zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

5 Niedziela

Oto otwieram wasze groby...”
„Kiedy opadło moje zauroczenie pięknem świątyń i dzieł sztuki, dostrzegłem, że wewnątrz jest pusto. Dotąd sądziłem, że Bóg ukrywa się gdzieś w środku tej kulturowej konstrukcji, tylko nie chce mi się objawić, bo zawiódł się na mnie. Nieprawda. Jego tam nie było już od kilku lat, bo nie było go w moim sercu. Jakkolwiek dziwnie to zabrzmi, zrozumiałem, że w którymś momencie bardziej od Chrystusa pokochałem Jego królewskie stroje, pałace i wizerunki. A o­n czekał cierpliwie, aż doświadczę własnej małości, przestanę ciskać gromy w swoich braci i wrócę do Niego jako Syn Marnotrawny. Bezgrzeszny? Nic z tych rzeczy. Ale stojący w prawdzie, która jest kluczem do miłości(...)Pęka starannie uformowana maska, a ja nareszcie wychodzę {z grobu} z domu niewoli. I wiem już, że Bóg kocha mnie, obarczonego grzechami, pożądliwego człowieka, a nie mój piękny obraz, jaki sam stworzyłem. Zapewne jestem śmieszny, ale Bóg jest ze mną w tej smieszności. Dlatego nie boję się dziś tej prawdy o sobie, bo o­n mnie obroni. W chrześcijaństwie nie chodzi wcale o to, żeby jakąś kosmiczną siłą woli pozbyć się raz na zawsze swoich win, ale by każdego dnia z ufnością oddawać je Bogu.” (Wojciech Wencel, Fronda 33, Jesień 2004)
W niedzielę, której liturgia przynosi opowiadanie o wskrzeszeniu Łazarza, pomyślałem, że może dobrze by było rozpocząć dzielenie się refleksją nad Słowem od świadectwa Łazarza wspólczesnego, publicysty, poety, Wojciecha Wencla, człowieka z warszawskiego kręgu Frondy. To o­n jest autorem słów, które przytoczyłem na początku. To poruszające świadectwo człowieka, który ze szczytu pobożności i duchowości stoczył się na samo dno grzechu różnego rodzaju uzależnień, aby z wysiłkiem podnieść się i przejść ze smierci do życia.
To świadectwo pozwala może bliższym uczynić znak Łazarza Ewangelii, człowieka, który przeszedł przez nieprzekraczalny próg dzielący śmierć i życie, człowieka, który powrócił, aby stać się znakiem, człowieka, którego odzyskane życie stało się początkiem wędrówki wiary dla wielu, którzy nie wierzyli dotąd słowom i czynom Nauczyciela z Nazaretu, który życie mu przywrócił. Doświadczenie śmierci która prowadzi do życia. Doświadczenie słabości w której moc się doskonali. Doświadczenie wątpliwości, która prowadzi do wiary.
Zanim zwyciężyło życie był grób. Niewielka nisza, skalna pieczara z zatoczonym do wejścia głazem. Grób jakich wiele było wówczas w Izraelu. Grób to dla Synów Izraela miejsce niebezpieczne. Grób to miejsce przeklęte. Miejsce nieczyste. Kto dotknął się grobu pozostawał nieczysty, nie mógł uczestniczyć w kulcie. Kontakt z grobem w pewnym sensie wyłączał człowieka na jakiś czas, do oczyszczenia, ze spraw społeczności żyjących. Nad takim grobem pochylił się Bóg, aby z miejsca nieczystego, przeklętego, omijanego, uczynić znak zwycięstwa wolności nad niewolą, życia nad śmiercią.
„Oto otwieram wasze groby i z grobów was wyprowadzam, Ludu mój. I poznacie, że ja jestem Pan, gdy groby wasze otworzę i z grobów was wydobędę.”
Zanim zwyciężyła wolność było doświadczenie niewoli. Niewola jest brakiem wolności, jest brakiem jakiegokolwiek prawa do czegokolwiek, jest znakiem podporządkowania. Jest jeszcze jeden znak niewoli, dużo bardziej brzemienny w kosekwencje. To niewola serca i umysłu, niewola, która obezwładnia nadzieję, zabija miłość, wiarę czyni niepotrzebną formalnością. W takiej niewoli grobem staje się ludzkie serce.
Bóg pochylił się, aby i ten grób otworzyć „Czy wierzysz?” pyta Jezus Martę. Marta, praktyczna kobieta, mocno stojąca na ziemi, wiedziała, że Jezus przyszedł za późno. Po czterech dniach w grobie, można co najwyżej uszczelnić wejście i powspominać czasy, kiedy wszyscy siedzieli razem przy jednym stole. „Brat twój zmartwychwstanie Marto” To Marta też wie.Wie, że zmartwychwstanie w czasie zmartwychwstania. Kiedy? Raczej nie prędko.„Ja jestem zmartwychwstanie i życie” Czy wierzysz? Marta wierzy, chociaż dla pewności woła Marię, o­na zawsze lepiej rozumiała dziwnego Rabbiego z Nazaretu. Razem idą na miejsce płaczu. Bóg staje przed grobem ludzkiego ciała i nad grobami ludzkich serc. I wyrzekł słowo. I Łazarz wyszedł z grobu. I z wielu serc opadły kajdany.
„Czy wierzysz?” Czy wierzę, czy Duch Jezusa we mnie mieszka, czy żyję według tego Ducha czy może jeszcze w niewoli, w grobie z pogrzebaną nadzieją, miłością, wiarą...Panie, ten, którego kochasz, choruje...”Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów i poznacie, że ja jestem Pan,gdy z grobów was wydobędę, ludu mój”

ks. Jarosław Kwiatkowski


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643