zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

Jezus spotyka kobietę cudzołożną. Cudzołóstwo było jednym z największych grzechów w Izraelu.

Kpł. 20,9-21
9 Ktokolwiek złorzeczy ojcu albo matce, będzie ukarany śmiercią: złorzeczył ojcu lub matce, ściągnął śmierć na siebie1. 10 2 Ktokolwiek cudzołoży z żoną bliźniego, będzie ukarany śmiercią i cudzołożnik, i cudzołożnica. 11 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z żoną swojego ojca, odsłania nagość ojca: będą ukarani śmiercią oboje, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. 12 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z synową, będzie razem z nią ukarany śmiercią: popełnili sromotę, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. 13 Ktokolwiek obcuje cieleśnie z mężczyzną, tak jak się obcuje z kobietą, popełnia obrzydliwość. Obaj będą ukarani śmiercią, sami tę śmierć na siebie ściągnęli. 14 Jeżeli kto bierze za żonę kobietę i jej matkę, dopuszcza się rozpusty: on i ona będą spaleni w ogniu, aby nie było rozpusty wśród was. 15 Ktokolwiek obcuje cieleśnie ze zwierzęciem wylewając nasienie, będzie ukarany śmiercią. Zwierzę także zabijecie. 16 Jeśli kobieta zbliży się do jakiegoś zwierzęcia, aby z nim się złączyć, zabijesz i kobietę, i zwierzę. Oboje będą ukarani śmiercią, sami śmierć na siebie ściągnęli. 17 Jeżeli kto weźmie swoją siostrę, córkę swojego ojca albo swojej matki i będzie oglądał jej nagość, a ona będzie oglądać jego nagość, jest to czyn haniebny, oboje będą zgładzeni w obecności synów ich ludu. Ten, kto odsłonił nagość swojej siostry, zaciągnie winę. 18 Jeżeli kto obcuje cieleśnie z kobietą mającą miesięczne krwawienie i odsłoni jej nagość, obnaża źródło jej [krwi], a ona też odsłoni źródło swojej krwi, to oboje będą wyłączeni spośród swojego ludu. 19 Nie będziesz odsłaniał nagości siostry swojej matki albo siostry swojego ojca, to byłoby to samo, co obnażyć własne ciało. Oni poniosą za to winę. 20 Ktokolwiek obcuje ze swoją ciotką, odsłania nagość swojego wuja. Poniosą oni swój grzech - umrą bezdzietnie. 21 Ktokolwiek bierze żonę swojego brata, popełnia kazirodztwo3. Odsłonił nagość swojego brata - będą bezdzietni.

Sytuacja, w której faryzeusze stawiają Jezusa jest pułapką. Jeśli powie, że należy ją ukamienować, zaprzeczy swojej nauce o Bożej miłości i przebaczeniu. Jeśli zdecyduje o uwolnieniu kobiety – zarzucą mu, że lekceważy Prawo Mojżesza.

Jezus odwraca tę sytuację. Nic nie odpowiada, lecz pisze palcem po ziemi. Nie wiemy co pisał. Może wypisywał ich własne grzechy? Może coś innego? Powiedział do oskarżycieli tylko jedno zdanie: „Kto z was jest bez grzechu niech pierwszy rzuci na nią kamień.” Do tej pory myśleli o grzechu tej kobiety, teraz zaczęli myśleć o swoich grzechach. I ze wstydem odeszli.

Dopiero wtedy Jezus zaczyna rozmawiać z cudzołożną kobietą. Mówi do niej: „I ja Ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już więcej nie grzesz.”

Zwróćmy uwagę, że Jezus nie pochwala życia tej kobiety. Nie tłumaczy jej i nie próbuje usprawiedliwiać. Ona też tego nie robi. Obydwoje wiedzą jak złe było to życie. I obydwoje wiedzą, że tak dłużej nie może być. Jezus potępia grzech, ale nie potępia grzesznika – daje mu szansę na nawrócenie i przemianę życia.

Zauważmy różnicę – faryzeuszom chodzi o Prawo – Jezusowi o człowieka.

My też widzimy grzech wokół siebie. I często tak jak faryzeusze mamy pokusę, aby natychmiast ukarać grzesznika. Uważamy, że tak będzie sprawiedliwie, tak będzie lepiej. Ale dla kogo lepiej? Czy dla tego człowieka? Czy nie trzeba dać szansy naprawy swojego życia? Oczywiście nie możemy być naiwni – chodzi tylko o tych, którzy prawdziwie i szczerze żałują tego, co zrobili a nie o ludzi złych i cynicznych, którzy cieszą się z wyrządzonego zła.

Powinniśmy walczyć ze złem, które dostrzegamy. Najpierw w sobie a potem wokół siebie. Ale walka z grzechem nigdy nie może być walką z człowiekiem. Tego nas uczy Jezus w dzisiejszej Ewangelii.

I jeszcze jednego. Nie stawajmy się zbyt łatwo sędziami drugiego człowieka. Zostawmy to Panu Bogu. Nie zapominajmy o naszych własnych grzechach. Nie zapominajmy, że to właśnie my jesteśmy grzesznikami, którzy potrzebują nawrócenia.

Minęły Rekolekcje. Już za tydzień Niedziela Palmowa. Potem Wielki Tydzień.
Jaki był ten Wielki Post? Czy był on czasem nawrócenia i przemiany swojego życia. Powrotem Syna Marnotrawnego do domu kochającego Ojca.

Jeśli nie, to jeszcze nie jest za późno…

Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643