zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Narodzenie

„Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami. Przyszło do swoich a swoi go nie przyjęli”.
Urodził się jak dziecko żebraków. Nie miał delikatnych pieluszek, haftowanych kaftaników, łóżeczka z falbankowym baldachimem. Na jego cześć nie wznoszono toastów szampanem, nie robiono Mu pamiątkowych fotografii. Narodził się długo oczekiwany Król, Mesjasz, ale nie pisano o tym w gazetach, nie organizowano z tego powodu konferencji prasowej, nie przysyłano listów i depesz gratulacyjnych.

Zamiast tego wszystkiego był żłób, w którym Go położono. Żłób twardy, prosty, ubogi, żeby nie powiedzieć nędzny. Była noc, co w swoim biegu dosięgała połowy i głęboka cisza-niemy świadek-która zalegała wszystko. Był blask, lecz nie był to oślepiający błysk fleszy, który rejestruje tylko chwilową sensację. Był to blask chwały Pańskiej, w którym aniołowie zwiastowali Dobrą Nowinę pasterzom przebywającym w polu. Jego rodzice nie byli dobrze usytuowani ( w przyszłości nie będzie miał się czym chwalić przed rówieśnikami). O jego narodzinach pierwsi dowiedzieli się nie uczeni w Piśmie, nie arcykapłani, nie wielcy tego świata-jak na przykład Herod, który rościł sobie do tego największe prawo-ale prości, niewykształceni pasterze-ludzie ze społecznego marginesu. Przyszedł ubogi dla ubogich. Słowo stało się Ciałem. Nieograniczony Bóg w osobie Syna, przy którym Ja i Ty Bracie i Siostro jesteśmy prochem i niczym opuszcza niebo, krainę niewypowiedzianego szczęścia i staje się jednym z nas ludzi, naszym bratem, aby dzielić z nami trudy i znoje. Za wielkim teologiem średniowiecza św. Anzelmem pełni zdumienia zapatrzywszy się w prosty żłóbek możemy zawołać i zapytać się dziś siebie: Cur Deus homo?. Dlaczego Bóg stał się człowiekiem? Dlaczego słowo, Boski sens stał się człowiekiem? Odpowiedź na to pytanie jest jedna. Bóg oszalał z Miłości, Bóg przemówił, wypowiedział się i wypowiada się ciągle w swoistego rodzaju Trylogii miłosierdzia: w żłóbku, krzyżu, ołtarzu. A po to by pokazać prawdziwe oblicze człowieka, człowieka nie takiego jakiego lansuje współczesny świat, ale człowieka Bożego. Człowieka bowiem nie można zrozumieć bez Chrystusa, jak mówi Jan Paweł II. Człowiek sam siebie nie zrozumie bez Chrystusa. Dlatego proszę Cię przestań się w końcu lękać, przyjdź do Jezusa, o­n w każdej Mszy św. chce obdarowywać sobą. Chce chłód twego serca przemienić żarem Swego Miłosierdzia, w miejsce bojaźni, chce podyktować twemu sercu słowa zbawiennej modlitwy: „JEZU UFAM TOBIE”. Chce w końcu w Komunii Świętej dać się Tobie jak dał się ludziom 2000 lat temu, abyś był i Ty dobry jak chleb, który leży na stole z którego każdy może sobie kawałek ukroić i nasycić się do sytości i w końcu abyś dzielił się wiarą jak chlebem, a przez To dał świadectwo nadziei, bo Bóg ofiarował się nam wszystkim.

Niebawem miną święta, ucichną kolędy, zapomnimy o prezentach tych z pod choinki, będziemy do siebie mówić: „święta święta i po świętach”, starannie doglądane wypieki zjemy, staniemy się o rok starsi, pozostanie tylko i aż o­n jeden który zawsze chce dokonywać na nowo Bożych narodzin w nas. Czy pozwoliszJezusowi odejść wraz z tą całą otoczką świąt? Czy pozwolisz wykraść sobie Boże dziecięctwo? Bożą miłość a także ufną i czystą Miłość? Nie pozwól na to. Nie pozwól. Ja i Ty mamy poprzez każde Boże Narodzenie być bardziej świętymi. Tak to prawda że dzisiaj świętość ma spracowane ręce, zmarszczki na czole od zamartwiania się cudzymi sprawami i puste kieszenie. Świętośćma poranione stopy od biegania do innych, czasem jest niedożywiona. Ale pomimo tego wszystkiego warto, bo sam Chrystus dał nam tego przykład będąc ubogim, cichym, pokornym Emmanuelem, a do Boga czyż nie idzie się na całego uznając wszystko za stratę?.

Ojciec Święty Jan Paweł II w 1987 roku powiedział do młodych ludzi na Gdańskim Westerplatte, że: „ każdy znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”. Jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić”. A ja dzisiaj parafrazując te słowa chcę powiedzieć, że każdy człowiek znajduje w życiu swoje „Betlejem”, jakiś wymiar zadań, które trzeba podjąć i wypełnić. Betlejem znajduje się wszędzie tam, gdzie narodzenie Jezusa przeżywane jest z wiarą. Betlejem jest wszędzie tam, gdzie oddaje się chwałę Bogu, gdzie panuje miłość i poświęcenie dla innych, gdzie osusza się łzy, gdzie pamięta się o samotnych, chorych, smutnych, wątpiących. Betlejem jest tam gdzie Bóg jest wśród nas w postaci człowieka. Bóg przyszedł w prostej stajni i wciąż do nas przychodzi jako człowiek. Dlatego zapewne tak głęboko prawdziwe jest zdanie, że człowiek jest dla człowieka najlepszym lekarstwem. Betlejem jest zatem dla nas tam, gdzie jesteśmy i gdzie być powinniśmy. Iść do Betlejem, to iść do siebie samego, do swego serca, do swego sumienia. Wyznawca Chrystusa, chrześcijanin, powinien być dziś miejscem przyjścia Boga na świat, miejscem miłości, pokoju, nadziei, radości i pomocy.

Kończąc nasze świąteczne zamyślenie nad tajemnicą Boskiego wcielenia chciałbym was wszystkich zostawić z poezją Księdza Jana Twardowskiego:
Wszechświat go nie ogarnie a zmieścił się w żłobie. Wszechmogący a nie wszystko może skoro cierpliwie sam prosi o Miłość, bliski a taki jakby Go nie było, poważny bo tak mądry że cieszyć się umie. Dziękuje ci Jezu że jesteś za to, że nie mieścisz się w naszej głowie, która jest za logiczna, za to, że nie sposób Cię ogarnąć sercem, które jest za nerwowe, za to, że jesteś tak bliski i daleki, że we wszystkim inny, za to, że jesteś już odnaleziony i nie odnaleziony jeszcze. Dziękuje że w tajemnicy Betlejem milczysz. Tylko my-oczytani analfabeci chlapiemy językiem.

Ks. Waldemar Prange


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643