zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Słowo Boże na Środę Popielcową

,Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”Dzisiaj wypada nam przez bramę Środy Popielcowej wejść w czas Wielkiego Postu. Posłuże się słowami św. Łukasza ( 18,31) które mogą nam ukazać słuszność tej drogi , na którą dziś stanęły nasze nogi, którą z rozwagi wybrało nasze serce.,, Oto wstępujemy do Jerozolimy, a w niej spełni się wszystko, co napisane jest przez Proroków o Synu Człowieczym”. Od dziecka starałem się będąc w Środę Popielcową w kościele zrozumieć wymowę tej kruszyny poświeconego popiołu. Powiem szczerze – byłem czasem zgorszony, gdy ktoś z uśmiechem pochylał głowę przed ręką kapłana podająca te ziarenka popiołu. Może nie przerażały słowa : pamiętaj człowiecze, ze jesteś prochem i w proch się obrócisz. Przecież to oczywiste dla każdegociała pod niebem. Nie były też straszne słowa zobowiązania na Wielki Post : nawracajcie się i wierzcie w Ewangelie. To też bardzo jasne – nie ma innej drogi obok Chrystusa, Syna Bożegow Jego ludzkiej osobie.

Gdyby to było bliżej i łatwiej się dostać – dobrze byłoby niejednemu z nas wielu stanąć na ulicy Nowego Jorku w dniu 11 września ubiegłego roku. Godziny popołudniowe w tym mieście były ogromnym Popielcem. Całą głębie tej tajemnicy zakrywały kłęby dymu – ale wszędzie było wiele popiołu już nie ze spalonych palm – ale z ludzkich istnień. Oby takich Popielców więcej nie widział świat !

Dla nas niech wystarczy ta mała kruszyna popiołu, która za chwile spocznie na naszej głowie. Ten dzień dzisiejszego postu i modlitwy, podobnie jak i cały okres Wielkiego Postu, nasze dni pracy i modlitwy, czas darowany Bogu na Drogę Krzyżowa i Gorzkie Żale nie będzie czasem straconym.

Przypomina się sale jednego z muzeum przepełniona obrazami wielkich artystów. I ludzi wielkich w tej sali nie brakowało. Otóż zwiedzało wystawę dwóch młodych ludzi. Po dość pobieżnych spojrzeniach na obrazy, jeden z nich przystanął jak wryty na dłuższą chwilę, jakby cały chciał odczytać wolę artysty ukrytą na płótnie. Tymczasem przyjaciel wodził po ścianach, jakby nic ciekawego nie widział . Chodźmy już... już dość się napatrzyłeś... szkoda czasu , rzekł... Oj przyjacielu, ja nie mogę oderwać się od tego obrazu. Im więcej się przypatruję, tym więcej odkrywam w nim prawdy.Wielki Post, który dziś zaczynamy ma nam pomóc zrozumieć najgłębszą Prawdę.Nie wolno nam zamykać naszej codzienności tylko w posypaniu głowy popiołem. Zauważam i cieszę się, że tego dnia widzę w kościele na nabożeństwie coraz więcej młodych osób. To dobrze – bo chyba nie z ciekawości tu przychodzicie ! Jesteśmy świadkami, że wielu ludzi spośród tzw. świata usiłuje zrozumieć i wytłumaczyć sobie Chrystusa jako wzniosłego Nauczyciela mądrego organizatora, jako głębokiego humanistę, szlachetnego entuzjastę, nieustraszonego wojownika, jako twórcę nowej religii. Ale jeśli wejdzie w nauki, poświęcenia, oddania się człowiekowi – nie zrozumieją z Jego postawy po prostu nic. To tyle, co by dzisiejszy popiół gdzieś tam wyrzucić i koniec. Jest też wielu chrześcijan nawet praktykujących, którzy poszli za Chrystusem tylko do Wieczernika, do stołu Łamania Chleba, ale nie idą za Nim dalej.

W powieści N. Kazantzakisa : ,, Chrystus ukrzyżowany po raz wtóry” jest scena, gdzie grupa aktorów przygotowuje się do odegrania swych ról w ludowym misterium pasyjnym. Ktoś, kto zastaje ich przy tym zajęciu pyta : co wy tu robicie ? Jeden z nich odpowiada ,, właśnie czytamy Ewangelię i serca mamy w ogniu ”.Tu właśnie tkwi istota Środy Popielcowej, Wielkiego Postu, naszej tutaj obecności – odnalezienie siebie , przeżycie , a nie odegranie swojej roli , znalezienie się w ogniu, który ubogaca, oczyszcza i przetwarza, aby w końcu pojąć to, ze idę razem c Chrystusem składać swoją życiową, zbawczą , miła Bogu i nam ofiarę.Dziś Popielec – początek postu.Rozpoczynamy posypaniem głowy popiołem. Ceremonia te oznacza to, co dokonuje się w naszych duszach, w nas idących ścieżką wiodącą do wewnętrznego nawrócenia, rozpalenia naszego wnętrza ostatnio bardziej wystudzonego wrażeniami, przeżyciami, a nawet problemami, które nas mocno angażowały od środka. Z pewnością każdy z nas ma problem spojrzenia w dal naszego życia w bliższą lub dalszą przyszłość. Niestety trwanie ,,w dziś ” nic nam dobrego nie da ! Nogi dojdą do pustyni życia, a piasek pustyni zacznie nas parzyć w nogi. Ogarnie nas niebawem obojętność, jakaś nie rozumiana nieufność, niewiara – a żniwo swoje zbierze zwątpienie. Z jednej strony będzie nam się wydawać, jacy my jesteśmy wielcy, mocni, dobrzy, doskonali , a nawet nie zależni od Boga, od religijnego kodeksu zasad, a z drugiej strony, aż trudno uwierzyć – słabi, bezradni, mali, coraz bardziej kalecy.

Nasza tu dzisiaj obecność jest dowodem, ze roztropnie chcemy spojrzeć na życie, ze chcemy się w tym wirze świata na trochę chociaż zatrzymać, zanurzyć w sercu słowa : nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię. Staniemy przed obrazem umęczonego, kochającego nas bez miary Chrystusa i jak ów młodzieniec stojąc przed nim – zanurzyć się , zatopić w Nim swoja uwagę i serce.Wezwanie skierowane do nas osobiście.Prorok Joel chce do nas powiedzieć z wielkim przekonaniem : nawróćcie się do Mnie całym swoim sercem , przez post... Św. Paweł w drugim czytaniu dodaje : W imię Chrystusa prosimy : pojednajcie się z Bogiem. Św. Jan Chrzciciel w Ewangelia dzisiejszej wzywa : Nawracajcie się, bo bliskie jest Królestwo Niebieskie.

Pytam, czy jesteście mocni ? czy potraficie się zatrzymać, odrzucić tę często zamazaną przywiązaniami , nawykami, przyzwyczajeniami codzienność, albo czy jesteście zdolni przywołać uwagę w spojrzeniu na cel swego życia. Odrzućcie od siebie na te dni naiwne zwołanie niektórych , że jakoś tam będzie, pożyjemy, zobaczymy ... ! Kiedyzatrzymamy się nawet przy pierwszych stronach naszych gazet – już możemy się przekonać o smutnym fakcie – zapomnieniu o Boskich przykazaniach, o modlitwie , a nawet o swojej rodzinie. Jakże często przyłapujemy się na własnych słabościach, pomyłkach – a potem mądry Polak po szkodzie.

Człowiek wierzący zatrzymuje się w pędzie codzienności, myśli - jak powinno wyglądać moje życie , co mogę jeszcze zrobić dla dobra własnego, dla innych ludzi. Nie uszczęśliwia nas słowa. Słowa przezywają swoją dewaluację. Słów mamy i słyszymy miliony w gazetach, w radio, w telewizji i wcale nie jesteśmy urzeczeni nimi, ani szczęśliwsi. Dzisiaj liczą się uczynki, nasza aktywna postawa wobec powołania, którym obdarzył nas od urodzenia Bóg.

Tak nam łatwo przychodzi – wybaczcie to słowo – oswojenie się z samym sobą, z naszymi słabościami i wadami. Może raz na jakiś czas rodzi się w nas pragnienie wzięcia się do roboty, za samego siebie, by zdobyć godne zalety i cnoty. Niestety gotowe gołąbki nie przyjdą do gąbki – powtarza stare przysłowie. Pora nam ośmielić się, zdecydować się na odwagę, aby dobro nazwać dobrem, a zło – nazwać złem, czyli wszystko nazwać po imieniu. Oswojeni swoim widokiem nawetsterty śmieci -dajemy się nabrać – a nawet przekonać innych, ze nie jest tak źle, jak ksiądz mówi.To tak, jak na podwórku, w zeszycie, w szafie nagromadziło się wiele brudu, albo bałaganu. To tak, gdy spadnie śnieg, białą szatą przykryje wszystko, nawet cały nieład – robiąc pozory piękna.Trudne jest przebudowanie samego siebie .Czasem drogowcy prostują drogi, ostre zakręty. Fachowcy naprawiają, prostują pokrzywione rzeczy, brudne ubranie oddaje się do pralni. Chore, zarażone chorobą ciało musi zbadać lekarz. Jakże mądre jest zawołanie Proroka Joela: rozdzierajcie jednak serca wasze, a nie szaty.Otwórzmy więc tajniki naszego serca i zobaczmy tam naszego Boga. Kto to jest ? Może to już obraz Boga przykrojonego według naszych wymiarów, do naszych upodobań, według naszych wyobrażeń? Może to Bóg nam posłuszny, a nie my Jemu. Bóg, któremu nie wolno nic od nas wy-

magać, albo ma być nam na usługach, spełniać nasze zachcianki lub pilnować naszego interesu. Ten czas 40 dni prawdy o Bogu i prawdy o nas samych ma dokonać tej ostrej korekty , odnowienia prawdziwości spojrzenia i działania na drogach naszego życia. Im pęknięcie w ścianie , w suficie naszego domy wcześniej zauważymy , tym lepiej dla nas – szkoda będzie mniejsza, łatwiejsza do naprawy.

Popiół pojawia się tam, gdzie cos płonie. Ogień fizyczny niszczy. Nie chcę przywoływać historycznych zgliszcz i tragedii. Dla wielu z nich przyczyna była czyjaś nieuwaga, lekkomyślność, głupotę , pewność siebie, błąd lub podłość ludzka.

Popiół nie może być ostatnim słowem tak, jak śmierć nie jest ostateczną rzeczywistością człowieka. Z popiołu u Boga ma powstać coś nowego, bo przezPana Jezusa śmierć stała się dlai dla całego stworzenia bramą do życia wiecznego. Przecież dorodne ziarno pszenicy wrzucamy do ziemi, aby powstało nowe, wielokrotnie bogatsze życie. Pochylmy zatem nasze głowy, pozwólmy posypać głowy, a nie nasze nakrycia głów popiołem – na znak , że chcemy zbliżyć się do Chrystusa i z Nim pozostawać na drodze wiodącej ku życiu wśród prawdziwych wartości . Niech ta odrobina popiołu zachęci nas do zmiany życia na lepsze, do wewnętrznej przemiany. Skorzystajmy my tu wszyscy obecni, a przez nas nam bliscy dzieci, młodzież i dorośli lepiej i dojrzalej. Niech ten znak popiołu powie nam całą prawdę – tak, aby świętowanie za 40 dni Wielkiej Nocy dodało nam wewnętrznego ładu, piękna duszy i radościze spotkania o Panem Bogiem odnalezionym jeszcze raz na naszej drodze przez życie. Amen.
Ks. Edward Nowak


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643