziennych problemów, cierpienia, łącznie ze śmiercią, z drugiej strony żyjemy już nadzieją, ufamy, że nasze troski, zmagania kiedyś się skończą i nie pójdą na marne. W szczeliny naszego nierzadko mrocznego życia wciska się Boże światło, ta nowa jutrzenka, która nie pozwala nam zwątpić.
Tak więc liturgia dnia dzisiejszego przypomina nam, że w jakimś sensie żyjemy między doczesnością a wiecznością. Życie ziemskie nie obraca się wokół własnej osi. o­no ma swój horyzont, z góry wyznaczony cel. Właśnie dzisiejsze czytania, dość wymownie obrazują naszą historię, począwszy od powołania do życia w akcie stworzenia poprzez różnego rodzaju upadki, zniewolenia, ale także wyzwolenia na przykładzie narodu wybranego. To jest historia każdego z nas. Przy czym ta biblijna wizja ma swój pomyślny finał. Mimo złowrogich sił zła, mimo panoszących się ciemności, w ostateczności zwycięża dobro. Bo za tą wizją stoi sam Bóg.
Dziś, kiedy słuchamy tych biblijnych opisów, to po to, aby o­ne pomogły nam choć w części zrozumieć historię naszego, osobistego życia. Chodzi o to, abyśmy potrafili dostrzegać w swoim życiu Boży palec, Boże działanie. Może nie będzie to tak spektakularne, jak miało to miejsce, gdy Izraelici wychodzili z egipskiej niewoli. Ale wierzmy, że Bóg nie byłby Bogiem, gdyby nie troszczył się o nasze życie, o nasze zbawienie. Czyż męka i śmierć krzyżowa naszego Pana Jezusa Chrystusa nie jest wystarczającym dowodem? Nie musimy rozumieć wszystkiego, bo i nie jesteśmy w stanie, gdyż patrzymy tylko z jednej strony. Dlatego potrzebna jest nam wiara, wiara czysta, budowana nie na naszej ludzkiej mądrości, naszych przekonaniach, ale budowana na bezgranicznym zaufaniu Bogu. „Wiara, która nie płynie z próżni, pisał Karl Barth, jest brakiem wiary” – Tylko wiarą czystą, bez żadnych intelektualnych, ludzkich podpórek będzie można przyjąć ten wielki Boży powiew nadziei, to nowe życie, jakie przyniósł zmartwychwstały Jezus. Do takiej wiary wzywa nas dzisiaj Kościół, a swoim świadectwem cierpienia wzywa nas Ojciec święty, który tak mocno doświadczany chorobami, fizyczną słabością i kalectwem, nie wątpi, ale ufa i wierzy. W tych dniach można powiedzieć, że jest przybity do krzyża, i stamtąd w milczeniu z wielką siłą przemawia, daje świadectwo i tym samym umacnia braci w wierze. Przyjmijmy ten jakże znaczący głos milczenia, głos cierpienia i głos zawierzenia. Trudno sobie wyobrazić lepszą lekcję wiary.
Bracia i siostry. Uczmy się takiej wiary, która mimo cierpień, mimo upokorzeń nie tylko nie zagubi właściwego sensu, ale nas jeszcze bardziej duchowo umocni. Dzięki której staniemy się bardziej dojrzali. Amen.

ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643