zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie powołaniowe

Mamy uznanie dla lekarza, który trafnie i szybko rozpoznaje chorobę, dla krawca za dobrze skrojone ubranie. Niekiedy w telewizji widzimy wielkich społeczników, którzy bez reszty oddają się pasji swojego życia służąc w jakim zawodzie innym. Pracują nieraz nie licząc godzin czy wynagrodzenia. Takich ludzi chwalimy i podziwiamy. Mówimy czasem o nich, że są to ludzie z powołania.

Ale czy tylko o­ni są powołani? A my? Przecież każdy z nas służy w swoim zawodzie dla dobra innych ludzi. Bóg powołuje bowiem każdego człowieka: mężczyznę, kobietę i dziecko; starszych i młodych. Każdemu z nich daje do wykonania jakieś zadanie w życiu.

Usłyszeliśmy dziś Ewangelię, która mówi o Chrystusie – Dobrym Pasterzu. Jego również powołał Bóg do specjalnej misji – do pasterzowania. Powołał Go do tego aby był Dobrym Pasterzem, a więc aby opiekował się, prowadził i przewodniczył całej ludzkości. Ale też do tego aby był dobry. Dobry nie tylko dla tych, którzy Go uznają i pójdą za Jego głosem, jako głosem swojego pasterza, ale dla wszystkich.

Każdy z nas jest również pasterzem dla swojego otoczenia: przełożony dla podwładnych, ojciec w rodzinnie. Ale czy zawsze dobrym pasterzem tak jak Chrystus?

Oprócz jednak tej szerokiej funkcji pasterskiej, do której każdy jest powołany, Chrystus powołuje niektórych ludzi do szczególnej funkcji pasterskiej – do kapłaństwa Udziela im swojej łaski i władzy, aby w sposób urzędowy i to z ramienia Kościoła, który o­n utworzył na ziemi, przewodniczyli wspólnotom ludzkim prowadząc je do Ojca. Nikogo do tego zadania nie zmusza, ani nikt też sobie tej godności sam nie bierze. W pewnym momencie staje Pan obok drogi, którą człowiek kroczy i stawia mu propozycję aby zostawił wszystko i poszedł za Nim. Jest to wielkie wyróżnienie ale zarazem duża odpowiedzialność i krzyż. Funkcja pasterska nie jest łatwa.

Sami wiemy jak jest trudno nieraz być dobrym dla kilku osób, zwłaszcza niewdzięcznych, a kapłan musi być dobry dla wszystkich. A jednak jest to jedyna droga jeśli się ktoś decyduje na kapłaństwo. Dla każdego Chrystus jest tu pomocą, służąc nie tylko jako przykład, ale udzielając mu swojej łaski.

Ten więc, kto pójdzie ta drogą musi liczyć się z tym, że otrzyma krzyż większy od innych i będzie go niósł idąc śladami Chrystusa aż do zwycięskiego poranka zmartwychwstania. Jego kapłaństwo nie będzie jednak smutne, bo będzie z nim Ten, który pokonał wszelki smutek i rozpacz.

Chrystus powołując swoich pierwszych następców – apostołów – powiedział do nich: „Pójdźcie a uczynię was rybakami ludzi”. Każdy dzisiejszy kapłan jest również tym, który łowi. Łowi ludzi ze świata dla Boga. To trafne porównanie oddaje jeszcze jedną myśl – trud jaki wiąże się z apostołowaniem.

Tak więc jak rybak musi się przygotować zanim wypłynie na pełne morze, tak i każdy kapłan musi się do swojej misji – do tego by być dobrym pasterzem – przygotować.

Temu właśnie celowi służy nasza formacja w seminarium. To tam przez sześć lat zdobywamy odpowiednia wiedzę i formację duchową aby Chrystus przemienił nas w dobrych pasterzy i abyśmy mogli do was wrócić. Aby jednak nasze przygotowanie było gruntowne i takie jakiego oczekuje od nas Chrystus potrzebujemy wiele modlitw z waszej strony.

Dzisiaj, w niedzielę poświeconą pomocy dla naszego seminarium chcemy wyrazić wam naszą wdzięczność za każdy przejaw życzliwości i pomocy z waszej strony, dzięki której możemy kontynuować nasze przygotowanie. Będąc tak wspomagani wierzymy, że Bóg, który rozpoczął w nas dobre dzieło doprowadzi je do końca.

Ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643