zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

O kapłaństwie

„Idźcie, pokażcie się kapłanom”
Umiłowani w Chrystusie Bracia i Siostry!
W kapłańskiej władzy wielka moc,
Sprowadza Boga na ołtarze.
Oczyszcza z grzechów duszy noc,
Chrystusa Ciało daje w darze.
Kiedy dziś przeżywamy z całej ojczyźnie Dzień Papieski, a w naszej diecezji, z woli ks. Bpa Wiktora, Niedzielę Kapłańską zatrzymajmy się chwilę nad tym, co kryje w sobie słowo „kapłan”.
...To on, niedługo po twoich narodzinach wypowiedział przed Bogiem twoje imię i ochrzcił cię....,
....to on przygotował Cię i pierwszy raz udzielił Ci samego Chrystusa w darze w Komunii św. ...,
...to on przywraca ci pokój i radość odpuszczając grzechy i usuwając duszy noc w sakramencie pokuty ...,
... to on może już uczestniczył przy zawarciu przez ciebie sakramentu małżeństwa i błogosławił je...,
... to on zaopatrzy cię kiedyś na ostatnią drogę i twoje doczesne szczątki odprowadzi na wieczny spoczynek...,
...to on – kapłan, ksiądz!
Kim on jest? Czemu tak dziwnie żyje, ubiera się, mieszka? Dlaczego żyje w samotności? Czy może odejść, zdradzić, zawieść? Jak i kiedy winien słuchać biskupa? Dlaczego jest wśród nas?
Takie pytania nieustannie słyszymy od waszych dzieci? Podobne, tylko bardziej złośliwe, pytania z upodobaniem, szczególnie w środkach społecznego przekazu, stawiają ludzie niewierzący lub po prostu niedouczeni!
Zatrzymajmy się wiec dziś w tę stanową niedzielę, w modlitwie i refleksji przy tych, którzy obok naszych rodziców towarzyszą nam niemal na wszystkich drogach życia. Gdy zaraz po Bogu, nasze życie biologiczne zawdzięczamy rodzicom, to życie duchowe, nadprzyrodzone, życie łaski zawdzięczamy im, nazywając ich ojcami duchowymi. Oni towarzyszą nam w najważniejszych momentach naszego życia, od jego zarania aż po grób, przywracając i umacniając życie boże w nas.
Drodzy Bracia i Siostry:
Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam
W lipcowy poranek mych święceń
dla innych szary zapewne —
jakaś moc przeogromna
z nagła poczęła się we mnie
Jadę z innymi tramwajem —
biegnę z innymi ulicą —
nadziwić się nie mogę
swej duszy tajemnicą.
To chyba najsłynniejszy dzisiaj tekst o kapłaństwie polskiego poety księdza Jana Twardowskiego. Te proste a jakże głębokie słowa wyrażają to co w kapłaństwie najistotniejsze, co Jan Paweł II zawarł w napisanej niedawno książce o swoim kapłaństwie „Dar i tajemnica”. Jeśli to odrzucimy nigdy nie zrozumiemy kapłaństwa, nigdy nie odkryjemy kim tak naprawdę jest ksiądz! Wtedy zatrzymamy się tylko na tym co zewnętrzne, dając prostackie i prymitywne odpowiedzi.
Bo wszystko co związane z kapłaństwem, z osobami duchowymi, tak naprawdę zaczyna się w duszy i jest niewidoczne dla oka. I powołanie tam się zaczyna... I odwaga dawania świadectwa całkowitego oddania się Bogu - poprzez strój, styl życia w samotności i w posłuszeństwie biskupowi i Kościołowi tam ma początek... I w końcu moc łaski kapłańskich świeceń tam się mieści. „Kto może pojąć niech pojmuje” – powie Chrystus. Jest to przykre, że coraz częściej nawet wierzący tego nie rozumieją, a niekiedy nawet o tym nie wiedzą.
Nic mnie nie załamało – pisze w innym wierszu ks. Jan
ani pustka po życzliwym spojrzeniu
ani zbieranie na tacę
ani to że o mało nie zwichnąłem palca stukając w konfesjonał
ani pytania osiemnastoletnich
ani anonimy których koperty nawet syczą —
ani dowody w które trzeba najpierw uwierzyć
ani wierni którzy się nienawidzą w tramwajach [...]
ani obawa że nie dam rady nie dojdę
wywrócę się jeszcze przed płotem Królestwa Niebieskiego [...]

nic mnie nie załamało
bo wciąż widzę Ciebie Matko Najświętsza
zamiast berła - trzymasz kłębek włóczki cerujesz teologię

Bo właśnie tak! Póki ksiądz jest otwarty na Boga, który go wybrał i posłał – jak proroka Elizeusza do wodza syryjskiego Naamana w 1 czyt. i św. Pawła, aż po wiezienie, w drugim – to nic go nie załamie. Gorzej jeśli pod wpływem, czy to zewnętrznych okoliczności, które - jak widać w powyższym wierszu - są niełatwe, czy to ulegając swoim słabościom zacznie się oddalać od Boga – wtedy może zawieść i zdradzić. Choć bardziej umocniony bożą łaską jest przecież „z ludzi brany”! Wiec jacy ludzie taki on, z tymi samymi słabościami, wpływami świata i zagrożeniami,
Przyszedł mój uczeń powiedzieć do mnie
słów parę -
- Już nie potrafię dłużej się modlić,
straciłem wiarę

Odszedł, a w duszy mojej się stało
pusto i ciemno -
jakby ktoś lampę sponad brewiarza
chował przede mną

Trwało to krótko, bo zaraz w serce
krwi zbiegło wiele –
jakby mi ornat z ran chłopców w boju
kładli w kościele

Coś się modliło we mnie
wołało dziecięcym śpiewem -
sto strun zadrżało lżejszych od zmierzchu,
o których nie wiem

Bóg i nie wierzyć czasem dozwoli –
odszedł w szarugę

lecz coś zostało i jeszcze boli
tak długo
Nie dziwmy się zatem, ze czasem jest smutny, podenerwowany, zirytowany. Wszak na niego ciągle przelewamy nasze słabości, potknięcia i grzechy. Ciągle uczestniczy w naszych bolączkach, rzadziej w sukcesach. Na siebie przyjmuje nasze zmartwienia i troskę o naszą przyszłość, nie tylko doczesną ale i wieczną. Często o tę wieczną, bardziej dba niż my sami. Czasem do południa odprawia pogrzeb a popołudniu daje ślub, a przecież też jest człowiekiem i ma swoje odczucia i uczucia. Po części jest nauczycielem, po części śpiewakiem, retorem, polonistą i biblistą – w szkole i kościele. Bywa lekarzem, psychologiem i moralistą – w konfesjonale. Jest prawnikiem, księgowym i kadrowym – w kancelarii, a czasem ekonomistą i budowniczym. A przecież w tym wszystkim - jak napisze Kard. Józef Ratzinger w książce-wywiadzie „Sól ziemi”- „kapłan nie jest showmanem, który coś wymyśla i zręcznie pokazuje innym. Wręcz przeciwnie, kapłan może być całkowicie pozbawiony talentu showmana, ponieważ reprezentuje coś zupełnie innego i ponieważ w jego działalności nie on jest na pierwszym miejscu”. Przede wszystkim jest mostem, który łączy 2 brzegi – Boga i człowieka. Jest jakby zawieszony między niebem a ziemią. Mówiąc do Boga staje po stro¬nie ludzi, mówiąc do ludzi zajmuje stronę Boga. Chodzimy po tym moście, deptamy, próbujemy jego odporność i wytrwałość, a on musi to wszystko wytrzymać by mogliśmy przejść na 2 stronę brzegu.
Posłuszny poleceniu Jezusa: „Idźcie i nauczajcie...” żyje w samotności, nie zakłada rodziny, by być bardziej dyspozycyjny, niezależny, oddany tylko powierzonej misji. Jej wszystko podporządkowuje: filmotekę, płytotekę a nawet wbrew pozorom kupiony samochód. Jako szafarz sakramentów nie tylko je sprawuje, rozdaje, ale także je chroni.
Zatem nie mylcie kapłana z politykiem, z finansistą czy z dyrektorem przedsiębiorstwa. Jeśli tak czynicie nic nie różnicie się on dyletantów lub niewierzących. I módlcie się, aby w tym wszystkim:
[...] nie szukał dziury zamiast mostu
nie kochał aż do znienawidzenia
nie zakładał ogródka podejrzeń
nie trąbił jak pogrzeb z orkiestrą
żeby się nie wzruszał tak sentymentalnym
i zemerytowanym osłem jakim jest księżyc
nie wyjadał ciepła z przedwojennych fotografii
nie ułatwiał sobie wszystkiego gładki jak sarnie uszy
nie spowiadał na gumowej poduszce
nie podlizywał się wiernym mówiąc że....
nawet grzech pierworodny jest przytulny...
AMEN
ks. Andrzej Papież


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643