zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Niedziela Świętej Rodziny

Kiedy w jasną zimową noc spojrzymy na niebo usiane gwiazdami uświadamiamy sobie jak ogromna jest przestrzeń naszego kosmosu, który rozciąga się na setki milionów lat świetlnych. Te setki świecących punkcików wprawiają nas w podziw i zachwyt, ale ukazują nam też jak małym jest człowiek wobec tego wszystkiego. Może wtedy przyjść człowiekowi taka myśl do głowy, że łatwiej byłoby odnaleźć ziarnko grochu rzucone w ocean, niż ogarnąć wzrokiem cały kosmos. Gdyby historię całego wszechświata zmieścić w czasie jednego roku to historia ziemi trwałaby tylko kilka sekund.

I nad tymi niewyobrażalnymi rozmiarami wszechświata znajduje się Ktoś kogo najwybitniejszy fizyk wszystkich czasów Albert Einstein nazwał Inteligencją czyli Rozumem, który cały wszechświat przewyższa, a którego my nazywamy Bogiem. I ten właśnie Bóg, przewyższający wszystkie nasze wyobrażenia o Nim miałby tak się dla nas uniżyć, iż stał się człowiekiem i narodził się w Betlejem? A jednak to prawda! Trudno jest nam pojąć cud tak ogromnej miłości Boga w stosunku do człowieka.

Drugi już raz w czasie oktawy Bożego Narodzenia słyszymy początek Ewangelii św. Jana: „Na początku było Słowo a Słowo było u Boga i Bogiem było Słowo...” Bo właśnie św. Jan ze wzrokiem jakby podniesionym ku niebu chce nam pokazać potęgę Boga na tle całego wszechświata; ale jeszcze większą Jego miłość, która kazała Mu stać się człowiekiem. Trudne są do zrozumienia te słowa, które przed chwilą usłyszeliśmy, bo też ta prawda jest tak ogromna, że nie można jej wyrazić w pełni, skromnym ludzkim językiem. Dlatego zatrzymamy się tylko nad jednym porównaniem jakiego używa św. Jan na określenie Boga, a które nam ludziom XXI w. jest bardzo bliskie. Nazywa o­n Boga światłością, która w ciemności świeci i której ciemność nie może ogarnąć. Tak jak mroki nieba rozświetlają w nocy miliony gwiazd. O wiele potężniejszym światłem dla nas wszystkich jest Bóg.

Każdy z nas przyzwyczaił się już tak bardzo do światła, a gdy zapadnie zmrok do elektryczności, że gdy jej na chwilę zabraknie czuje się zagubiony. Jej brak paraliżuje człowiekowi życie. Krząta się po mieszkaniu nie wiedząc co ze sobą począć bo każda czynność wymaga światła. Jest nam niezbędne do życia.

Raz jednak rozbłysła na świecie światłość i towarzyszy nam na każdym kroku. Jest nią właśnie Syn Boży, który rozświetlił mroki grzechu.

I odtąd każdy z nas otrzymał od Boga przywilej chodzenia w tej światłości, korzystania z niej tak jak korzystamy z prądu elektrycznego. Czy możemy Bogu odmówić i żyć nadal w grzechu. Nonsensem jest by człowiek mając do dyspozycji światło wybrał ciemność.

Niemiecki pisarz Ludwik Ganghofer kiedy zwiedzał przed pierwszą wojną światową domki mieszkalne robotników hut szkła w Czechach. Wyrabiali o­ni szklane ozdoby i zabawki. Urzekło go gustowne i piękne urządzenie mieszkań: jasne okna, białe firanki, obrazy, dywany, błyszczące meble. Mieszkania przedstawiały obraz prawdziwej czystości i piękna. Zaskoczony tym widokiem pisarz zapytał: Skąd się to bierze, ze właśnie wy, robotnicy hut szkła, macie tak cudownie urządzone mieszkania? Tyle jest w nich blasku, jasności, czystości i piękna. I usłyszał odpowiedź: żyjemy niedługo. Nasz zawód spala nam stosunkowo prędko płuca. Rzadko kto z nas przekracza czterdziestkę. Dlatego staramy się uczynić nasze życie czyste i piękne a odsuwać brud i pospolitość – to nas źle nastraja i zatruwa nam radość życia.

Uderzająca odpowiedź! Ale warto się nad nią zastanowić. Bo właśnie my chrześcijanie uważamy siebie za synów światłości, tej światłości jaką jest Bóg a tak często wybieramy ciemność grzechu! Dlaczego? Dlaczego nie odrzucamy tego, co zatruwa radość naszego życia z Bogiem? Dlaczego mieszkanie Boga w nas – dusza – jest tak często zbrukana grzechem i w tym stanie trwamy nieraz bardzo długo czekając na spowiedź wielkanocną zamiast pośpieszyć do konfesjonału, aby przywrócić swojej duszy dawne piękno i blask.

Na to pytanie każdy z nas musi sobie sam odpowiedzieć w sumieniu i przed Bogiem.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643