zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

32 Niedziela

Umiłowani w Chrystusie Siostry i Bracia.

Ewangelia, którą przed chwilą usłyszeliśmy ukazuje nam Jezusa będącego na uczcie u jednego z faryzeuszów - żydowskich nauczycieli. Możemy się tylko domyślać, że nauka, którą wygłosił nie była przypadkowa. Zapewne na tej uczcie zdarzyła się sytuacja, że zabrakło miejsca dla kogoś bardzo ważnego.

Skoro jednak słowa Jezusa znalazły się w Ewangelii, to znaczy, że były bardzo ważne. Że nie odnosiły się tylko do właściwego zachowania człowieka na przyjęciach, że mówiły o czymś o wiele ważniejszym. I to prawda, bo Jezus dotyka dziś problemu bardzo ważnego, mówi o sprawach, które każdego z nas dotyczą.

Dzisiejsza Ewangelia przestrzega nas przed pychą. Pychą, która nie bez przyczyny jest wymieniana na pierwszym miejscy spośród siedmiu grzechów głównych, bo jest największym grzechem, jaki w ogóle człowiek może popełnić. Jest o­na tym grzechem, który popełnił Lucyfer na początku świata; tym, który doprowadził do wypędzenia z raju Adama i Ewy.

Pycha zaczyna się w naszym życiu na ogół bardzo niewinnie. Ktoś nas chwali i jest nam z tego powodu bardzo przyjemnie. I to jest normalne. Dostrzegamy swoje dobre strony, swoje zdolności i talenty. To też dobrze, nawet bardzo dobrze. Ale najczęściej potem zaczyna się dziać coś niebez-piecznego - zaczynamy porównywać się z innymi. I tu chyba wszystko się rozpoczyna. Jeśli porównujemy się z kimś lepszym od nas - stajemy się zazdrośni, zaś jeśli z kimś gorszym, to zaczynamy nim pogardzać, czujemy się lepsi, ważniejsi. A tak jest w naszym życiu, że jeżeli tylko chcemy, to zawsze znajdziemy kogoś gorszego od siebie. Przypomnijmy sobie modlitwę faryzeusza: "Panie Boże dziękuję Ci, że nie jestem taki, jak inni ludzie, dziękuję Ci, że jestem od nich lepszy. Że nie jestem jak ten grzeszny celnik". Ten faryzeusznie przyszedł się modlić, tylko chwalić się przed Bogiem i jak mówi Jezus nie został przez Boga wysłuchany. Zastanówmy się przez chwilę, czy nasze rozmowy nie wyglądają w ten sposób. Czy nie jest często tak, że bardzo chętnie mówimy o innych ludziach, ale tylko o tym, co jest w nich złego. I wtedy czujemy się od nich lepsi, czujemy, że to my jesteśmy w porządku.

Pycha jest wielkim grzechem. Oddziela nas od drugiego człowieka, bo siebie samych stawiamy wyżej od niego, bo zaczynamy być sędziami dla naszych braci. A Jezus powiedział: "Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Nie potępiajcie, abyście nie zostali potępieni". Powinniśmy potraktować to Jego ostrzeżenie poważnie.

Pycha bardzo często oddziela także człowieka od Boga. Pycha podpowiada nam, że nie jesteśmy jeszcze tacy źli, że nie potrzebujemy niczego zmieniać w swoim życiu. To nasza pycha nie pozwala nam uznać naszego grzechu. Zawsze znajdzie dla tego grzechu jakieś wytłumaczenie, czy usprawiedliwienie.

Kochani! Jakże często zdarza się spotkać ludzi, którzy uważają, że nie mają żadnych grzechów, że są w porządku, że niczego nie muszą w swoim życiu zmieniać. I chociaż ci ludzie często chodzą do kościoła i spełniają różne pobożne praktyki, to tak naprawdę Pan Bóg jest im niepotrzebny. Przecież Jezus powie-dział wyraźnie: "Nie przyszedłem wzywać sprawiedliwych, ale grzeszników. Nie potrzebują lekarza zdrowi, ale ci, co się źle mają". Jeżeli uważam się za człowieka doskonałego, to po co mi jest potrzebny Pan Bóg i jego zbawienie?

To właśnie pycha podpowiada nam, że sami, bez Boga damy sobie radę w życiu. I dlatego, kiedy wszystko idzie nam dobrze tak trudno nam jest prosić Boga o pomoc. I czasami potrzeba naprawdę wielkich dramatów i wielkiego cierpienia, żebyśmy wreszcie zwrócili się do Pana Boga.Często dopiero wtedy, gdy nie mamy już żadnych możliwości działania.

Św. Jan Vianney powiedział kiedyś, że "Tylko pycha przeszkadza nam w osiągnięciu świętości; jest o­na łańcuchem, który podtrzymuje w nas wszystkie wady". A mądre ludowe przysłowie mówi: "Pycha z nieba spycha". I to prawda, bo wszystkie ludzkie grzechy biorą się z pychy, z tego, że próbujemy układać swoje życie sami, bez Bożej pomocy. Że staramy się sam kierować swoim życiem. Że stawiamy siebie samych w miejscu Boga, że sobie samym oddajemy cześć i uwielbienie, że czynimy siebie sędziami czy też panami życia i śmierci.

Drodzy Siostry i Bracia.

Jeżeli szczerze spojrzymy na nasze życie to musimy przyznać, że każdy z nas, chociaż w jakiejś części jest człowiekiem pysznym. Dlatego też powinnyśmy prosić Pana Boga i łaskę pokory. Powinniśmy o to prosić Pana Boga, bo sami z siebie nie bardzo potrafimy być pokorni. Nie potrafimy, bo zawsze górę biorą nasze ambicje, nasz egoizm, nasze zapatrzenie w siebie.

Prośmy Chrystusa o łaskę pokory. O to abyśmy nigdy nie wynosili się ponad innych ludzi, abyśmy nie uważali się za lepszych od innych. O to, abyśmy nie próbowali budować swojego życia tylko na własnej, ludzkiej mądrości. Prośmy o to, byśmy dostrzegając swoje talenty i zdolności potrafili z pokorą służyć za ich pomocą Bogu i ludziom.

"O Jezu cichy i pokorny, uczyń serce me według serca Twego". Amen.


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643