zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie przed kolędą

Idzie kolęda

Od domu do domu

Nowinę radosną niesie

Boże Dziecię narodzone

Cieszymy się.

……………..

Serce ludzkie

Łzą spłynęło

W radości bezbrzeżnej

Jezus ręce swe wyciąga

Do nędzy człowieczej –

Dzięki Tobie

O Dzieciątko

Że doczekać dałeś

Gdy kolęda z serca płynie

Nadzieję zesłałeś.

Już niebawem z takim przesłaniem kapłani zaczną odwiedzać domy wiernych, spełniając swój pasterski obowiązek. Będą odwiedzać domy: biednych i bogatych, zdrowych i chorych; zadowolonych i malkontentów; domy rodzin wielodzietnych i zamieszkane przez osoby samotne. Wszędzie zaniosą Boże błogosławieństwo zgodnie z poleceniem Chrystusa, który powiedział o odwiedzinach domostw ludzkich przez apostołów: „Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który mnie posłał.”

Wyruszam, więc i ja w tym roku już w święto Św. Szczepana (tzn. II Święto Bożego Narodzenia). I aby móc spotkać się z jak największą liczbą wiernych pójdę również w każdą niedzielę, w którą łatwiej zastać domowników zajętych pracą w dni powszednie. Trasy będą krótsze, aby móc poświęcić więcej czasu dla tych, którzy go potrzebują. W niedzielę będę zaczynał odwiedziny o godz. 1400 a w dni powszednie o godz. 1500. Poprzedzać będzie moje przyjście ministrant, aby przygotować modlitewny nastrój. Za chwilę bowiem będzie sprawowana liturgia w domowym sanktuarium. Zawitam chętnie tam, gdzie gospodarz wychodząc przed dom czy swoje mieszkanie zaprosi mnie do niego, prosząc o Boże błogosławieństwo.

Kapłani udający się z wizytą kolędową do swoich parafian interesują się życiem swoich parafian a przede wszystkim ich życiem religijnym co jest sprawą oczywistą. Idą bowiem jako wysłannicy Kościoła a nie jako osoby prywatne. Jest też oczywiste, że im bardziej rodzina jest związana z Kościołem, im większy panuje w niej duch chrześcijański i im głębsza jest jej religijność tym bardziej przeżywa to spotkanie z oficjalnym sługą Kościoła i bardziej się cieszy z tego spotkania.

Gdyby jednak moja wizyta miała komuś zburzyć jego własny spokój, który sobie zbudował żyjąc na codzień bez Boga i Jego przykazań to niech się nie niepokoi. Nie będę mu tego burzył, czego tak silnie broni i nie będę dobijał się do drzwi. Bo i dla Chrystusa, który przyszedł na świat nie znalazło się miejsce w domu i musiał narodzić się w grocie. Odmówię za mieszkańców tego domu modlitwę w drodze do następnego domu.

Chrystus powiedział do apostołów wyruszających z misją głoszenia słowa Bożego: „A gdyby was gdzieś nie przyjęto, to wychodząc z tego miasta strząśnijcie proch z waszych nóg na świadectwo przeciwko nim.” Nie będę starał się być magnesem przyciągającym nikogo na siłę, bo jak powiedział Jezus: „Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli nie pociągnie go Ojciec, który Mnie posłał.” Tak było za czasów Chrystusa, jest obecnie i będzie w przyszłości.

Chciałbym też dziś przygotowując kolędę powiedzieć, że wizyta kapłana i błogosławieństwo, które zostawia w domu nie jest formalnym usankcjonowaniem grzechu, który za zgodą gospodarzy rozgościł się w ich domu (np. konkubinat, pijaństwo, cudzołóstwo, złodziejstwo, ateizm itp.). Będą, bowiem tacy, którzy jak zwykle poszukają w przyjęciu kapłana w domu usprawiedliwienia dla swojej postawy moralnej. Wpuściłem go to jestem chrześcijaninem i zachowuję wszelkie prawa w Kościele. Jedno zawsze – prawo do nawrócenia! I na razie nic więcej!

Będę wdzięczny za wszelkie okazane zainteresowanie życiem i sprawami całej parafii a zwłaszcza propozycjami, które mogą poprawić cokolwiek, co dotyczy całej naszej wspólnoty. Byleby to nie było na starej socjalistycznej zasadzie: „Weźmy się i niech ksiądz zrobi!” Taka propozycja i tak nic nie zmieni.

Proszę nie martwić się również tym, że u kogoś z parafian wypadnie zakończenie kolędy. Nie zobowiązuje to gospodarzy do niczego szczególnego i nie chcielibyśmy sprawiać nikomu dodatkowego kłopotu. Jeżeli zaś gospodarz poczęstuje nas (mnie i ministranta) herbatą po drodze – zwłaszcza, gdy będzie zimno chętnie skorzystamy – oczywiście z umiarem.

Polecam już dziś modlitwie wszystkich, których dane mi będzie odwiedzić, z którymi porozmawiam, ale szczególnej modlitwie polecam tych, których serca są zamknięte a i domy też pewnie będą, bo za wszystkich czuję odpowiedzialność przed Bogiem, a o­ni potrzebują modlitwy najwięcej.

„Chryste, nasz Zbawicielu, który zająłeś ostatnie miejsce na tej ziemi i dałeś nam wzór życia w miłości, prosimy: zamieszkaj w każdym domu naszej parafii i zjednocz wszystkich parafian w Twej miłości. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.”

Amen

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643