zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

2 Niedziela

Czego uczy nas dzisiejsza Ewangelia?

Z jednej strony wyjścia na górę by móc w ciszy spotkać Boga z drugiej zaś strony Jezus objawia Siebie, że jest Bogiem. Chce na krótko przed swoją śmiercią na krzyżu wzbudzić w uczniach wiarę w to, że jest zapowiedzianym Zbawicielem. Jasność dzisiejszego przemienienia na górze ma utrwalić się w sercach i umysłach apostołów by nie zwątpili gdy zobaczą „dramat” przemienienia Boga na Golgocie.

Jezus przygotowuje uczniów do objawienia Prawdy o sobie.

Wyprzedza w ten sposób skandal krzyża, męki i śmierci by apostołowie mogli żyć wiarą nawet w obliczu najtragiczniejszych nadchodzących wydarzeń.

Również dla nas jest to przygotowanie do pełnej Prawdy to znaczy ukazania pełnego obrazu Boga oraz prawdy o mnie i moim życiu. Piotr w dzisiejszej Ewangelii nie chciał widzieć całej Prawdy o Jezusie Synu Boga. Cierpienie i krzyż nie mieściły się w jego głowie mimo, że o tym słyszał od samego Pana. Najwyraźniej nie zrozumiał tego. Dziś spełniły się marzenia Piotra o Chrystusie w lśniącej szacie, jaśniejącym obliczu, głosie z nieba. Pełna chwała. Mesjasz jak idol. Tylko tak był w stanie wyobrazić sobie Jezusa.

Jest wiele rzeczy na świecie, które i nam nie mieszczą się w głowie podobnie jak Piotrowi. Dotyczy to zarówno samego Boga jak i naszych „ludzkich spraw”. Rodzą się pytania moje i twoje

co o tym myśleć, gdy:
-ojciec umiera na raka,
-dziecko jest niepełnosprawne,
-tracisz pracę,
-syn bierze rozwód,
-córka rodzi dziecko choć nie ma jeszcze ślubu i wcale nie jest pewne, że będzie go mieć,
-kolega popełnia samobójstwo,
-a koleżanka łyka prochy i popija je w pubie piwem ?

Pytamy Boga jak to mieści się w Twoim obrazie Panie, jak to pokonać, co zrobić? Odpowiedzi nie są łatwe i przychodzą czasami po latach. Lecz prawda o nas jest taka, że śmierć, cierpienie i choroba przynależą do nas jak życie, zdrowie i szczęście, że zło, trzeba nazwać złem, a grzech – grzechem, rozpacz – rozpaczą, głupotę – głupotą, zakręcenie – zakręceniem, a bezradność – bezradnością.

Może w zrozumieniu tego jak patrzy na to Bóg pomoże nam mała podobna do dziecięcych puzzli układanka. Wybrać ludzi Spójrzmy – życie jawi się nam czasami jako wielka niewiadoma. Z upływem czasu pojawiają się nam pewne wydarzenia, sytuacje, problemy. Są to pewne obrazy. My widzimy tylko niektóre z nich i stąd często wydaje się nam, że pytania bez odpowiedzi i bezsensowność rządzi naszym życiem. Z upływem czasu oraz się uzupełnia. Staje się pełniejszy.

Właśnie Bóg od początku widzi cały obraz, kiedy my widzimy tylko jego fragmenty. Wiara w to, że o­n czuwa nade mną pozwala mi patrzeć na dramatyczne wydarzenia z mojego życia z perspektywy Boga.

Powróćmy teraz do Ewangelii. Jak o­na rozwiązuje tę trudność. W scenie przemienienia odzywa się głos z nieba: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. Szczególnie chcę zwrócić uwagę na słowa Jego słuchajcie tzn. uwierzcie Bogu, że idąc doliną ciemności, zła, cierpienia, śmierci, samotności, grzechu Bóg jest z nami i dopóki żyję i mam wpływ na moje życie nic nie jest stracone.

To przecież Bóg nie oszczędził własnego Syna lecz Go za nas wydał. Czy o­n może mnie potępić jeśli Mu ufam i nawracam się.

Przemienienie więc, to zaufanie Bogu, które tak mocno było podkreślone tydzień temu: Nawróćcie się i uwierzcie w Ewangelię. Przemienienie to żywa wiara. Wierzyć zaś to znaczy chodzić po wodzie, chodzić za Jezusem kiedy lepiej jest lub kiedy gorzej. Wierzyć tzn. Spoglądać w niebo, kochać bliźniego, umieć żyć z nim na co dzień.

Przemienienie to zobaczenie wydarzeń mojego życia z pewnej odległości, dystansu. W aparacie fotograficznym jest taka funkcja zoom, dzięki której można zbliżać lub oddalać. Pamiętajmy, że pełny obraz będziemy mieć tylko w niebie.

Przemienienie to przyjęcie panoramy życia, na której obok słońca, chmur i błękitnego nieba, lasu, łąki, źródła i ośnieżonych gór widać też krzyż i wąską ścieżkę, która prowadzi na szczyt mojego przemieniena.

ks. Artur Bombiński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643