zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wielki Piątek

Ofiara Eucharystyczna jest ofiarą nieustającą tzn. począwszy od Wielkiego Czwartku sprzed dwóch tysięcy lat, gdy była sprawowana po raz pierwszy przez samego Chrystusa trwać będzie do końca świata. Jest również ofiarą nieustającą dlatego, że zgodnie z życzeniem Chrystusa apostołowie poszli na cały świat udzielając chrztu wszystkim, którzy w Niego uwierzyli. I dlatego Eucharystia sprawowana jest pod każdą szerokością geograficzną – w każdej sekundzie doby. Nawet, gdy my pracujemy czy odpoczywamy, gdzieś na świecie w tej chwili ludzie uczestniczą we Mszy św. Ktoś próbował nawet obliczyć ile konsekracji – czyli tych momentów, gdy chleb staje się Ciałem Chrystusa – przypada na jedną dobę i wypadło mu, że co sekundę przypadają około cztery konsekracje. Tak więc Eucharystia jest jedną wielką modlitwą i ofiarą świata zanoszoną do Boga bez chwili przerwy. Z jednym wyjątkiem. Jest taki dzień, gdy na 24 godziny milknie ta nieustanna ofiara. Cały świat zamiera jakby w bezruchu i smutku. To właśnie Wielki Piątek. Dzień upamiętniający Jego mękę i śmierć na krzyżu. To wydarzenie ma szczególną wymowę, bo jest związane z życiem każdego z nas. Mieści się w nim nasz los i przeznaczenie. Patrzymy na krzyż ale i na siebie. Myślimy o Ukrzyżowanym, ale i o sobie. W życiu i w śmierci jesteśmy bowiem związani z Nim.

Wstępujesz wysoko wysoko
na krzyż
i rozkładasz ręce
aby zasłonić mnie
przed gniewem
Ojca
trwam w cieniu Twojego rozpiętego ciała
które jest
moim ubezpieczeniem na wieczność
pod krzyżem
jaki wyrasta na ołtarzu
w każdej Mszy zbieram
Twoje ostatnie słowa.

Punktem kulminacyjnym dramatu Odkupienia jest Golgota. Spójrzmy na Chrystusa zawieszonego na krzyżu, między niebem a ziemią, jakby niebo nie chciało Go przyjąć, a ziemia nie była godna Go nosić. A o­n był Odkupicielem całego świata. Oczy nabiegłe krwią, usta pełne żółci, czoło posiniałe od razów, głowa otoczona cierniem, całe ciało zbite rózgami, ręce i nogi przebite gwoździami, bok i serce przebite włócznią. Wszystkie zmysły zostały w Nim umęczone, by odpokutować wszystkie rodzaje grzechów ludzkich. Bóg-Człowiek, Najwyższa Świętość i sama Niewinność; wziął na siebie nasze grzechy i przybił do krzyża.

Nie zrozumiemy do końca całej tajemnicy krzyża, choćbyśmy tysiące godzin spędzili na modlitwie i rozważaniu. Choćby dlatego, że krzyż to nie tylko wizerunek, ale wiecznie żywa rzeczywistość.

W wielkich kompozycjach pasyjnych J. S. Bacha wydarzenia wielkopiątkowe są zanurzone w jasnym pięknie. Pasje nie mówią wprawdzie o Zmartwychwstaniu – kończą się bowiem pogrzebem Jezusa – ale przekazują jednak prawdę o Wielkiej Nocy, pewność tej prawdy.

W „Pasji” polskiego kompozytora Krzysztofa Pendereckiego znika ten zbawczy spokój wiernych płynący ze Zmartwychwstania. Zamiast tego słyszymy żałosny krzyk więzionych w Oświecimiu, cyniczne brutalne głosy komendy panów tego piekła, wrzask kapo, uderzenia batów, pełne rozpaczy jęki umierających. To jest Wielki Piątek XX wieku. Oblicze człowieka jest zohydzone, oplute i zbite przez samego człowieka.

Najstraszniejszą chwilą w historii męki Jezusa jest moment, kiedy w największym bólu woła: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił?”

Jeśli chcemy połączyć Wielki Piątek XX wieku z Wielkim Piątkiem Jezusa, to musimy włączyć krzyk naszych czasów w wołanie o pomoc do Ojca. Obok realnej obecności Jezusa w Kościele – w sakramentach świętych, jest i druga Jego realna obecność – w małych, zdeptanych, w ostatnich tego świata.

Golgotą XX wieku nazwał Ojciec Święty Jan Paweł II to co dzieje się w krajach byłej Jugosławii; ale takie same golgoty są jeszcze w krajach Afryki, Bliskiego Wschodu i w każdym domu, gdzie ktoś jest lekceważony, poniżany, może bity – inny człowiek. Kim jestem ja w tym dramacie: Tym, który biczuje i poniża? Czy tym, który współczuje, ociera twarz – jak Weronika? Czy tym, który pomaga nieść krzyż – jak Szymon z Cyreny? Kim jestem dziś i każdego dnia roku?

„Panie pomóż mi, bym wiernie przeszedł mą drogę na wyznaczonym mi miejscu w wielkiej ludzkości. A zwłaszcza pomóż mi, bym umiał rozpoznawać Ciebie i pomagać Ci we wszystkich mych współtowarzyszach pielgrzymowania.

Bo to byłoby kłamstwo, gdybym płakał przed Twym zimnym wizerunkiem, a nie szedł za Tobą, który żyjesz na drodze ludzi.”


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643