zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Rocznica poświęcenia własnego kościoła

XXX NZ B – pośw. Własnego kościoła (Mława MBKP, 29.X.2006r.)

Drodzy Siostry i Bracia. W dniu dzisiejszym gromadzi nas Wszechmogący Bóg nie tylko, jak co tydzień, na Mszy Świętej, by czcić pierwszy dzień tygodnia, niedzielę, woskrosienije, dzień zmartwychwstania Chrystusa. Przychodzimy dziś do naszej parafialnej świątyni, by uczcić dzień jej konsekracji, jej poświecenia i oddania tego budynku na wyłączność Stwórcy.

Kochani. Przed kilkunastu laty zmarł kapłan diecezji warszawskiej, ks. Stanisław Borek. Nie dane mu było dożyć sędziwej starości. Lubiany przez parafian, znajomych i wśród kapłanów. Pogodny, stanowczy i konsekwentny. Oddelegowany został przez księdza prymasa, by budować parafialny kościół w małej wiosce, w Górkach Kampinoskich. Nic nie było by w tym szczególnego, gdyby nie fakt, że w tamtejszej okolicy znajdowało się wiele domków letniskowych prominentów dawnego systemu. Oczywistym się stało od samego początku, że władze państwowe będą za wszelką cenę starały się nie dopuścić, by w tamtej okolicy powstał parafialny kościół. Przed ks. Stanisławem momentalnie zaczęły się piętrzyć rozmaite przeszkody. Wydawać by się mogło, nie do przebycia. Jednak jego determinacja i zapał wiernych doprowadziły w końcu do powstania kościoła. Oczywiście wielka radość wszystkich z wykonanego dzieła. Wszystkich, oprócz przedstawicieli aparatu państwowego. Niestety niezbyt długo dane było się cieszyć kampinoskiej wspólnocie z wybudowania kościoła. Po kilku miesiącach, w nocy, nieznani sprawcy podpalili drewniany budynek. Oczywiście straż pożarna nie zdążyła. Sprawców, jak wiadomo, nie wykryto.

Znowu rozpoczęły się starania. I znowu schody, przeszkody, szykany i kłody pod nogami. Parafianie w stodołach montowali gotowe drewniane elementy i w końcu w nocy, od zmroku do świtu stanął kolejny kościół ku oczywistej wściekłości władz. Niestety ta świątynia także podzieliła losy swojej poprzedniczki.

Dziś w Górkach stoi murowany kościół, a kampinoscy parafianie zawsze z najwyższym szacunkiem opowiadają o swoim duszpasterzu, który dla dzieła budowy świątyni poświęcił cały swój talent, siły i zdrowie.

Drodzy moi. Wy sami pamiętacie doskonale ile kosztuje budowa kościoła. Nie tylko pieniędzy, bez których trudno prowadzić i sfinalizować jakiekolwiek dzieło materialne. Gdy sięgniecie pamięcią wstecz, to bez trudu przypomnicie sobie ks. Henryka, siebie i swoich bliskich, jak wspólnymi siłami stanęliście do realizacji wielkiego dzieła budowy tego pięknego kościoła, o którym wszyscy marzyli od tylu lat. Przypomnicie sobie ile potrzeba było zapału i determinacji. Ile samozaparcia i zwykłych, ludzkich, fizycznych sił by stanął ten sakralny budynek. Ile taczek trzeba było przepchać. Ile ciężarowych samochodów musiało zrobić kursów przez cały kraj by przywieźć towar. Ile transportów cegły i innych materiałów, by wreszcie stanąć na więźbie dachowej. A potem ile jeszcze wysiłków, by wykończyć ten budynek, by nadać mu dzisiejszy wygląd. By z potężnego, murowanego gmachu mógł się przemienić w dniu swojej konsekracji w dom Boga i miejsce modlitwy.

Ale dzisiejszy dzień to nie tylko nostalgiczne święto, gdy z sentymentem wspominamy trud budowy. Bo przecież ta świątynia, ten budynek jest nie tylko miejscem sprawowania świętych liturgii. Jest on znakiem jedności całej wspólnoty parafialnego kościoła. Kościoła, czyli nas wszystkich. Tak, jak usłyszeliśmy w dzisiejszym drugim czytaniu z listu do Koryntian; „Wy zaś jesteście [..] Bożą budowlą. [..] Czyż nie wiecie, żeście świątynią Boga i że Duch Boży mieszka w was? [..] Świątynia Boga jest świętą, a wy nią jesteście.”

Tak. My jesteśmy kościołem. Wszyscy stanowimy wspólnotę ludzi, Dzieci Bożych, Braci i Sióstr w wierze, którzy w tym właśnie miejscu przynoszą swe potomstwo do obmycia z brudu pierworodnego grzechu wodą chrztu, którzy tu klękają u kratek konfesjonałów wyznając swe winy i błagając o ich przebaczenie, którzy tu przyjmują do swych serc Najświętszy Sakrament – Ciało Chrystusa, dary Ducha Świętego w bierzmowaniu i łączą się w związki małżeńskie.

Ale Kościół to nie tylko ludzka Wspólnota spełniająca religijne praktyki. To także wspólnota ludzi, którzy wspierają się w swych codziennych trudach i obowiązkach. Wspólnota tych, którzy budują przyszłość Kościoła i całego społeczeństwa także przez troskę o wychowanie kolejnego pokolenia. Musimy sobie stale uświadamiać, że ten Kościół tworzymy wszyscy; małżonkowie, rodzice, nauczyciele, księża. Ludzie wszystkich stanów i zawodów. Wszyscy zatem odpowiadamy za przyszłość i kształtowanie młodych, dorastających sumień. I właśnie dla nas wszystkich. Dla całej polski miniony tydzień stał się czasem wielkich tragedii młodych ludzi, a jednocześnie czasem porażki naszych wysiłków. W warszawsko-praskiej katedrze św. Floriana arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, podczas Mszy Świętej odprawianej w intencji Ani, tragicznie przerwanego młodego życia 14-letniej gimnazjalistki z Gdańska, mówił, że ta zbrodnia obciąża nas wszystkich. Oczywiście zaraz w internecie odezwali się anonimowi, domorośli kontestatorzy, że ta śmierć ich hańbą nie okryła (wyżywając się jednocześnie na autorze słów i całym Kościele Rzymskokatolickim). Ale właśnie jest tak, jak powiedział biskup. Bo przecież święta teologia moralna od zawsze naucza, że każdy, nawet najlżejszy osobisty grzech pojedynczego człowieka jest raną zadaną całej wspólnocie Kościoła, zgodnie ze słowami samego Jezusa, że wszyscy – jako latorośle - tworzymy jeden wielki krzew winny Chrystusowego Kościoła. Że jesteśmy poszczególnymi członkami ciała, którym jest ten Kościół i jeśli cierpi jeden członek, cierpi całe ciało. Wszyscy jesteśmy współodpowiedzialni za tę i podobne tragedie, gdy popieramy jakiekolwiek zło, gdy do niego zachęcamy lub nie czynimy nic, by było go mniej. Lecz pamiętajmy, że; - jeśli zostały zachwiane podstawy edukacji i zatracone wychowanie w szkołach. Gdy uchwala się szkodliwe ustawy i wprowadza nieprzemyślane reformy. Gdy rodzice przy dzieciach podrywają autorytet pedagogów, gdy sami nauczyciele nie troszczą się o swoje dobre imię. - Jeśli w gruzach leży dom. Gdy rodzice nie dają dzieciom powodu, by ich szanowały. Gdy dziecku nie stawiane są żadne wymagania i ograniczenia. - Jeśli na każdym kroku krytykuje się Kościół. Gdy każda osoba duchowna ukazywana jest w mediach i przez wielu w prywatnych rozmowach, także przy dzieciach, jako homoseksualista, pedofil bądź alkoholik. Jeśli celowo godzi się we wszystkie instytucje wychowawcze, to nie dziwmy się, że dochodzi do takich tragedii i nie polujmy na czarownice tam, gdzie ich nie ma.

Kochani. Pamiętajmy, także, iż Kościół, to nie tylko my, żyjący tu i teraz na ziemi. W wyznaniu wiary mówimy, że wierzymy w „świętych obcowanie”. Biblia nazywa świętymi wszystkich, którzy uwierzyli w Chrystusa; nas żyjących na ziemi, cierpiących w czyśćcu i zbawionych. Zbliża się czas uroczystości Wszystkich Świętych. Nie zapomnijmy o możliwości uzyskania przez odpust zmniejszenia, bądź zakończenia kar czyśćcowych dla naszych bliskich. Pamiętajmy o spowiedzi, Komunii i modlitwach w ich intencji. Pamiętajmy, że ile dusz dzięki nam wyjdzie z czyśćca, tylu więcej będziemy mieli orędowników w Niebie. Amen.
ks. Grzegorz ŚlesickiPrzeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643