zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Wielki Czwartek

Późnym wieczorem, gdy słońce schyliło się już za widnokręgiem dwunastu apostołów wraz ze swoim Nauczycielem zasiada do stołu w wynajętej u gospodarza i przygotowanej sali. Mrok izby rozświetlają nikłe płomyki kaganków oliwnych. Atmosfera jest poważna i pełna zadumy jak zwykle przy sprawowaniu tej ważnej wieczerzy obchodzonej od stuleci na pamiątkę cudownego wybawienia z niewoli egipskiej. Wszyscy spożywają przepisane prawem Mojżesza specjalne potrawy. Spożywają je w milczeniu i modlitwie usiłując wyobrazić sobie wyjście z Egiptu.

Obok jednak powagi i majestatu atmosfera jest jakaś dziwna, bo Chrystus Pan zaznaczył na początku, że jest to Jego ostatnia wieczerza. Dlaczego ostatnia? Dokąd zamierza pójść? Z tymi pytaniami w sercu wszyscy patrzą na Mistrza. I oto po zakończonej wieczerzy Chrystus mówi o zdradzie. Na uczniów pada przerażenie – kto nim jest! Jeden z uczniów – Judasz – opuszcza towarzystwo. Wtedy Jezus bierze do ręki chleb i błogosławiąc mówi: To jest ciało moje, bierzcie i jedzcie; a następnie kielich wina: To jest krew mojego przymierza z wami, bierzcie i pijcie. Możemy sobie wyobrazić jak niesamowite wrażenie na apostołach robią usłyszane przed chwilą słowa. Ten sam chleb, który przed chwilą jedli jako zwykły chleb zostaje nazwany Jego ciałem. Wino, którym przed chwilą popijali potrawy zostaje nazwane Jego krwią. Byli przyzwyczajeni do znaków, które Jezus czynił na poparcie swoich słów, ale tu dzieje się coś co przekracza ich najśmielsze wyobrażenia. Trzymają jednak ten dziwny pokarm z niezwykłą czcią i pobożnością. Na końcu zaś słyszą słowa: To czyńcie na moją pamiątkę. Czyli to coście tu widzieli powtarzajcie sami. Obrzęd obmywania nóg jest dla nich również niezrozumiały co i szokujący. Ich nauczyciel obmywa im nogi. Chrystus musi ich przekonywać o słuszności swego postępowania.

Za chwilę wyjdą razem z Nim do ogrodu oliwnego i przeżyją to wszystko o czym im Chrystus mówił, w sposób jeszcze bardziej namacalny. Dziwna była ta ostatnia wieczerza, ale wtedy dopiero zrozumieli, że jest to naprawdę ostatnia wieczerza, a to wszystko co tu przeżyli to rodzaj testamentu, który Chrystus zostawia im po sobie.

Wszyscy dobrze wiemy co to znaczy testament – jest to ostatnia wola umierającego – w której przekazuje o­n swoim najbliższym to co ma najcenniejszego. Chrystus przekazuje apostołom – a przez nich nam – samego Siebie pod postacią chleba i wina aby być z nami na zawsze.

Słowa testamentu staramy się wypełniać jak najsumienniej przez szacunek dla zmarłego. Do Chrystusa mamy szacunek niewątpliwy za to co dla nas zrobił. Dlaczego zatem nie realizujemy Jego testamentu. Gdy sprawowana jest Najświętsza Ofiara, dlaczego nie przystępujemy do stoły Pańskiego tylko stoimy z tyłu?

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643