zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

3 Niedziela

Bracia i siostry. 
Już za czasów Jezusa były różne tradycje religijne i formy kultu, czyli oddawania czci Bogu. Na tym min. tle wytworzyła się niechęć tzw. prawowiernych, ortodoksyjnych Żydów wobec Samarytan. Mimo to, jak słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii, Jezus udaje się do miasteczka samarytańskiego, by i tam nauczać i głosić nadejście Bożego Królestwa.
Przy studni jakubowej spotyka kobietę i wchodzi z nią w dialog. Rozmawiając z nią o żywej wodzie pragnie rozbudzić w niej pragnienie Boga, pragnienie życia wiecznego. Niełatwa to była rozmowa. Tak naprawdę Samarytanka nie wiele pojęła z tej metafory o wodzie. Ale co najważniejsze, uwierzyła, że tym, który daje życie jest o­n – Chrystus. Mało tego, wielu Samary-tan z owego miasta dzięki jej słowom uwierzyło w Niego.
Słowa, które robią na mnie wrażenie, być może zrobiły wrażenie na owej kobiecie, to słowa, w których Jezus mówi o prawdziwych czcicielach Boga. „Nadchodzi godzina, kiedy ani na tej górze, ani w Jerozolimie nie będziecie czcili Ojca. Nadchodzi godzina, owszem, już jest, kiedy to prawdziwi czciciele będą oddawać cześć Ojcu w Duchu i prawdzie”.
Czyżby Jezus tymi słowami zakwestionował wszelki kult zewnętrzny? Wydaje się że nie, bo nie sposób pozbawić wiary zewnętrznych form, zewnętrznych wyrazów. Jednakże Jezus widząc zbytni formalizm religijny, na tle którego rysowały się napięcia i podziały, których i dziś nie brakuje, wskazał na to, co jest najważniejsze w religijności. Wskazał na wymiar wewnętrzny, duchowy, dziś byśmy powiedzieli – mistyczny, albo po prostu ewangeliczny.
Czeski intelektualista ks. Tomas Halik w książce pt. „Co nie jest chwiejne, jest nietrwałe” pisał: „Ludzie często mylą wiarę z przekonaniami religijnymi. Systemy przekonań religijnych są garderobą wiary, odzwierciedlają gust i styl epok i kultur, poprzez które wiara przechodzi” Religia, można powiedzieć, jest czymś bardziej zewnętrznym, co integruje ludzi, wiara natomiast to rzeczywistość wewnętrzna, duchowa, która przekracza wszelkie mury.
Jezusowe słowa o prawdziwych czcicielach, którzy oddają cześć Ojcu w duchu i prawdzie dotykają właśnie tej strony duchowej, w której wyraża się prawdziwa wiara. Dlatego też nie formy religijne nawet najbardziej pobożne, uświęcone tradycją przesądzają o prawdziwej wierze, ale wnętrze człowieka, pokorne, niezakłamane, poddane woli Bożej bez reszty, przesądza o autentyczności wiary. I takich czcicieli chce mieć Ojciec - mówi Chrystus.
Taką też wiarę, wiarę nagą bez obrazów i wyobrażeń sławili mistycy łącznie z Eckhartem i św. Janem od Krzyża.
Mistrz Eckhart, nadreński mistyk z przełomu XIII i XIV wieku, przestrzegał przed przywiązywaniem się do rozmaitych praktyk życia wewnętrznego, pobożnych ćwiczeń i absolutyzowaniem ich. Bo to może powodować, że człowiek będzie kochał nie Boga, lecz własne wyobrażenia zbudowane w umyśle na skutek religijnych praktyk. Oczywiście ten problem jest niejako poza zasięgiem dla ludzi obojętnych religijnie, ale dotyczy tych, którzy idą drogą wiary w stronę tego, czego oko nie widziało, ani ucho nie słyszało, w stronę rzeczywistości przerastającej ludzkie wyobrażenia, w stronę Boskiej rzeczywistości.
Odwołuję się do myśli mistycznej, gdyż o­na pomaga zrozumieć sens Jezusowej mowy. Warto sięgać do wielkich mistyków, którzy naśladując Jezusa doświadczali wielkich Bożych darów. Ich życie i myśli, jakie pozostawili po sobie są doskonałym komentarzem do Jezusowej Ewangelii.
Ks. Zbigniew Załęcki


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643