zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Niedziela konsekracji własnego kościoła

Dzisiejsza uroczystość skupia nasze myśli na naszym parafialnym kościele. Pan Bóg jest co prawda wszędzie, jak uczy nas tego katechizm. Tak też uczył na rynku w Atenach, św. Paweł mówiąc: „W rzeczywistości jest Bóg niedaleko od każdego z nas, bo w Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy”. Jednak Bóg z własnej woli jest związany z konkretnymi miejscami, które są znakami Jego obecności i działania.

Jego obecność to komunikowanie swojej woli, swoich zamiarów względem nas, objawienie się siebie, odsłanianie samego siebie, ukazywanie prawa życia. Tak było już w Starym Testamencie.

Wtedy Bóg szedł razem ze swoim narodem wybranym, udzielając mu rad w różnych sytuacjach. Izraelitom towarzyszyła obecność Boga w Namiocie Spotkania. Arka Przymierza była również takim wyjątkowym „miejscem”. Po zajęciu zaś ziemi obiecanej król Salomon zbudował Panu świąty­nię, która była chlubą nie tylko narodu wybranego. Sam zaś król modlił się tak: „Czy jednak naprawdę zamieszka Bóg na ziemi. Przecież niebo i niebiosa najwyższe nie mogą Cię objąć, a tym mniej ta świątynia, którą zbudowałem”. Dowiadujemy się, że to szczególne miej­sce przeznaczone jest na modlitwę i że modlitwa ta będzie wysłuchana. Możemy zauważyć realizm modlitwy Salomona: Ty zaś wysłuchaj na miejscu Twego przebywania w niebie – tam Pan jest najpełniej. Nie tylko wysłuchaj, ale też przebacz.

Historia religii, dawna i współczesna uczy nas jeszcze innej sprawy, jaką jest wyjątkowa troska o kościoły. Zauważyć można równiez dziwny paradoks, że im biedniejsza ludność, tym wspanialsze było miejsce kultu Boga. Dla Boga „nie wystawiano bowiem rachunku”, i nie żałowano niczego rozumując tak, że Pan Bóg nie da się prześcignąć w swojej hojności i dlatego warto dla Niego wszystko. Trosce o kościół towarzyszył wielki szacunek: zdejmowano nakrycia głowy, czyniono znak krzyża, kiedy przechodzono obok niego. Kradzieże czegokol­wiek co miało związek z kościołem uważano za świętokradztwo. Miejsce to uważano za najświętsze w mieście czy na wiosce. A czy tak jest i dziś? Zastanówmy się wspólnie przez chwilę!

Skoro tak wielu z naszych mieszkańców ma o wiele świętsze i ważniejsze miejsca w niedzielę, które ich goszczą (gospody, sklepy, ryby, obory, gościna u znajomych itp.). A te mury i Ten, który w nich mieszka nie widzieli ich już od bardzo dawna? I może zobaczą ich wtedy gdy ich już przyniosą?

Czy jest to rzeczywiście miejsce święte, gdy widzi się jak to młody człowiek przyjmuje różne pozycje gimnastyczne w świątyni podczas przeistoczenia byle tylko nie ugiąć kolan i nie uklęknąć przed Bogiem? A Mojżeszowi Bóg w widzeniu powiedział: „Zdejmij sandały, bo ziemia, na której stoisz jest święta! A tu zastanawiają się niektórzy czy uklęknąć? Ja, taki ważny!

A to miejsce i jego gospodarz czy jest należnie szanowane skoro trzeba co tydzień wymiatać zużyte chusteczki higieniczne rzucane celowo pod ławki, za ołtarze i wkładane do piecy grzewczych? Może Chrystus musiałby niejednego przegonić z tego miejsca jak tych przekupniów z Ewangelii, aby zrozumieli, po co tu się przychodzi? A wtedy też by się obrazili jak tamci i rzucili za Nim słowa, że: powinien przyciągać do świątyni a nie odpychać – jak to niektórzy dziś mówią?

Czy jest to miejsce święte dla tych, którzy jeszcze nigdy nie pofatygowali się aby z innymi posprzątać Dom Boży i upiększyć go na jeszcze większą chwałę Bożą.

Może następnym krokiem będzie zakwestionowanie w ogóle potrzeby istnienia takiego miejsca bo skoro tyle potrzebnych jest rzeczy w tym kraju. A może zamienić świątynię na dyskotekę, jak to już się stało w jednej w naszej ojczyźnie!

Niech wybaczą mi te słowa ci, dla których jest to prawdziwy Dom Boga i oprócz tego, że są w nim zawsze ze swojej biedy wspierają remonty nie mówiąc, że nie mają i po co to robi. Ale troska pasterska karze mi dziś zwrócić się do wszystkich: i do tych, których nie ma i do tych, którzy są ale nie zawsze widzą po co.

Dziękując w dniu dzisiejszym Bogu za to, że mamy miejsce, aby groma­dzić się na modlitwie, prosić i dziękować, cieszyć się obecnością Boga, czasem wypłakać, bądźmy świadomi, też tego że Bogu najbar­dziej zależy na żywej świątyni tj. na nas samych. Chodzi Mu o to, by w ser­cach naszych było miejsce dla Niego. Bóg naszych kościołów udziela się nam, komunikuje prawa życia. Poprzez ten kon­kretny budynek chce kształtować nas. Spotkanie przed Panem i przy Panu uczy nas kultury bycia razem, rado­wania się, myślenia o drugim i pomagania mu. Do kościoła nie przychodzi się nadaremnie. Uczestnicząc w liturgii, podejmujemy się trudnej pracy. Nie mów, że kościół ci nic nie daje. To nieprawda. Nawet podświadomie zmieniasz się, nie wiesz, jakim byś był, gdyby nie twoja obecność na Mszy św. l nie rozumie życia i jego prawideł ten, kto mówi: „Chodzi do kościoła, a jest taki czy owaki”. Łatwo zbudować dom, nawet piękny kościół, najtrudniej wychować człowieka, o czym każdy z nas doskonale wie.

Dzień dzisiejszy to także odnowienie wezwania do umiłowania swego kościoła parafialnego. Tu bowiem włączył mnie Bóg w swoje życie przez chrzest, tu zawierałem związek małżeński. Także i tutaj szczególnie będę obecny w pamięci wspólnoty, gdy stanę przed obli­czem Pana na sądzie.

To właśnie to miejsce przez swoją konsekrację przed .... laty zostało przeznaczone na wyłączną chwałę Bogu. Choć historia tego miejsca jest o wiele starsza.

I nie mów ja chodzę gdzie indziej, bo tylko niewdzięczne dziecko omija swój dom i mieszka w innym. W innym domu jest się w gościnie a we własnym domu się mieszka.

Zapytaj się siebie, czy kocham to miejsce: szczególne, wyjątkowe...


Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643