zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

„Słowa Twe Panie dają życie wieczne” – powtarzaliśmy razem z psalmistą. Słowa Twe Panie dają życie wieczne. Jakie są to Słowa, które zapewniają życie wieczne? Otóż Słowa, które Bóg zapisał na kamiennych tablicach – Dekalog. Nie trzeba tych słów wyjaśniać, przykazania Boże są jasne, konkretne i niezmienne.

Natomiast tekst dzisiejszej Ewangelii jest bardziej skomplikowany i warto nad nim głębiej się zastanowić. Faryzeusze i uczeni w Piśmie, żądają znaku od Jezusa: Jakim znakiem wykażesz się wobec nas…? Jezus odpowiada: Zburzcie tę świątynię, a Ja w trzech dniach wzniosę ją na nowo. Powiedzieli do Niego Żydzi: Czterdzieści sześć lat budowano tę świątynię, a Ty ją wzniesiesz w przeciągu trzech dni? On zaś mówił o świątyni swego ciała.

Tak zwykle bywa, że kiedy słyszymy słowo Świątynia, myślimy o budynku. Zaskoczeni Żydzi także myśleli o budynku, ale ewangelista tłumaczy nam, że Jezusowi chodziło o świątynię Swojego Ciała. Ciało Jezusa Chrystusa jest świątynią Boga – Boga w Trójcy Jedynego. I żydzi przez fałszywe oskarżenia, przez skazanie na krzyż, przez umęczenie Jezusa zniszczyli tę świątynię. A Jezus ją odbudował w ciągu trzech dni – po trzech dniach od śmierci na krzyżu zmartwychwstał.

Tak więc słysząc słowo świątynia w dzisiejszej Ewangelii nie możemy myśleć tylko o budynku, ale przede wszystkim o świątyni Boga którą jest Ciało Jezusa, ale i ciało człowieka ochrzczonego. Święty Paweł wielokrotnie o tym poucza: świątynią Bożą jesteście, Bożą budowlą. Przez chrzest stajemy się świątynią Boga w Trójcy jedynego.

Dlatego wczytując się w dzisiejszą Ewangelię – szczególnie w słowa: sporządziwszy sobie bicz ze sznurków, powypędzał wszystkich ze świątyni, także baranki i woły, porozrzucał monety bankierów, a stoły powywracał. Nie róbcie z domu mego Ojca targowiska! – trzeba mieć na myśli nie tylko troskę o budynek kościelny, ale przede wszystkim świątynię Boga w nas – czyli nasze serce, naszą duszę. Często się zdarza że człowiek nie szanuję świętości swego serca, nie szanuje tego że jest stworzony na podobieństwo Boże. Może się zdarzyć, że własnego serca robimy targowisko, jak żydzi z jerozolimskiej świątyni. Ile razy targujemy się z Bogiem, chcemy coś wytargować, przehandlować: Panie Boże jak spełnisz o co Cię proszę to odmówię 3 różańce, albo dam na Mszę świętą. Ewangelia przestrzega nas: Wie Ojciec Niebieski czego wam potrzeba zanim Go poprosicie, nie bądźcie na modlitwie gadatliwi… Modlitwa powinna być trwaniem przed Bogiem, bardziej dziękczynna, bezinteresowna… Ale kiedy zrobimy z serca targowisko, trzeba prosić Jezusa, aby tak jak oczyścił świątynię Jerozolimską – wyrzucając handlarzy, rozrzucając monety – tak oczyścił nasze serca. Aby świątynie naszego Ciała były miejscem modlitwy szczerej, miejscem obecności Boga.

Prośmy więc o oczyszczenie Jezusa w sakramencie pokuty, prośmy o oczyszczenie świątyni naszego ciała przyjmując Chrystusa w Komunii Świętej.

Z drugiej strony tekst dzisiejszej Ewangelii zwraca uwagę także na budynek Kościelny – świątynię jako budynek. Jezus troszczył się o świątynię Jerozolimską – mówił że to jest dom Ojca mego, a wiec – Dom Boży- ziemski dom Ojca niebieskiego. Dlatego kiedy przychodzimy do naszego kościoła parafialnego, winniśmy sobie uświadamiać, że to jest dom naszego Ojca, dom Boży. I jak Pan Jezus kochał świątynię – ziemski dom swego Ojca, tak i my powinniśmy kochać i troszczyć się o naszą parafialną świątynię. Tak jak Jezus, powinniśmy dbać i troszczyć się o to aby nasza świątynia parafialna była piękna, zadbana, a przede wszystkim aby zawsze była miejscem kultu i modlitwy.

Nasz parafialny Kościół, jest szczególnym miejscem, bo w tym miejscu doświadczamy szczególnych łask Bożych. W tej świątyni przez chrzest zostaliśmy przyjęci do Rodziny Bożej. Ty w czasie sakramentu bierzmowania Bóg daje nam siłę i męstwo, aby żyć po chrześcijańsku. W tej świątyni w czasie sakramentu pokuty Ojciec niebieski przebacza nam grzechy, a w Eucharystii najgłębiej jednoczymy się z Jezusem Chrystusem.

Siostry i Bracia szanujmy ten Boży dom i troszczmy się o naszą parafialną świątynię. Czyńmy wszystko, aby czuć się w niej jak w domu naszego Ojca. Okazujmy naszą miłość i szacunek do tego miejsca świętego poprzez nasze godne, pełne szacunku zachowanie. Amen.

Ks. Andrzej Łada


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643