zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wielki Czwartek

1.„Przykazanie nowe daję wam, byście się wzajemnie miłowali” –

usłyszeliśmy w dzisiejszej liturgii. Jezus, ustanawiając sakrament kapłaństwa i Eucharystii, wypowiada też słowa o miłości człowieka do człowieka.

2. Sakramenty dziś ustanowione śmiało możemy nazwać sakramentami miłości: Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu z miłości do człowieka pozostał uwięziony w chlebie. Bezbronnie oddał się nasze ręce.

3. Jednocześnie nakazał miłować się wzajemnie. Dlaczego? Odpowiedź nie jest trudna. Skoro o­n tak umiłował każdego człowieka, że pozwala, by każdy przyjmował Go do serca... to dlaczego my, którzy jesteśmy Jego uczniami, nie mamy przyjąć każdego człowieka do naszego serca?

4. Jak wygląda w tej dziedzinie nasze życie?

Kiedyś, kiedy pracowałem jeszcze jako wikariusz, podczas kolędy odwiedziłem dom pewnej samotnej osoby. Z pozoru wszystko było normalnie – kropidło, woda święcona, krzyż, świece... Rozpoczęliśmy wspólną modlitwę – Ojcze nasz. W pewnym momencie zorientowałem się, że tylko ja sam mówię słowa „jako i my odpuszczamy naszym winowajcom...” Kiedy zapytałem, czemu kobieta ta nie modli się ze mną, usłyszałem w odpowiedzi – „bo nienawidzę swojej córki i zięcia, i nie mam zamiaru im nic wybaczać.”

5. Kochani! My także często z naszą miłością bliźniego pozostajemy tylko przy wyuczonym na pamięć i wyrecytowanym przykazaniu: „Będziesz miłował Pana Boga swego...a bliźniego swego jak siebie samego”. Tymczasem trzeba uwiadomić sobie, co też tak naprawdę dziś – w Wielki Czwartek – stało się w Wieczerniku w Jerozolimie. Jezus, wziął chleb, mówiąc „To jest Ciało moje”, wziął kielich z winem, mówiąc „To jest Krew moja”... Czy można bardziej okazać człowiekowi miłość niż wydać za niego swoje ciało i krew, tzn. siebie samego? Oddać dla niego i za niego wszystko, czym się jest i co się posiada? Nie ma większej miłości niż gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich...Nie ma większej miłości, a wy jesteście przyjaciółmi moimi, jeżeli czynicie, co wam przykazuję. A Jezus dziś wyraźnie przykazuje nam „Miłujcie się wzajemnie, jak ja was umiłowałem”. Jeżeli zatem chcemy nazywać się Jego przyjaciółmi – musimy nauczyć się kochać drugiego człowieka. Także, a może zwłaszcza tego, który bywa dla mnie niemiły, nieżyczliwy. Zwłaszcza tego, który jest chory , cierpiący. Zwłaszcza tego, który z jakichś względów jest inny: ułomny, choruje na alkoholizm, narkomanię, jest innej narodowości czy wyznania.

6. Ogromny wzór miłości drugiego – każdego człowieka – daje nam Ojciec Św. Zobaczcie kochani, pojechał do Izraela, tam, skąd wielokrotnie wychodziły na niego napastliwe słowne ataki. I pokazał jak kochać. Żydzi z zawstydzeniem patrzyli, jak ten schorowany 80-letni człowiek woła „Kocham was wszystkich” Jakaś zakonnica, której twarz uchwycił operator filmowy w chwili, gdy muezin zaśpiewał wezwanie do modlitwy muzułmańskiej w czasie trwania Mszy św. odprawianej przez Papieża, kręciła głową, bo się tym zgorszyła. A Papież? o­n po prostu zamilkł, żeby duchowny muzułmański mógł dokończyć modlitewny śpiew... Kiedy Ojciec Św. poszedł pod ścianę płaczu, izraelski komentator przyciszonym głosem mówił „Papież idzie z krzyżem na piersiach...przecież to jest w tym miejscu zabronione...” Nikt jednak z tego powodu nie czynił Ojcu Św. wyrzutów, bo widziano, że pod ścianę płaczu zaniósł nie chęć niesienia podziałów i rozłamów, lecz miłość, wypisaną słowami psalmu „Jak dobrze i miło, gdy bracia razem mieszkają...”

7. Uczmy się i my kochani takiej miłości. Niech będzie można o nas jak o pierwszych chrześcijanach powiedzieć: „Patrzcie jak o­ni się miłują”. Amen


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643