zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Homilia na odnowienie ślubów czasowych

Łk 5, 1–11 – homilia ks. Piotra Pawlukiewicza na odnowienie ślubów czasowych

Odnowienie ślubów czasowych to na drodze zakonnej... Jest to pewna uroczystość, ale
z wszystkich innych uroczystości, po ludzku jest to uroczystość najmniejszego formatu. Postulat
– sam fakt wejścia w życie zakonne, nowicjat – habit. Pierwsze śluby to w ogóle wydarzenie,
że śluby... Śluby czasowe to taka „kanoniczna formalność”, to znak, że Zgromadzenie pozwala nam
na dalszą formację.

Ale to, że dziś się gromadzimy, nie ma obrazków, chóru, gości... Jest zwykły dzień... To sprawia szansę, że w wymiarze duchowym ta uroczystość może być wielka. Bo składanie ślubów czasowych bardzo często nachodzi na taki okres w życiu duchowym, kiedy wszystko staje się niemożliwe. Przedtem wszystko było możliwe – w postulacie, w nowicjacie. Bardzo często czas junioratu to czas,
w którym przychodzi zniechęcenie, ociężałość... Wciąż to samo, nic nowego... Nieraz dochodzi się wręcz do tak pesymistycznego wniosku, że oto lata się zmarnowały. Przypominamy sobie dzień wstąpienia i myślimy: to dziwne, ale wtedy byłam bardziej rozmodlona, to dziwne, ale wtedy byłam bardziej skupiona wewnętrznie, to dziwne, ale ja po prostu kiedyś byłam lepsza. Może ktoś dojść do takich pesymistycznych wniosków. Niewykorzystane zdolności, jałowość... Ta cała dalsza litania oporu wewnętrznego. I czego to jest znakiem? Czy jest to znak jakiejś depresji, czy jest to znak tego, że nie mam powołania? Czy jest to znak, że należy rozstać się z ta drogą?

Diagnozy jednoznacznej nie można postawić, ale bardzo prawdopodobne, że jest to znak tego,
że jest to czas drugiego powołania. Tego, o czym była mowa w dzisiejszej Ewangelii. To jest czas,
że Nauczyciel Cię wzywa. o­n cię już raz kiedyś wezwał do Zgromadzenia. Ale wtedy jeszcze nie wiedziałaś, na co idziesz. A teraz już wiesz. To jest moment w życiu każdej osoby duchownej: kapłana, siostry zakonnej niesamowicie ważny. To jest drugie wezwanie Pana, który pyta Cię po raz drugi: czy chcesz? Już wiesz, czego „czy chcesz”? Już wiesz. Czy chcesz tego, co po ludzku nazywasz „niemożliwe”? To Chrystus jest ta próbą. To do Jego wyboru jesteś po raz drugi dzisiaj wezwana, wybrana. Jakie jest to moje fiat dzisiaj? I tu trzeba zdobyć się na wysiłek zaufania Mu, że o­n
reszty dokona. I tu, – jeśli ktoś jest rzeczywiście w tym czasie pierwszych ludzkich zwątpień, rozczarowań, trzeba się usilnie modlić. O co się modlić? O to, aby chcieć się nawrócić. O to, by chcieć odpowiedzieć Bogu „fiat”. Bo może po ludzku nam się tego już nie chce. To właśnie o tym było dzisiejsze czytanie Ewangelii. Bo przecież spotkanie na łodzi nie było pierwszym spotkaniem Jezusa
z Piotrem. Jezus już uprzednio był u Piotra, uzdrowił jego teściową. Piotr na pewno zachwycił się wtedy słowami Jezusa i czynem, ale potem powrócił do swoich sieci. Wrócił spowrotem do swojego „świeckiego trybu życia”.

Dzisiejsze nasze spotkanie z Jezusem nie jest naszym pierwszym z Nim spotkaniem. Ale być może my też po kilku latach pobytu w tej rzeczywistości wróciliśmy do „swoich sieci”. Droga okrągłą, ukrytą. Czas zatarł ideały, które były w nowicjacie, starł wrażliwość spojrzenia, czas sprawił, że „tak” zmieszało się z „nie” i powstał tak potępiany przez Chrystusa światłocień. I tera stajemy, by dokonać ostatecznego wyboru: pomiędzy heroizmem, a przeciętnością, między krzyżem, a wygodnictwem. Między świętością, a jedynie przestrzeganiem przepisów.

Tak jak mówię, to jest zjawisko normalne. Po paru latach mogło wszystko spowszednieć. Po paru latach zachwyt, z jakim po raz pierwszy wchodziłyście do domu zakonnego mógł ulecieć. „Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic żeśmy nie ułowili”. Ktoś po paru latach życia w Zgromadzeniu może stać w takiej sytuacji. Nauczyciel wzywa Cię. Apostołowie zdumieli się, gdy uświadomili sobie trudności związane z realizacją rad ewangelicznych i mówili: „Któż więc może się zbawić?” Można po paru latach życia zakonnego, kleryckiego postawić sobie pytanie: Któż może być świętym kapłanem, świętą siostrą? Jezus mówi: „u ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga. Bo u Boga wszystko jest możliwe”. Potrzeba było niekiedy tego czasu, tych lat, żeby zrozumieć, że u ludzi jest to niemożliwe, żeby być dobrym kapłanem, czy dobrą siostrą.

To jest po ludzku niemożliwe. I każdy, kto podejdzie do tego z ludzkimi narzędziami roztrzaska się jak łódka u skały. Na początku my wierzyliśmy, że to będzie po ludzku możliwe. Czystość – oczywiście; posłuszeństwo – bez dwóch zdań; ubóstwo – ależ to! Sama radość, sam miód. Te złudzenia na początku były potrzebne. Bez nich ne byłoby powołań. A raczej odpowiedzi na nie.

Te złudzenia niekiedy były potrzebne. A teraz już ich nie ma. Nie ma złudzeń. „Mistrzu, całą noc... tych kilka lat... łowiliśmy i nic żeśmy nie ułowili”. To jest wszystko Boży plan. Kiedy wszystko staje się trudne: modlitwa skażona znudzeniem, posłuszeństwo – po ludzku absolutnie niezrozumiane, czystość – dramaty serca, próby zakochania się, jakieś podświadome poszukiwanie przeżyć, wrażeń; szczerość – z tym ostrożnie, miłość coraz trudniejsza. „Całą noc żeśmy łowili”...I jeszcze do tego niekiedy Pan Jezus milczy. Ale właśnie, o­n nie opuścił, o­n nie milczy. o­n wprowadził na pewien etap, który jest konieczny. Dojście do tej ściany, która się nazywa: Po ludzku to niemożliwe. Dojście do tej ściany, poczucie jej chłodu, jej twardości całym swoim sercem. I wtedy się zaczyna moment drugiego powołania, w którym Jezus mówi: „Tak u ludzi to niemożliwe, ale u Boga to możliwe”. Podkreślam, powtarzam: dopiero teraz możemy powiedzieć, do czego nas Pan Jezus powołuje. Jeszcze nie do końca, ale już doznaliśmy tej rzeczywistości. To jest właśnie bardzo ważny moment. Tu grozi nam obniżenie naszego ideału do „zniośliwego” poziomu życia. Ten moment wyboru po kilku latach jest bardzo ważny dla dalszej historii życia zakonnego... całą noc łowiliśmy. I co teraz? I teraz jest ten wybór. Świętość, czy tylko tak, aby trwać? Bo przez tych parę lat można było sobie w Zgromadzeniu uwić gniazdo – jakąś pozycję wypracować.

I to jest ten wybór. Dawniej był wybór: Iść na tę drogę czy nie iść. Teraz jest wybór w wyborze: świętość, czy tylko przeciętność. Szaleństwo krzyża czy uczciwe życie porządnej zakonnicy? Ktoś powiedział: uczciwe życie? W służbie Jezusa Ukrzyżowanego? Niech was ręka Boska broni!

Pan Jezus oczekuje od nas w tej krytycznej chwili nowego życia. Od tego etapu, który nie jest cofnięciem się, jak myślimy, ale momentem rozejrzenia się w warunkach przed nowym wymarszem na odkrycia życia wedle Ducha. o­no jest możliwe u Jezusa. Wierzę, że wypowiadając dzisiaj swoje trzykrotne fiat w ten zwykły, wtorkowy wieczór mówicie Chrystusowi: „Panie na Twoje słowo zarzucę tę sieć jeszcze raz. Wbrew logice. Wbrew ludzkiej nadziei. I daj Boże, nastąpi nowy etap, w którym będziemy niczym dla siebie, a wszystkim dla Niego i bliźnich w gotowości uwierzenia wbrew wszelkiej nadziei. W kołataniu do wrót, które mogą się wydawać pozornie zamknięte.

Jedyną rzeczą, która pozwoli przejść ten drugi etap jest wiara, że to jest możliwe u Boga. W tym domu, z tymi ludźmi, w tym obowiązku, z tą przełożoną. U ludzi to niemożliwe. U Boga to możliwe. Decydujący wybór. Wybór wiary.

To jest moja droga, która daje mi Jezus. o­n daje mi te problemy. Złapać tego sens i być zadowolonym. Być szczęśliwym pod krzyżem nie do uniesienia. I kiedy jest ten wewnętrzny bunt, to nie jest tragedia, to dobrze, to znaczy, że myśmy tego muru ludzkiej niemożliwości się dotknęli. To znaczy, że jest to krzyż. To znacz, że jest to chwila wzrostu. Zniechęcenie i ociężałość życia duchowego to pokusa, ale nie oznacza o­na wygaśnięcia ofiarności. To znaczy, że Nauczyciel woła dalej. Na kolejny etap. Tym razem już rozstrzygający. Siostro, Bóg musiał się posłużyć takimi środkami, przez tyle lat, abyś zrozumiała, że życie zakonne jest po ludzku nie do zniesienia. Ale u Boga jest możliwe. I to w twoim właśnie przypadku.
Autor- ks. Piotr Pawlukiewicz


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643