zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Zakończenie roku kalendarzowego

„Przemija bowiem postać tego świata”. Te słowa z listu św. Pawła do Koryntian wydają się dziś szczególnie na miejscu. Zwłaszcza dzisiejszej nocy, gdy przychodzimy w ten sylwestrowy wieczór tu do świątyni aby przepraszać, dziękować i prosić. Dziś bowiem wyraźniej widzimy niż w zwykłym dniu uciekającą doczesność. Śmielej też zastanawiamy się nad wiecznością i myślimy o niej. Przynajmniej powinniśmy!

Jeden z wielkich ludzi tego świata – cesarz rzymski i filozof – Marek Aureliusz w „Rozmyślaniach” napisał między innymi taką gorzką refleksję: „Co dnia zużywa się życie i pozostaje coraz mniejsza jego cząstka, ale i to, że gdyby się miało żyć bardzo długo, to jest niepewne, czy starczy równej na dalszą przyszłość bystrości potrzebnej do zrozumienia wypadków i do zrozumienia nauki mającej na celu badanie spraw boskich i ludzkich…”

Tak niestety bywa u wielu współczesnych ludzi. Wydawać, bowiem by się mogło, że człowiek im starszy i bardziej w latach doświadczony powinien trafniej odkrywać właściwą prawdę o sobie i Bogu. Niestety wielu nie starczy „bystrości potrzebnej do zrozumienia wypadków.. i badania spraw boskich i ludzkich…” I nie jest to bynajmniej spowodowane żadną chorobą fizyczną. Pomyślmy więc chwilę nad sobą!

Tyle przeżyliśmy w naszym życiu świąt, lat, miesięcy i dni. Tyle było ważnych momentów, wydarzeń, podjętych decyzji… Tyle chwil radosnych, podniosłych i smutnych… Tyle nadziei, zaskoczeń i rozczarowań… Tyle zamierzeń, rzeczy dokonanych i planów niespełnionych… Tyle chwil mądrości, ale i głupoty, błogosławieństw, ale i przekleństw losu.. I co? Przybliżyło nas to do zrozumienia czegokolwiek? Nauczyło nas czegoś?

Pytam dziś siebie i ciebie czy staliśmy się przez ten ostatni rok, który upływa bardziej ludzcy? Bardziej dobrzy?, Bardziej Boży?

Wielki myśliciel chrześcijański Michel Quoist w rozważaniu zatytułowanym „Człowiek mocno stojący na nogach” pisze:

„…niewielu ludzi jest normalnie <<zbudowanych>>. Niewielu ludzi uporządkowało i ustawiło na właściwym miejscu różne piętra swego jestestwa. Niewielu ludzi jest doskonale zrównoważonych, bo nikt im nie pomógł w budowaniu siebie (wychowanie), albo nigdy nie budowali siebie samych (wysiłki młodzieńcze i człowieka dorosłego), albo sami się obniżyli, obniżyli ich inni, rzeczy, struktury, życie… Niewielu ludzi zasługuje na miano człowieka. Człowiek dobrze zbudowany ma trzy piętra: trzecie piętro – sfera duchowa, drugie piętro – sfera uczuciowa, pierwsze piętro – sfera fizyczna. Wszystkie trzy piętra zazębiają się, łączą, współoddziałują na siebie, ale ich hierarchia musi być zachowana: sfera cielesna, najmniej szlachetna, jest na dole: duchowa, najpiękniejsza, na górze. Jeżeli nie zachowuje się tego porządku wartości, budowla jest zła, człowiek jest wadliwie zbudowany.”

„Jeżeli ciało decyduje, rozkazuje, a ty mu ulegasz, jego ciężar przygniecie w tobie resztę, uczuciowość stępieje, duch przygaśnie i osłabnie.”

Czy twoje ciało nie objęło przypadkiem całkowicie steru władzy?

„Jeżeli uczuciowość bierze górę, to paraliżuje umysł, ciągnie go na swoim pasku; wtedy umysł nie może wydawać zdrowego sądu i działać w sposób wolny.”

A może stałeś się już całkowicie niewolnikiem uczuciowości?

„Jeżeli nie przyjmujesz Boga, sam się okaleczasz, jesteś człowiekiem niedokończonym, człowiekiem niepełnym, bezgłowym, bo człowiek całkowity to w przedwiecznej myśli Ojca człowiek mocno stojący na nogach i przebóstwiony.”

Kim jesteś? Czy jesteś człowiekiem dobrze zbudowanym? Sądzę, że w sprawozdaniu z życia naszej wspólnoty parafialnej, które za chwilę przedstawię każdy za odnajdzie siebie i sposób w jaki w tym życiu uczestniczył.

Sprawozdanie duszpasterskie….

Patrząc w przyszłość, która nas czeka wołamy razem z poetką:

”…z żalem czy radością

Nowy Rok idzie

Z nieznaną przyszłością

Co mi przyniesiesz,

Roku nieznany,

Nieodgadniony – nieoczekiwany?

Czy lepszy będziesz

Od poprzedniego,

Słońcem zaświecisz

Mi dnia każdego?

Czy mi użyczysz,

Ze swej szczodrości,

Uśmiechu wiosny,

Jesieni, radości,

Spokoju ducha,

Co nieraz z ukrycia

Ucieka po stopniach

Schodami życia?”

Te wszystkie myśli, niepokoje i troski składamy u stóp tego, który jest Panem czasu i wieczności zawierzając Mu się całkowicie. Niech w nowym 2004 r. dzieje się wola Twoja Panie!

Amen

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643