zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Niedziela poświęcenia własnego kościoła

Oto znów – jak co roku o tym czasie – spotykamy się w naszej świątyni, aby świętować uroczystość jej konsekracji. Już … rocznicę tego wydarzenia – bo tyle czasu upłynęło od tej chwili. Wspominamy dziś z wielkim szacunkiem fundatorów naszej świątyni, dzięki którym mamy się gdzie spotykać na modlitwę. Ze szczególną wdzięcznością myślimy o tych, którzy dziś, przez składane ofiary i inną pomoc, dbają o jej utrzymanie i piękno. O tych, którzy co tydzień ją sprzątają, dekorują i uważają ją za swój dom modlitwy. Chcemy dziś również zastanowić się wspólnie czy ta świątynia znajduje należne miejsce w moim sercu i czy ja w tej świątyni mam swoje miejsce.
Pewnemu chrześcijaninowi śniło się, że umarł. A po śmierci został zaprowadzony przez anioła do wiecznego przybytku. I oto znalazł się w pięknej świątyni. Z uznaniem podziwiał wspaniałą architekturę. Nagle jednak odkrył w sklepieniu brzydką dziurę. Wyglądało na to, że ktoś naumyślnie wytrącił brakujący kamień. Anioł szybko mu wyjaśnił: Dziura ta jest twoim dziełem. Bóg wyznaczył cię, abyś naprawił tę szkodę, ale ty masz inne rzeczy w głowie i ani myślisz o wypełnieniu swoich obowiązków! W tym momencie obudził się spocony chrześcijanin i postanowił, że od tej pory już nie będzie narzekał na swoją parafię, lecz weźmie się rzetelnie do współpracy, aby naprawić uczynione zniszczenia.
Może niejednemu z chrześcijan przydałby się taki sen, aby zrozumiał czym powinna być dla niego ta materialna świątynia i kto powinien się o nią troszczyć. Obok zaś tej troski o świątynię materialną jest jeszcze inna i świątynia i troska o nią…
Do kapłana przyszła kobieta po zaświadczenie że jest wierzącą i praktykującą katoliczką. Było jej potrzebne, aby zostać matką chrzestną swojego bratanka. Na uczynioną przez kapłana uwagę, że jej nie widać w kościele na Mszy św. niedzielnej odpowiedziała: „Ja modlę się w każdym miejscu! A szczególnie lubię modlić się w lesie, bo tam przyroda taka piękna i stworzona przez Boga. A Bóg jest przecież wszędzie!” – dodała trochę zaczepnie. „Jeżeli tak pani uważa – odpowiedział kapłan – to pomyliła pani adres przychodząc do mnie po świadectwo wiary. Trzeba pójść do leśniczego”.
Może ten przykład wydaje się komiczny ale w swoim wymiarze religijnym jest tragiczny. Bo świadczy o całkowitym braku zrozumienia istoty życia religijnego. Przynajmniej w naszym Kościele – Kościele Chrystusowym.
Bo jak pisze ks. Dariusz Madejczyk w niedzielnym rozważaniu w ostatnim numerze „Przewodnika Katolickiego”: „Tak jak bez domu rodzinnego, który tworzą ludzie, ale w dużej mierze także cztery ściany i stół, nie można sobie wyobrazić pełnego wychowania człowieka, tak również bez domu Bożego trudno sobie wyobrazić wychowanie religijne i rozwój wiary. Poprzez kościół, ten parafialny, zbawienie przybliża się do każdego z nas. Jest o­n jakimś punktem odniesienia, do którego powraca się przez całe życie, bo właśnie tam są nasze korzenie”.
Mogę to powiedzieć szczególnie ja – kapłan, który w swoim życiu pracowałem już w wielu świątyniach z racji swojej posługi kapłańskiej. I przypominają mi się dziś wszystkie świątynie. To jednak najdroższe mi są dwie – gdzie przyjąłem chrzest św. i druga gdzie odprawiłem pierwszy raz publicznie Mszę św. czyli tzw. prymicje.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego możemy przeczytać: „Chrystus jest prawdziwą Świątynią Boga, << miejscem, w którym przebywa Jego chwała>>. Chrześcijanie przez łaskę Bożą stają się również świątyniami Ducha Świętego, żywymi kamieniami, z których jest budowany Kościół. W swoim ziemskim wymiarze Kościół potrzebuje miejsc, w których mogłaby gromadzić się wspólnota wiernych. Są nimi nasze widzialne świątynie, święte miejsca, będące obrazami Miasta Świętego, niebieskiego Jeruzalem, do którego pielgrzymujemy”.
Zacheusz z dzisiejszej Ewangelii, człowiek może według ludzkiego sądu niezbyt uczciwy, żeby zobaczyć Chrystusa, wspiął się na drzewo aby być bliżej Niego. Ty nie musisz dokonywać aż tak karkołomnego wyczynu. Choć dla niejednego może udział w niedzielnej czy świątecznej Mszy św. jest jak trud wspinaczki na drzewo. Ta świątynia stoi otworem dla każdego kto chce się spotkać z Chrystusem.
Nie dziwi mnie agresja jaką wywołuje obecność materialnej świątyni u wielu ludzi, którzy do Kościoła się nie przyznają lub wręcz duszę zaprzedali diabłu. Jak krzyczą, zwłaszcza teraz – znowu przed wyborami, że świątynie to oazy bogactwa na mapie biedy naszego społeczeństwa, że trzeba ukrócić działalność Kościoła, odebrać rzekome przywileje. Nie dziwi mnie to! Bo to nic nowego! Tak było na świecie od początku istnienia Kościoła a w Polsce od 1945r. Tak było, jest i będzie! Dziwi mnie tylko to, że ci, którzy należą (przynajmniej tak mówią) do Kościoła występują przeciwko Niemu. Ale i wśród Apostołów znalazł się taki który zdradził swego Mistrza! Co więcej, uważał, że robi dobrze.
Trzeba nam za takich braci naszych tym więcej się modlić. Trzeba jak mówił Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko: „zło dobrem zwyciężać”. I taki duch niech nas gromadzi w tej świątyni w niedzielę i święta; w uroczystości, które obchodzimy i dni powszednie; na różne nabożeństwa i modlitwy. I niech nam Bóg w tym wszystkim błogosławi.

AmenOpracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643