zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

2 Niedziela

Przeżywamy II niedzielę Wielkiego Postu.

W I czytaniu staje przed naszymi oczyma Abraham. Ojciec narodu wybranego, ten, który jest nazwany ojcem naszej wiary.

Abraham zawarł przymierze z Bogiem, który wymagał od niego całkowitego posłuszeństwa. Posłuszeństwa także w sytuacjach, których Abraham nie rozumiał, także i w tych sytuacjach, sytuacjach, z którymi się nie zgadzał.

Pan Bóg obiecał Abrahamowi konkretne rzeczy:

- swoje błogosławieństwo,
- ziemię na własność,
- potomstwo, które stanie się wielkim narodem.

Trudno było Abrahamowi uwierzyć Bogu. Zawłaszcza, że te Boże obietnice nie spełniły się od razu, niektóre nawet nie za jego życia…

Możemy powiedzieć, że Abraham zaufał Panu Bogu wbrew ludzkiej nadziei.

Być może teraz, w Wielkim Poście trzeba by sobie odpowiedzieć na pytanie:, „Jaka jest moja wiara?, Czy ja staram się być posłuszny woli Bożej?”

Ewangelia przenosi nas na górę Przemienienia, na górę Tabor. Tam Apostołowie Piotr, Jakub i Jan są świadkami najbardziej chyba tajemniczego i niezwykłego wydarzenia, które jest opisane w Ewangelii, czyli Przemienienia Jezusa.

Św. Łukasz Ewangelista pisze: „Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się lśniąco białe.” Czasami ludzkie słowa są za małe, żeby opisać to, co się przeżywa. Trzej Apostołowie jako jedyni zobaczyli bóstwo Jezusa. Do tej pory widzieli Go zawsze jako człowieka; człowieka niezwykłego, wielkiego, wybitnego, ale jednak człowieka. Wiara w bóstwo Jezusa dopiero zaczynała kiełkować w ich sercach.

Bóg, poprzez głos z obłoku wezwał Apostołów do posłuszeństwa Jezusowi jako swojemu Synowi. Św. Łukasz pisze: „…z obłoku odezwał się głos: <<To jest Syn mój wybrany, Jego słuchajcie>>.”

Możemy się zastanawiać, dlaczego Jezus wziął Apostołów ze sobą na górę Tabor?

Prawdopodobnie chodziło o to, aby wzmocnić ich wiarę przed tym, co ma się wydarzyć. Aby pokazać im swoje prawdziwe oblicze. Aby wtedy, gdy Jezus będzie cierpiał, kiedy będzie bity, poniżany, odrzucony nie zapomnieli, kim o­n jest naprawdę. Aby ich wiara przetrwała to doświadczenie.

Dlaczego słyszymy Ewangelię o przemienieniu Jezusa właśnie teraz, w II niedzielę Wielkiego Postu.

Może dlatego, że Wielki Post, który przeżywamy jest, a może lepiej powiedzieć powinien być dla każdego z nas czasem takiego wyjścia na górę Tabor, na górę Przemienienia.

Właściwie całe nasze życie powinno być dążeniem do przemiany życia, do pomnożenia dobra i przełamywania naszych wad, naszych słabości i grzechów, ale Wielki Post zawsze jest taką dobrą, wyjątkową ku temu okazją. Przecież właściwie wszystko to, co w tym czasie podejmujemy temu jednemu ma służyć.

Można też powiedzieć, że próbujemy tak, jak Apostołowie zobaczyć prawdziwą Twarz Jezusa.

W dzisiejszym Psalmie autor tak modli się do Pana Boga:

„Będę szukał oblicza Twego, Panie

nie zakrywaj przede mną swojej twarzy”.

Szukać Bożego oblicza, to pragnąć poznać Boga, poznać aby coraz bardziej się do Niego upodabniać.

Szukać Bożego oblicza, to wsłuchiwać się w Jego głos w moim sercu, w moim życiu, w tym, co mnie spotyka. Wsłuchiwać się po to, aby coraz wierniej wolę Bożą wypełniać.

Szukać Bożego oblicza, to odnajdować Boże oblicze w sobie i w swoich bliźnich, nie tyko odnajdować, ale ciągle odnawiać tak, aby całe moje życie oddawało chwałę Bogu.

Czy ja szukam Bożego oblicza? Czy pragnę coraz bardziej Chrystusa poznawać, coraz mocniej kochać i coraz wierniej naśladować?

Uczyńmy swoją piękną modlitwę św. Anzelma:

„Panie, szukam Twojego oblicza, oblicza Twojego pożądam. A wiec, Panie Boże mój, pouczaj teraz moje serce, gdzie i jak mam Cię szukać, gdzie i jak mogę Cię znaleźć. Panie, jeśli nie jesteś tutaj, gdzie mam Cię szukać nieobecnego? A następnie jeśli jesteś wszędzie, dlaczego nie widzę Cię obecnego? Niewątpliwie Ty mieszkasz w światłości niedostępnej... Kto mnie poprowadzi i wprowadzi do niej, abym tam Cię zobaczył?...

Panie, naucz mnie szukać Cię i ukaż mi się, gdyż Cię szukam. Nie mogę Cię szukać, jeśli Ty mnie nie pouczysz, i nie mogę Cię znaleźć, jeśli Ty mi się nie objawisz. O Panie, spraw, abym szukał pragnąc Cię, abym pragnął szukając Cię, abym Cię znalazł kochając Cię, abym Cię kochał znajdując Cię”.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643