zaloguj się   |   załóż konto   |   mapa strony   |

Kazanie dożynkowe

Dałeś Boże piękne plony

Wszystko mamy z Twojej ręki

My dziś niosąc chleb i wieniec

Tobie składamy dzięki.

Przynieśliśmy bochen chleba

o­n z dorodnego zboża

Niechaj go pobłogosławi

Najświętsza ręka Boża.

Niechaj chleba nie zabraknie

Na całym Bożym świecie.

My jesteśmy wszyscy braćmi,

Jednego Ojca dzieci.

Z takimi słowami na ustach, a myślę że i w sercu, przychodzimy do świątyni, aby podziękować dobremu Bogu za tegoroczne plony, które zapełniły nasze spichlerze. Dzięki nim nie będziemy głodni na ziemi. Ale czy tak się rzeczywiście stanie? Choć takie jest bowiem nasze życzenie, to rzeczywistość w której żyjemy pokazuje nieco inny obraz. Bo jak to jest właściwie możliwe, że im więcej zbieramy plonów z pól, tym więcej jest na świecie ludzi głodnych? Im doskonalsza technika pomaga człowiekowi w pracy, tym więcej godzin i dni rolnicy spędzają na polach – nie szanując nawet niedzieli – Dnia Pańskiego. Jak to jest? Im więcej mamy dóbr materialnych, tym bardziej jesteśmy smutni i coraz więcej narzekamy? Dlaczego?

O to wszystko chcemy dziś zapytać. I chociaż chcielibyśmy zapytać o to Pana Boga to raczej musimy zapytać samych siebie. Choć wydaje mi się, że ktoś już nam na to pytanie odpowiedział.

Sługa Boży Jan Paweł II mówił do nas w Płocku 7 czerwca 1991 r: „nie zapominajmy o tym, … że pieniądz, bogactwo i różne wygody tego świata przemijają, a zatem nie mogą być naszym celem ostatecznym. Osoba ludzka jest ważniejsza niż rzeczy, a dusza jest ważniejsza niż ciało, toteż nigdy i nikomu nie wolno dążyć do dóbr materialnych z pogwałceniem prawa moralnego, z pogwałceniem praw drugiego człowieka. Dlatego serdecznie życzę wam wszystkim, aby nikt z was i nigdy nie próbował się bogacić kosztem bliźniego. Ponadto życzę wam, drodzy moi rodacy, żebyście w swoich dążeniach do polepszenia bytu materialnego nie zagubili zwyczajnej ludzkiej wrażliwości na cudzą biedę. I bardzo też uważajmy, żebyśmy się nie stali społeczeństwem, w którym wszyscy wszystkim czegoś zazdroszczą. Przywracajmy blask naszemu pięknemu słowu uczciwość: uczciwość, która jest wyrazem ładu serca, uczciwość w słowie i czynie, uczciwość w rodzinie i stosunkach sąsiedzkich, w zakładzie pracy i w ministerstwie, w rzemiośle i handlu, uczciwość, po prostu uczciwość w całym życiu. Jest o­na źródłem wzajemnego zaufania, a w następstwie jest także źródłem pokoju społecznego i prawdziwego rozwoju. Niech w nowych warunkach słowo to nabiera nowego, dojrzałego znaczenia. Nie osiągniemy szczęścia ani nawet zwyczajnej stabilizacji, nie licząc się z prawem Bożym. Dlatego całym sercem zaufajmy Bogu, że Jego przykazania są słuszne i że ich przestrzeganie zabezpiecza człowieka i przynosi mu radość i pokój już na tej ziemi.

Słyszałem wielokrotnie, także i podczas tego pielgrzymowania po Polsce, słowa: „Trudna jest ta wolność, którą mamy”. Wolność jest trudna. Wolność jest trudna, trzeba się jej uczyć, trzeba się uczyć być prawdziwie wolnym, trzeba się uczyć być wolnym tak, ażeby nasza wolność nie stawała się naszą własną niewolą, zniewoleniem wewnętrznym, ani też nie stawała się przyczyną zniewolenia innych. Ta sprawa bardzo ciąży nad dziedziną światowej ekonomii.”

Słowa naszego duchowego przywódcy Jana Pawła II są chyba najlepsza odpowiedzią na rodzące się dziś w nas pytania. Również i tych powstających dziś w naszych głowach podczas tej uroczystości dożynkowej i dziękczynienia Bogu za plony. To zebrane dobro jest tak cenne, ale jednocześnie tak kruche jak pokazały to ostatnie dni w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli zaś ktoś tłumaczy to co się tam wydarzyło bezmyślnymi siłami natury to nie zasługuje na zebrany chleb. Może dla kogoś moje słowa zabrzmią jak straszenie, bo dzisiejszy człowiek robi wrażenie, że niczego się nie boi – a zwłaszcza Boga! No cóż, ten który nie szanuje Boga…

Jeżeli Bóg musi ustąpić dla pracy, nauki, rozrywki czy innego bożka to nic dziwnego, że o­ne nie przynoszą człowiekowi prawdziwego szczęścia a tylko kaca moralnego. Podobnie jak człowiekowi, któremu się wydaje, że całą radość da mu wódka, a na drugi dzień ma kaca.

Opowiadał mi niedawno ktoś bywający często za granicą, że życie w pewnym bardzo bogatym kraju polega głównie na: pracy, kupowaniu, konsumowaniu i znowu: pracy, kupowaniu, konsumowaniu i tak w kółko. W ich życiu mówi nie ma nic więcej... No właśnie człowiek jest chyba do czegoś więcej stworzony niż to wszystko o czym mówił ten człowiek. Do czegoś więcej już tu na ziemi…

Przecież właśnie o tym mówił Ojciec św. Jan Paweł II wtedy w Płocku w 1999 r. A my zapomnieliśmy o tym. Klaszcząc często wtedy Ojcu św. podczas jego przemówień nie przyjęliśmy umysłem i sercem jego słów. Ani my, ani większość narodów Europy i świata! Dlatego właśnie przypomniałem tak długi fragment jego przemówienia, bo w Ewangelii i Jej interpretacji z ust najwyższego Pasterza jest odpowiedź na wszystkie nasze pytania.

„Jeżeli Bóg na pierwszym miejscu to wszystko na swoim miejscu” – znamy tę myśl? Chyba tak. Ale co innego znać a co innego nią żyć. I dlatego bracie i siostro musisz sobie dziś sam odpowiedzieć na pytanie kto jest u ciebie na pierwszym miejscu? Zawsze wydawało mi się, że szczególnie u ludzi roli i ciężkiej pracy na niej tak właśnie jest, ale dziś nie jestem już tego taki pewien. Zwłaszcza gdy jest mi dane w niedzielę przejeżdżać między polami czy to rowem czy samochodem.

Pochylamy się dziś z szacunkiem i wdzięcznością nad tegorocznym chlebem i myślimy jak go podzielić. To również będzie zależało od tego czy Bóg jest w naszym życiu na pierwszym miejscu czy jakiś durny przepis, choćby był ustawowym prawem. Prawo stanowione przez ludzi jest niższe rangą od prawa Bożego. Gdy tym będziemy się kierować to nie będziemy mieli problemu jak podzielić chleb.

Bracia i Siostry! Te przyniesione do świątyni wieńce są naszym podziękowaniem wobec Boga za wszystko co nam dał i daje. Ale są też przypomnieniem należnego Jemu miejsca w naszym życiu.

Skierujmy też do Boga prośbę w imieniu wszystkich rolników i tych którzy im pomagają w wysiłkach no polu:

Błogosław, Boże, rolnika dłoni

Nie dopuść nigdy nań głodu.

Gdy sieje, niech mu skowronek dzwoni

Gdy zbiera, użycz mu chłodu.

Błogosław ludziom, którzy Twą wolę

Spełnią w bratniej miłości.

Jasną im cisza opromień dolę:

Twój anioł niech u nich gości.

Nam budzicieli wielkich, o Panie,

Harfiarzy daj miłujących –

A kiedy naród zbudzon powstanie,

Daj wodzów w naród wierzących!.

Opracował ks. Piotr Kufliński


Przeznaczeni.plPłockie strony

Wymiana Banerow Stron Chrzescijanskich
Friends link: visio-2013-pro-key microsoft-stellt-android-smartphone-projekt-key GĂźnstiges-8-Zoll-Tablet-von-MAS-Elektronik-key Microsoft-Project-2013-Professional-key microsoft-project-2013-editionen-key project-professional-2013-de-key microsoft-project-standard-professional-key ms-project-2013-uebersicht-preis-key microsoft-project-professional-2013-deutsch-pc-key microsoft-project-professional-2013-sale-key microsoft-project-professional-2013-product-key-kaufen microsoft-project-professional-2013-32-bit-key-kaufen office-project-keys-kaufen
Friends link: Windows-7-Professional-SP1-Key Windows-7-Professional-SP1-Key-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-4 Windows-7-Professional-SP1-Key-5 Windows-7-Professional-SP1-Key-online Windows-7-Professional-SP1-Key-online-2 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-3 Windows-7-Professional-SP1-Key-online-4

Friends link: windows-7-home-premium-key-cheap buy-windows-7-home-premium-key purchase-windows-7-home-premium-key windows-7-home-premium-key-sale windows-7-enterprise-key-cheap windows-7-enterprise-key-sale windows-7-enterprise-key-online windows-7-home-premium-key-online buy-windows-7-enterprise-key purchase-windows-7-enterprise-key
300-208 www.pass4suresale.com 70-485 http://www.examskip.com/ 70-643