zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Boże Narodzenie

...to taki Wieczór, gdy jaśniej świeci
Rodzinna gwiazdka,
Kiedy życzenia składamy bliskim
Przez biel opłatka.
Kiedy z daleka w rodzinne progi
Dzieci przybiegną,
A serca miłość i przebaczenie
Zlewa się w jedno.
Jakby amnestia zakwitła w blasku
Wielkiego święta,
By innym smutku z doznanej krzywdy
Już nie pamiętać...
Dzieci całują rodziców twarde
od pracy ręce...
Czemuż w niejednym domu dni takich
Nie bywa więcej?

Tak pięknie o dzisiejszym wieczorze pisze poetka Maria Kozaczkowa. Mamy to już w jakiejś części za sobą kiedy spotkaliśmy się w rodzinach przy łamaniu opłatkiem. A teraz przyszliśmy do świątyni – jak kiedyś pasterze do żłóbka, aby dowiedzieć się, a właściwie przypomnieć sobie, że sprawcą tego „zamieszania w świecie” jest o­n – Boży Syn. Ten, który przyszedł na świat i jest w nim obecny. Święta zaś Bożego Narodzenia nam o tej tajemnicy Jego obecności tylko przypominają. Nam ludziom XXI w. Wieku techniki, zabiegania, zakupów i pomieszania wielu wartości. W chaos, który sami stworzymy na tym świecie wchodzi dziś Bóg i mówi nam po raz kolejny co jest najważniejsze. Co powinno być dla nas najważniejsze! Wchodzi po to, aby – parafrazując słowa z księgi proroka Izajasza:

„ludzkość krocząca w ciemnościach
Ujrzała światłość wielką;
Aby nad mieszkańcami kraju mroków
Zabłysło światło.”

Jest to światło samego Boga, które w dzisiejszych czasach próbuje przebić się przez neony reklam i szyldów: zapraszających, informujących ale też i ogłupiających oraz zagłuszających naszą ludzką naturę, bo robiących z nas maszyny – roboty. I co z tego jeśli nawet doskonałe, ale tylko maszyny na miarę doczesności i bez ludzkiej twarzy.

Św. Paweł z faktu Bożego Narodzenia wyciągnął takie wnioski dla nas: „łaska Boża, która niesie zbawienie wszystkim ludziom i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie żyli na tym świecie…”

Bezbożność to życie tak jakby Boga nie było. Nie liczenie się z Nim ani Jego prawem. To odrzucenie zbawienia, które Bóg nam ofiarowuje. To największa tragedia człowieka! Dlatego też św. Paweł radzi nam abyśmy kierowali się w życiu:

– rozumem – bo to o­n każdą myślącą istotę prowadzi do Boga i wraz z sumieniem pomaga rozeznać i odróżnić co jest dobre a co złe. Pozwala właściwie wybrać, jak również ocenić moralnie to cośmy wybrali.

– sprawiedliwością tzn. prawością, szlachetnością i uczciwością. Czyli tym do czego każdy z nas w głębi duszy tęskni ale usprawiedliwia się, że tak żyć się dziś nie da, bo teraz takie czasy… Ale te czasy to my właśnie tworzymy!

– pobożnością czyli respektując wolę Bożą a nie swoją własną. To trening pokory i uległości na który człowiek musi się zdobyć. Bo Bóg tylko pokornym łaskę daje a pysznym się sprzeciwia.

Niech dzisiejsza zaduma nad Betlejem i tym co tam się wydarzyło w tę Świętą Noc przeszło dwa tysiące lat temu, skłoni nas do refleksji nad własnym życiem. Niech Święta Bożego Narodzenia nie upłyną nam tylko przy stole na jedzeniu i plotkowaniu ale czymś więcej. Na prawdziwym poszukiwaniu Boga jak to czynili pasterze i odnalezieniu Go. Czego sobie i Wam z całego serca życzę.

Przyłączmy się zatem do aniołów, którzy śpiewali w dniu narodzenia Pana:

„Chwała Bogu na wysokościach,
A na ziemi pokój
Ludziom, w których ma upodobanie”

I niech tak się stanie: w naszych rodzinach, w naszej parafii, w naszym narodzie i na całym świecie.

Amen

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643