zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Narodzenie

Do betlejemskiej szopy przychodzili różni ludzie. Jedni czynili to z pobożności np. pasterze którzy przyszli tu posłuszni bożemu wezwaniu, by złożyć pokłon i ofiarować swoje skromne dary. Przynieśli Jezusowi to na co było ich stać. Sami przecież mieszkali w szopach ze zwierzętami. Wiedzieli jednak że Mesjasz, Matka Boża i św. Józef potrzebują pomocy.
Inni przybyli do betlejemskiej szopy wiedzeni ciekawością. Dziwne opowiadania pasterzy skłoniły ich do zaglądnięcia do szopy z nadzieją zobaczenia czegoś niezwykłego. Nie przychodzili z pokłonem, nie złożyli darów, szukali sensacji.
Zachowały się do naszych czasów tgz. Ewangelie apokryficzne mówiące o rzekomych cudach które działy się w Betlejem podczas narodzin Mesjasza.
Niestety nie znamy imienia człowieka który przybył do szopy ,nie z ciekawości, ani z pobożności, ale ze zwykłej życzliwości. Kiedy zobaczył w jak beznadziejnej sytuacji jest młoda matka ofiarował jej swoje mieszkanie. Zabrał Maryję Józefa i Dziecię do siebie.
Wiemy że gdy Mędrcy przybyli do Betlejem aby oddać pokłon Mesjaszowi, Maryja nie mieszkała już w stajni lecz w domu jakiegoś mieszkańca. Gest tego mieszkańca zasługuje na szczególną uwagę. To jest gest naprawdę ewangeliczny, gest na który czekał i nieustannie czeka Bóg.
Człowiek zaprosił Boga do swego domu i zgodził się na wszystkie wynikające z tego faktu konsekwencje. To nie była łatwa decyzja.

Dziś bracia i siostry trzeba sobie postawić pytanie czego ja szukam w betlejemskiej stajence? Czy przypadkiem nie szukam wzruszenia pod wpływem pięknej scenerii i melodyjnych kolęd ? A może szukam ciszy na modlitwę ?
Tak bardzo rozczula nas mały żłóbek, dlatego zapytajmy czy jesteśmy gotowi wejść do szopki i zaprosić Maryję żeby wzięła dzieciątko Jezus i weszła do mojego domu. Może nie ma w nim luksusów, ale zawsze jest lepiej niż w stajni. Jest łóżko, jest ciepło, jest stół i coś do zjedzenia.
To nie jest Bracia i Siostry łatwa decyzja.
Wielokrotnie i na różne sposoby Bóg przemawiał do człowieka ale Bóg jest naprawdę taki, jaki objawia się dziś w Betlejem na sianie.
Staje się jednym z nas, aby być nam bliski w naszej doli i niedoli. Przypomniał nam o tym przed paru godzinami przy stole wigilijnym w odczytanym fragmencie Ewangelii i w kawałku białego opłatka dzielonego życzliwie po kawałku każdemu.
To Chrystus jako mój brat wchodzi z miłością do mojego domu, do moich spraw by z miłością i z wielkim szacunkiem powiedzieć mi cała prawdę. Zaczął tę prawdę o mnie mówić od jakiegoś czasu może od wielu lat – ale ja tej prawdy o sobie nie chciałem brać pod uwagę . Dziś mówił do mnie ustami moich domowników przy stole , mówił głosem matki, ojca, żony, dziecka – a ja co na to ? Co z tego wziąłem na serio ?

Przykłady
Na łamach miesięcznika ,,Jezus” znalazłem takie świadectwa. Parę lat temu podczas adwentowej Mszy św. przystąpiłem do Komunii św. Potem zostałem w kościele, aby się jeszcze pomodlić przez Najświętszym Sakramentem . Próbowałem rozważać tajemnicę Bożego Narodzenia. Musiało to być już bardzo blisko świąt, bo w kościele przygotowywano żłóbek. Patrzyłem ze wzruszeniem na siano, na prostotę tego miejsca, w którym przyszedł na świat Jezus Chrystus. I wtedy usłyszałem w sercu jakby Jego głos ; a jaki ty żłóbek przygotowałeś dla Mnie w swoim sercu ? Zdumiony zacząłem zdawać sobie sprawę, ze Chrystus, którego przed chwila przyjąłem w Komunii św. znalazł we mnie niewiele lepsze miejsce, nie lepsze mieszkanie. Zrozumiałem, że każdy mój grzech, lekkomyślność i wewnętrzna niedbałość jest jak zimny kamień kładziony pod Jego głowę . Ogarnęło mnie pragnienie , jakiś duchowy refleks, aby być lepszym w swojej religijności na co dzień. W sercu moim , ojcowskim , męskim uczynić Chrystusowi dogodną kołyskę, w której z radością mógłbym złożyć Boskie Dzieciątko.
Ktoś inny wspomina : Było to w czasie Pierwszej Komunii św. mojej córki. Do tamtej chwili Pan Jezus był dla mnie Bogiem nieosiągalnym, dalekim. Jak to wmawiano mi – tylko osobą historyczną, Ktoś, kto kiedyś żył na świecie, czego ślady możemy odnaleźć z Piśmie św. Dopiero w tamtym dniu, kiedy moja córeczka przyjęła do serca Pana Jezusa, On stał się dla mnie Osobą bliższą , która przyszła do mojej rodziny, do mojego domu. Ja sam jeszcze nie przyjąłem jeszcze Boga, choć tego wreszcie zapragnąłem. W pewien sposób zazdrościłem córce, a z drugiej strony czułem ,ze i ją w jakimś sensie opuszcza, Postanowiłem pójść do spowiedzi. To była ogromna radość – moje urodziny w Bogu. Pamiętam, kiedy to było – trzydzieści lat po moim przyjściu na świat i chrzcie urodziłem się na nowo. Jakby otulony Boską łaską poczułem Jego miłość. Bóg już przy mnie pozostał, a ja przy Nim. Koga za to winię ? Pochodzę z rodziny, w której Bóg i Kościół był na marginesie życia, a na lekcje religii chodziłem tylko ze względu na koleżanki i kolegów, a trochę z przyzwyczajenie.
Przepiękne czytania tej nocnej, pasterskiej Mszy św. przypomniały nam wiele spraw naszego bycia z Chrystusem. To naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką. Rozradował się, jak radują się że żniwa ... złamał ciężkie jarzma ... A we mnie , w moim sercu ? Dziś się narodził Chrystus Pan , Zbawiciel ... ukazała się łaska Boża ogłaszająca zbawienie wszystkim ludziom .
A skoro się narodził w nas – idźmy z Nim razem przez życie.
Tak często w te dni mówi się o jedności, życzliwości, rodzinności. Nich taka atmosfera trwa nie tylko przez dni Bożego Narodzenia. Chrystus przychodzi po to aby zostać z nami i w nas. Jakże bolesne musi być ponowne wyrzucenie do z naszego serca, a naszego domu !
To prawda, że droga do Pana Boga dla wielu jest dość odległa, bardzo długa. Ale dziś Boże Narodzenie – Na nowo dla nas i w nas rodzi się Chrystus. Od żłóbka bije na nowo blask, budzi się wiara nie tylko pasterzy – oni szukali dopiero pierwszy raz – ale od Chrystusa odeszli inni i tacy już pozostali. Od żłóbka zaczęła się tworzyć nowa kultura życia, nowy system rodzinnego i społecznego bycia.
Żyjemy w niełatwych czasach. Pojawiają się nowe zniewolenia. Możni tego świata decydują o wielu rzeczach według miary własnych interesów. Parlamenty świata wydają dekrety, ustalają budżety przymykając oczy na bolesne sprawy w społeczeństwie. W słowie demokracja zamknięto treść : wszystko mi wolno. Biednym nędza zagląda do kieszeni.
Nie sądźmy, że On Nowonarodzony o tym nic nie wie. On widzi nasza rzeczywistość jak na dłoni . Wiedział przecież, co czeka Go w Betlejem, w Jerozolimie i na Golgocie. A jednak przyszedł, aby pokazać drogę, aby ukazać światło, drogę do wyjścia z kłopotów duszy i ciała. Ciągle oskarżany, skazywany na śmierć, wyszydzany stoi wiernie przy nas nikogo nie zniewalając, nie odbierając nam darowanej wolnej woli, szanując nasze wybory i przekorę puka do naszych domów i serc – prosząc o miejsce dla siebie, o żłóbek w nas samych.
Niech więc dzisiaj w tę świętą noc Chrystus będzie naszą nadzieją

ks. Jerzy Czwerski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643