zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

4 Niedziela

Przeżywamy Wielki Post. Za nami już ponad połowa. Może pora trochę ten czas podsumować. Może pora zastanowić się, jaki to był dla mnie czas, czy ten czas, czas dany od Boga potrafiłem wykorzystać. Czy jestem choć trochę bliżej Pana Boga, niż trzy tygodnie temu? Te proste pytania są bardzo ważne, bo dzięki temu możemy zobaczyć jak ten czas przeżywamy. Ten czas jest przecież Bożym darem, darem, który można, który trzeba wykorzystać.
Dzisiejsza Ewangelia stawia przed nasze oczy fragment rozmowy Jezusa z Nikodemem. Nikodem był jednym z faryzeuszy. Interesował się nauką Jezusa. Dlatego któregoś razu w nocy, w tajemnicy przed innymi przyszedł do Chrystusa. Przyszedł, aby zapytać co ma robić, jak żyć, aby być zbawionym.
Jezus odpowiada mu bardzo wyraźnie, że potrzeba jest wiara w Niego. „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne.”
Wydaje się, że te słowa Jezusa dotarły do Nikodema. Wydaje się, że zrozumiał je lepiej od Apostołów, bo przecież to On pozostał z Chrystusem aż do końca. On był tym, który zajął się Jego pogrzebem wtedy, gdy Apostołowie pouciekali ze strachu.
Słowa Jezusa dotarły do Nikodema. Ale czy docierają także do każdego z nas? Nie do naszych uszu, nie do naszej głowy, ale przede wszystkim do naszego serca.
Wielu było bohaterów w dziejach ludzkości. Wielu było dobroczyńców, wielu było ludzi potężnych sławnych i wielkich. Zbawiciel był tylko jeden. Jezus Chrystus. On był i jest jedynym Zbawcą każdego człowieka. „Kto wierzy w Niego nie ulega potępieniu” – to słowa samego Jezusa.
Tylko Jezus był tym, który umarł za nas wszystkich. „Jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego”. Tymi słowami Chrystus zapowiada swoją śmierć. Odwołuje się do jednego z wydarzeń opisywanych w Starym Testamencie.
Gdy Żydzi wędrowali przez pustynię w pewnym momencie zaczęli się buntować przeciwko Bogu. Mieli za złe Bogu to, co było ich wielkim dobrodziejstwem – wyprowadzenie z Egiptu. Wtedy Bóg zesłał na nich jadowite węże, wielu ludzi umierało. Wtedy dopiero Żydzi zrozumieli swój grzech i zaczęli prosić Boga o pomoc, o wybawienie. Wtedy Bóg polecił Mojżeszowi zrobić węża z miedzi i umieścić go na wysokim palu. Kto spojrzał na węża był ocalony.
Wąż miedziany był ratunkiem dla Izraelitów na pustyni. Kto na niego spojrzał pozostawał przy życiu. Takim samym ratunkiem dla nas jest Jezus. Kto w Niego wierzy nie umrze na wieki, niż zazna potępienia.
Tak, jak wąż miedziany był wywyższony na pustyni na wysokim palu tak samo Jezus został wywyższony na krzyżu. I tak samo stał się ratunkiem dla ludzi, którzy odeszli od Boga.
Jezus przyszedł na ziemię dla każdego z nas, przyszedł aby nas zbawić, aby mówić o Bogu, aby uczyć, że trzeba żyć dla Boga i dla ludzi i w tym życiu trzeba kierować się miłością. Jednak nie został przyjęty. Jak sam powiedział „ludzie bardziej umiłowali ciemność aniżeli światło”.
Przez każdy mój grzech odrzucam Chrystusa, przez każdy mój grzech staję po stronie ciemności, oddalam się od światła, którym jest On sam.
On jednak nie przestaje wzywać każdego z nas do nawrócenia. Pragnie naszego powrotu do siebie i ciągle daje nam do tego okazję. Wciąż mamy szansę, aby wrócić do Boga.
Już w ten piątek będziemy przeżywali rekolekcje. To też szczególny czas dla nas. Spróbujmy się do tych rekolekcji przygotować. Nie tylko chodzi o to, żeby przyjść jeden raz, przystąpić do spowiedzi, wysłuchać kazania i wrócić do domu, może takim samym człowiekiem. Chodzi o to, aby te rekolekcje przeżyć, bo przecież nawet najpiękniejsze kazanie i najpiękniej odprawiane nabożeństwa nie mogą niczego zmienić w naszym życiu, jeśli w nas takiego pragnienia przemiany nie będzie.
Może też uda nam się namówić kogoś, kto wcale do kościoła nie chodzi, aby tym razem przyszedł i z Bogiem się pojednał.
To będzie konkretny wyraz naszej wiary. Wiary w Jezusa, która daje nam zbawienie. Wiary, która nie polega na mówieniu o Bogu, ale na życiu z Bogiem i dla Boga. Amen.

Ks. Jacek Wichorowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643